YAYOİ KUSAMA: HALİSİNASYONLARDAN SANAT ESERLERİNE

Kusama; Japonya’nın en ünlü sanatçılarından birisi. Eserlerinde yolculuğa çıktığınızda kendinizi Alice Harikalar Diyarında gibi hissedebilirsiniz. Ta ki başta rengârenk ve büyüleyici gelen bu dünyanın başka bir yüzü olduğunu anlayana dek.

Çocukluğunda başlayan mental hastalıkların izlerini taşıyan bu çalışmalar, sanatçının bilinçaltına ayna tutulmasını da sağlamaktadır. Baktığı her yerde ağlar, puantiyeler ve çiçekler gören Kusama, zamanla tüm gördüklerini birer sanat nesnesi haline dönüştürmeye başlamıştır.

                                                                            Yayoi Kusama

Sanatçının farklı bir boyuttaymışsınız etkisi yaratan eserleri için, minimalizm, sürrealizm, pop art ve soyut ifadecilik gibi kavramlar kullanılmaktadır. Öte yandan, Kusama kendisi için takıntılı bir sanatçıyım ifadesini kullanmaktadır. Aklının kendisine oynadığı oyunları terapi gibi gördüğü sanatın kollarında sanatçı, bu sayede bir çıkış yolu aramaktadır.

Henüz 10 yaşında resim yapmaya başlamış, yaşadığı maddi zorluklara rağmen zaman içerisinde Çağdaş Sanatta kendisine yer edinebilmiştir.

Bir konuşması sırasında söylediği şu sözler ise insanın ruhuna işlemektedir;

-Eğer sanatla uğraşmasaydım çoktan ölmüş olurdum…

Aynı zamanda bir yazar olan Kusama, tüm hayatı boyunca yazmış, çizmiş ve içinde bulunduğu durumu kendi aleyhine çevirmiştir.

Sanatçı 1977 yılından beri kendi isteğiyle stüdyosunun yanındaki bir akıl hastanesinde yaşamaktadır.

http://www.enpolitik.com/kose-yazisi/1619/yayoi-kusama-halisinasyonlardan-sanat-eserlerine.html

Sizin Yorumunuz:

*
*

Yorumlar

Ertugrul
08.11.2017 21:05
Pop sanat nedir?

Diğer Yazılar

Diğer Yazılar