YARATICILIĞIN KARŞILIĞI “PATRİCİA PİCCİNİNİ”

İstanbul Sanat Bienalini gezme şansı buldunuz mu bilmiyorum.

Eğer gezdiyseniz mutlaka Piccinini’nin çalışmalarının etkisinde kalmışsınızdır.

Korkutucu veya garip bulunan bu çalışmaların muhteşem bir sanat eseri olduğunu söyleyebilirim.

Piccini’nin yapıtları, başlangıçta gerçekliği ile sizi etkisi altına alıyor, ardından ise sizi bir tür iç hesaplaşma ile baş başa bırakıyor.

Sanatçının istediği de bu zaten. Sizi derin bir duygudaşlık havuzunun içerisine atmak. Panik olmanızı, kendinizi ve çevrenizi sorgulamanızı, sanat eserlerinin içerdiği derin anlamların farkına varmanızı istiyor.

                                                                                Patricia Piccinini

İtalyan asıllı, Avustralyalı Piccinini için 20. Yüzyılın en önemli Hyperrealist (fotogerçekçilik) sanatçılarından birisi diyebiliriz. Eserlerini incelediğimde kimi zaman, Mark Ryden ile bir kıyaslama içerisine girsem bile en az onun kadar başarılı olduğunu söyleyebilirim.

Piccinini, bir sanatçının nasıl farklı bir dünya kurabileceğini ve bu dünyaya bizleri de dâhil edebileceğinin en somut kanıtlarından birisi. Çalışmalarında ortaya koyduğu melez yaratıcıklar ise canlıların evrimleşme sürecini gözler önüne sermektedir.

Yaşadığımız dünyada gözden kaçırdığımız öyle çok şey var ki…

Değişen ve başkalaşma sürecine giren insanoğlu için sanatın ve dolayısıyla sanat eserinin bu denli etkili bir şekilde ele alınıyor olması belki de beklediğimiz farkındalığı açığa çıkarabilecektir.

Piccinini ortaya çıkarmak istediği farkındalığı şu şekilde özetlemiştir;

“Hissedebildiğin ölçüde empati kuruyorsun hayatla. O yüzden tüm beden dili dışında, gözler ayrıca önemli. İfade bakımından o kadar güçlü ki empati kurmamızı kolaylaştırıyor. Öte yandan itici bir tarafı da var bunun. Çünkü kendimizi hayvan olarak görmek hoşumuza gitmiyor.” 

Hoşumuza gitsin ya da gitmesin,

Tüm canlıların maruz kaldığı bu gerçek,

Sanatçılar tarafından ele alındıkça,

Rahatsızlık vermeye

Ama bir o kadar da etkili olmaya devam edecektir.

http://www.enpolitik.com/kose-yazisi/1661/yaraticiligin-karsiligi-patricia-piccinini.html

Sizin Yorumunuz:

*
*

Diğer Yazılar

Diğer Yazılar