ARINÇ'IN UYARILARI

Önceki gün Sayın Bülent Arınç medya'da çıkan bazı haberler üzerine bir açıklama yaptı. Sebep, hayatı boyunca bu  milletin değerleri ile kavga yapmış birinin Mustafa Türk'ü, Bülent Arınç'a sorun şeklindeki beyanıydı.

Arınç'ın açıklamasından anladığımıza göre Mustafa Türk, Manisa'da FETÖ davasından tutuklu, seksen yaşını aşmış bir isim.  Arınç, Mustafa Türk'ü kırk yıldır tanıdığını 15 Temmuz öncesi  F.Gülen'i sevdiğini saydığını lakin hayatı boyunca Türk milletinin aleyhine herhangi bir eylemine tanık olmadığını, darbeyle uzaktan yakından ilgisi  bulunmadığını, bu yaşta bir şahsın içeride tutulmasını doğru bulmadığını ifade ediyor.

Mustafa Türk'ün millet hayrına olduğunu düşünerek eğitim hizmetlerine destek olduğunu belirten Arınç, bu ülkede bu suça ortak olmamış insan bulmanın neredeyse imkansız olduğunu söylüyor.

Arınç, AK Parti'de hep vicdanın, merhametin sesi olarak görüldü. Davutoğlu ile birlikte AK Parti'yi içten kuşatan çıkar çevrelerinin etkisi ile dışlandıklarında  bir çok kişi aklımızı ve vicdanımızı kaybettik diyordu. Arınç, AK Parti'de vicdanı, Davutoğlu aklı temsil ediyordu. Nitekim bu iki ismin kenara konulmasından sonra AK Parti hızla erimeye başladı. Bugün sayın Cumhurbaşkanının "metal yorgunluğu" dediği şey aslında  davası olan ve siyasetin kirlerine bulaşmamış insanların tasfiye edilip yerine menfaatperest isimlerin konulmasından başka bir şey değil.

Arınç, açıklamasında eğitim faaliyetlerine destek olmanın, darbeye kadar Gülen'e sempati duymanın  örgüt üyeliğinin karinesi olamayacağını ima ediyor ki bu doğrudur. Ancak açıklamanın can alıcı noktası, "hukuk siyasetin köpeğidir " diyen iflah olmaz bir Maocuya verdiği cevaptır. Yargı bağımsızlığını kaybettiğinde artık adalete ulaşmanın bir aracı olmaktan da çıkarak halkı ezen bir silindire döner. Siyasete köpeklik yapan bir yargı ülkeyi yaşanamaz hale getirir, muhalefeti yok eder, demokrasiyi  ortadan kaldırır. Bugün zaten kısmen böyle bir süreç yaşamıyor muyuz?

Arınç'ın bu vicdani çıkışı dikkate alınmalıdır. FETÖ ile mücadele adı altında  darbe ile alakası olmayan insanlar  Arınç'ın o irade dediği kişi veya kişiler tarafından  odağa alınarak mağdur ediliyor.  Bu yapıyla beraber görünenleri üç sınıfa ayırmak mümkündür: Bir; örgüt olduğunu bilerek gidenler, İki; cemaat olduğunu düşünerek gidenler, Üç; iktidara, AK Parti'ye muhalif olduğu için bu yapının medya organlarında görünenler. Bunlar içinde suçlanabilecek olanlar sadece birinci gruba girenlerdir. Onun dışında kalanları suçlamak hem bu davaları içinden çıkılamaz hale getirir, hem de milyonlara varan mağdurlar ordusu oluşturur. Arınç'ta buna dikkat çekerek o iradenin AK Parti'nin altını oyduğunu, 2019 seçimlerinde Sayın Cumhurbaşkanını devre dışı bırakmak istediğini söylüyor.

Arınç, AK Parti'ye yönelik boyutuna dikkat çekmiş ama bu gibi konular siyasi kar zarar hesabı ile ele alınmaz. Yargının görevi hangi kararın siyasi iktidara kazandıracağı hangisinin kaybettireceği olamaz. Yargı adaletin aracıdır, kimin kazanıp, kimin kaybettiğine bakmaz, bakmamalıdır.

FETÖ ile mücadelede uzun zamandır vicdanları rahatsız eden yanlışlar yapılıyor. Binlerce kadın içeride, doğumhanenin kapısında göz altına alınanlar oldu. Bir çok insanın maaşına,mal varlığına tedbir konulup, eşi, çocukları aç,sefil bırakıldı. Bu hangi vicdana,hangi hukuka sığar?

İslam hukukunda da cari hukukta da -suçun şahsiliği-esastır. Ailede bir kişi suçlu diye bütün aileyi yokluğa mahkum etmek hukukla bağdaşmaz. Birileri "acımayın, merhamet etmeyin" diyor, ama İslam "acıyın, merhamet edin, adaletten ayrılmayın" diyor. İslam'ın lafının olduğu yerde, hiç bir faninin lafının hükmü olmaz. Bu hem demokrasiye, hem hukuka hem AK Parti'ye kurulmuş bir tuzaktır. Düne kadar gazetelerinde "Türk ordusu Fırat'ın ötesinde boğulmuştur" diye sevinç çığlıkları atan, "Türk ordusu Kıbrıs'ta işgalcidir" diyen birine uyacaksanız vay halinize...

Arınç'ı kutluyorum, Türkiye'nin vicdanlı seslere ihtiyacı var, birilerinin neredeyse tüm muhafazakarları zanlı haline getiren bu sürecin nereye gittiğini göstermesi lazımdı, Arınç onu yaptı.

http://www.enpolitik.com/kose-yazisi/1708/arincin-uyarilari.html

Sizin Yorumunuz:

*
*

Diğer Yazılar

Diğer Yazılar