HAKAN ÇAVUŞOĞLU'NUN YUNANİSTAN ZİYARETİNİN ARDINDAN...

Batı Trakya Türk Azınlığı geçtiğimiz günlerde yine tarihi günlerinden birini yaşadı. Benim de doğup büyüdüğüm köylüm olan Türkiye Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, 2-3 Kasım tarihleri arasında Yunanistan’ı ziyaret etti. Ziyareti sırasında başta Atina olmak üzere, Gümülcine ve İskeçe’de bir dizi temaslarda bulundu.

Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu ziyaretinin son gününde doğup büyüdüğü Delinasufköyü ziyaret ederek, akraba, dost ve komşularıyla hasret giderdi. Köyümüz toplamda yaklaşık 130 aileden oluşuyor. Fakat bazı aileler yıllar önce çeşitli nedenlerden dolayı yurt dışına göç etmiş olduklarından dolayı şu anda Delinasufköydeki yaşayan aile sayısının yaklaşık 100 aile olduğunu söyleyebiliriz. Bu çerçevede köy halkının her zaman kendine özgü samimi ve candan davranışlarıyla köyde yaşayan yediden yetmişe herkes Çavuşoğlu’nu büyük bir coşkuyla karşıladı. Aynı samimiyeti meydanda yer alan köy halkıyla kucaklaşarak gösteren Çavuşoğlu da, ilk önce çocukları tek tek selamladı ve ardından köy halkıyla bir araya geldi.

Peki hemşehrimiz Batı Trakyalı ve şu anda Türkiye Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Batı Trakya ziyaretleri sırasında ne dedi? Gelin hep birlikte Çavuşoğlu’nun altını çizdiği konulara bir bakalım. Batı Trakya ziyareti sırasında Atina’daki temaslarına değinen Çavuşoğlu şunları aktardı: “Bazen birbirimizi çok iyi anlıyoruz, bazen birbirimizi anlamakta güçlük çekiyoruz. Ama her ne olursa olsun atılacak adımlar konusunda yapılması gerekenleri birbirimize aktarabiliyoruz. Emin olun hem bölgesel meseleler hem iki ülke arasındaki ilişkiler ve işbirliği potansiyeli ama özellikle de her iki ülkede karşılıklı olarak yaşam mücadelesi veren azınlıklar konusundaki bütün hususları detaylarıyla konuştuk. Hatta Türkiye’den yanıma İstanbul Rumlarından Türkiye vatandaşı olan Yorgos Theodoridis isminde bir Vakıf temsilcisini alarak buraya geldim. Şunu anlatmaya çalışıyorum; Ben bu toplumda doğdum. Bu toplumun eğitim meseleleriyle, dini özgürlükler meseleleriyle, vakıflar meseleleriyle büyüdüm. Emin olun ki, bunlarla beraber büyümüş ve bunları iliklerine kadar işlemiş bir arkadaşınız olarak empati yapmayı kendime öncelikli görev addediyorum. Bugün sizlerin nasıl ki Yunanistan devletinden beklentileriniz varsa, İstanbul’da yaşayan gayrimüslim kardeşlerimizin de Türkiye’den de beklentileri vardır. Biz vatandaşlarımıza Türkiye Cumhuriyeti olarak demokratik bir atmosferi temin etmek zorundayız. Çünkü şunu biliyoruz. Eğer bir ülkede kendisini farklı hisseden kim varsa onun üzerinde de hak titizlikle ve itinayla demokratik değerleri yaşatmak gerektiğine inanıyoruz. Biz bu noktada adımlar atıyoruz. Her ne olursa olsun, İstanbul’da yaşayan Rum Azınlık vatandaşlarımız, bizim asli vatandaşlarımızdır, eşit vatandaşlarımızdır. Azınlık hakları konusunda da sonuna kadar destekçisi olacağız. Bu böyle bilinmelidir ve bu iddiayı ortaya koyarak hareket ettik. 2003 yılında Vakıflar Yasası’nı değiştirdik, 2008 yılında bir daha değiştirdik, 2011 yılında bir daha değiştirdik ve büyük ölçüde bu kardeşlerimizin derdine derman olacak adımları attık. Bundan sonra da atmaya devam edeceğiz. Onun için Türkiye’de kendisini kim farklı hissediyorsa, onun ötekileştirilmediğini onun asli ve birinci sınıf vatandaş olarak yaşadığı bir Türkiye hayal ettik. Demokrasimizi geliştirdik.”

Evet bana göre bu ziyaret, Çavuşoğlu’nun da bize aktardıklarını göz önünde bulunduracak olursak Batı Trakya Türkleri açısından tarihi bir ziyaret olmuştur. Yukarıda da bizzat Çavuşoğlu’nun da Atina’ya beraberinde getirdiği İstanbul Rumlarından Türkiye vatandaşı olan Yorgos isminde bir Vakıf temsilcisini getirmiş olması, bizlere Türkiye Cumhuriyeti devlet yetkililerinin azınlık konularına ne kadar hassasiyetle yaklaştığını bir göstergesi olduğunu düşünüyorum. Önümüzdeki dönemlerde umudum odur ki; Yunanlı siyasi temsilcilerin de olası bir Türkiye ziyareti sırasında aynı hassasiyeti ve Hakan Çavuşoğlu’nun da dediği gibi ‘empati’ yapmalarını temenni ediyoruz.

Bir diğer önemli nokta da hukuk çerçevesinde iyi vatandaş olma yolunda azınlık hakları mücadelesine devam ettirilmesi gerektiğinin altını çizen Çavuşoğlu, yaptığı görüşmelerde Yunanlı siyasetçilerin de iyi niyetli olduğunu artık kendilerinin de azınlık hakları konusunda somut adımlar atacıklarını ümit ettiklerini vurguladı.

Azınlık olarak bizlerin de ümidimiz odur ki; bu iyi niyet temelli beklentilerimiz kısa sürede gerçeğe dönüşür ve Yunanistan devleti de azınlık hakları konusunda tarihi bir adım atmış olur.

http://www.enpolitik.com/kose-yazisi/1686/hakan-cavusoglunun-yunanistan-ziyaretinin-ardindan.html

Sizin Yorumunuz:

*
*

Diğer Yazılar

Diğer Yazılar