ŞEHRİN MEYDANLARINDAN BİR PUT EKSİLDİ

Dünyanın hangi başkentinde dinozor heykeli var?

Cevap: Hiç birinde!

Ankara hariç tabii!

Daha doğrusu düne kadar öyleydi!

Türkiye, heykeli kutsayan dönemlerden geçti. 1920’li yılların sonunda heykeller dikilmeye başlandı. Cumhuriyetin kurucusunun heykelleri, İstanbul’dan başlayarak bütün il merkezlerine “rekz edildi”. Kasabalara da büst yapıldı. Devletin ideolojisinin bir cüz’ü de bu heykellerdi.

1950’den sonra heykellere karşı bir hareket başladı. Bu “Atatürk’ü koruma kanunu”nun çıkrılmasına gerekçe oldu. Bu heykel kırıcı “dini” akımın müritlerinin, o sıralarda yapılan seçim kampanyasında CHP’yi desteklemelerine ne demeli?

Mevzumuz o değil, elbette.

Heykel, korkulacak bir şey değil; fakat heykel üzerinden ülkeye nizamat vermek kabul edilemez. Heykelperestlik, her darbeden sonra azdı. 27 Mayıs'tan sonra bir furya...Şehir merkezlerine yeni ve daha büyük heykeller dikilmeye başlandı. Eskiler ya şehrin başka bir meydanına ya da küçük şehirlere gönderildi.

12 Eylül'den sonra bu film yeniden gösterime girdi. Yine çok sayıda heykel dikildi, şehir merkezlerine.

Son büyük hamle, 28 Şubat’ta yapıldı. Heykelsiz köy dahi kalmadı!

Şimdi Türkiye’yi yöneten siyasΠakım, bildiğimiz kadarıyla heykelperest değil. Geçenlerde Tayyip Erdoğan, kendi heykellerinin yapılmasına tepki gösterdi. Yapılanları de imha ettirdi.

Eğer Tayyip Bey’in heykelini yaptırma temayülü olsa idi, en büyük heykelini kim dikerdi?

Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı!

Onun, insan heykeli dikmek yerine muhtelif hayvan heykelleri diktirdiğini, bunları şehrin çeşitli yerlerine koydurduğunu biliyoruz. Bilhassa keçi, kedi, köpek, boğa vs. heykelleri...

Bir de tarih öncesi mahlÛkat heykelleri var!

Ankara’nın önemli bir kavşağına, kocaman bir dinozor heykeli diktirdi. Zaman zaman kuyruk ve baş sallayan, zaman zaman da acayip sesler çıkaran bir heykel. Dev bir oyuncak anlayacağınız!

Bu dinozor heykeli, Cumhurbaşkanlığı külliyesi'nin yapıldığı Beştepe’ye çok yakın. Buraya Havalimanı'ndan gelen yolun üzerinde...

Bunun sakil bir tutum olduğunu, dinozor heykelleri dikmenin darvinizmi beslediğıini, defalarca yazdık. Ankara’yı sirke dönüştürmeyi en esaslı işi olarak gören sabık başkan tınmadı.

Dinozor heykeli, onun putlarındandı!

Bu put, dün itibarıyla yıkıldı; şehrin bir meydanı temizlendi.

Karar verenlere ve uygulayanlara selâm olsun!

http://www.enpolitik.com/kose-yazisi/1749/sehrin-meydanlarindan-bir-put-eksildi.html

Sizin Yorumunuz:

*
*

Diğer Yazılar

Diğer Yazılar