DEĞİŞİM GONYA'DAN YAŞANIYOR GÜZELİM!

Konya'daki değişim ve başkalaşımı yerel gazetelerimizin magazin sayfalarından takip ediyorum.

Muhafazakâr ve milliyetçi kimliğiyle bilinen ve tanınan Konya, "sosyal yaşam" açısından o kadar çok yol katetti ki... Bu değişime bazen ben bile inanamıyorum!

Aslında Konya, Bağdat Demiryolu'nun yâni kara trenin gelmesiyle birlikte hem ekonomik, hem sosyal hem de kültürel açıdan büyük bir değişim yaşamıştı. Sanırım 1940 yılında açılan bu demiryolu sayesinde Bağdat'ın ekmekleri, Konya'dan gidiyordu. Bu Bağdat Demiryolu güzergâhı üzerinde 140'ı faal toplam 190'a yakın istasyon vardı. Konya İstasyonu'nda Bağdat Oteli bile mevcuttu. İstanbul Haydarpaşa'dan başlayan bu yolculuk Konya, Karaman, Mersin, Adana, Gaziantep, Halep, Mardin, Musul, Tikrit üzerinden Bağdat'ta sona eriyordu. Suriye ve Irak'taki iç savaş ve İslâm medeniyetinin neşvünema bulduğu bu topraklar emperyalist güçler tarafından işgale uğramasıyla birlikte bu demiryolu hattı, günümüzde artık pek kullanılmıyor. Konya'da o yıllarda gayri müslimler de vardı. Bu gayri müslim tebaa günümüzde isim değiştirerek aramızda başka başka adlar altında dolaşıyorlar. Bütün bu gelişmeleri magazin sayfalarından (eğer altyapınız varsa) takip etmeniz mümkün.

Değişim Gonya'da Hızlı Yaşanıyor Güzelim!

Gerçekten Ak Parti döneminde Konya, çok gelişti ve serpildi. Hızlı Trenin de devreye girmesiyle birlikte bu değişim daha da büyük bir hız aldı. Nihilist ve Tanrı tanımaz acaip bir gençliğin Konya'da zuhur etmesi, değişimin hangi yöne evrildiği ve başkalaşıma uğraması açısından da ilginç görüntüleri de beraberinde getiriyor. Yüksek Hızlı Trenin ve bu arada yabancı ortaklı yerli sermayeli dört yıldızlı otellerin de devreye girmesiyle Konya'ya, sanatçı akını da başladı. Tavernaların yanında modern pavyonlar da yer almaya başladı. Genelevin kaldırılmasıyla birlikte randevuevlerinin mahalleler arasında çoğalmasını da beraberinde getirdi. Akşehir umumihanesi de geçenlerde bir gecede yıkıldı. Konumuz elbette bu değil. Ama değişim denilince...

Sanatçıların Diva'sı Gonya'da...

Sanatçıların Diva'sı geçtiğimiz haftalarda Konya'ya geldi ve Mevlâna Müzesi'ni de ziyaret ederek "Ayol, Hazret-i Mevlâna "Gel..." deyince ve siz pek muhterem Konyalılar da isteyince, ben niçin gelmeyeyim ki..." şeklinde magazin sayfalarına beyanat bile verdi. Konyalı hanımlar ve beyler, sanatçıların Diva'syla resim ve selfie çektirme yarışına girdiklerini magazine sahifelerinde gördüm. Geçenlerde ise fantezi müziğin güçlü sesi Linet, Konya'da şöyle bir esip geçmişti. Geçen hafta Cumartesi günü de Bülent Serttaş gelmiş. Başörtülü, başı açık pek çok Gonyalı genç kız bu konsere akın etmiş. Bir tekstil firmasının düzenlediği bu gecede sahne alan ünlü şarkıcı Bülent Serttaş, yarı üryan ponpon kızlarla sahneye fırlayarak Gonya'nın elit gızlarına; "Aşk Bodrum'da yaşanıyor güzelim" şarkısını "dubara" okumuş. Bu arada başı örtülü ve açık gızlar, kitle iletişim psikolojisiyle Bülent'le, şarkısını bitirir bitirmez sahneyi doldurarak selfie çekme yarışına girmişler.

Ne Bodrum'muş be!..

Akdeniz Akşamları'nda Bodrum'a insem mi acaba diyeceğim ama...

Nörecen Bodrum'u modrumu.. Orası çok soğuktur, çok soğuk…

İnme Bodrum'a nazenin vücudunu üşütürsün, sonra hastalanırsın güzelim!..

Gitme Bodrum'a fena halde değişir, başkalaşır, geldiğinde kimse tanımaz/tanıyamaz olur yoksa seni güzelim!

Değişim Gonya'da yaşanıyor be güzelim!

Gel seninle Meram yollarında konuşalım mı, ne dersin?!

Değişim önce körpe beyinlerde oluyor be güzelim!

Başlarını deve misali kumlara gömmüş böyyük STK'lı abiler, amcalar, dayılar!..

Değişimin Gonya'da yaşandığından yoksa hiç haberiniz yok mu?..

Günahtır diye, Gonya gazatalarının magazine sahifelerine de mi bakmazsınız...

Değişim Gonya'da görülüyor a güzelim!

Ah! Kör Ahmet'im ah!

Şu "Meram Yolunda..." türküsünü söyleyemeden Goca Gonya'ya ve Gonyalılara küstün de gittin ya...

İşte ona yanarım/ yanalım mı güzelim!..

http://www.enpolitik.com/kose-yazisi/1641/degisim-gonyadan-yasaniyor-guzelim.html

Sizin Yorumunuz:

*
*

Diğer Yazılar

Diğer Yazılar