KATALONYA DERSİ


Katalonya olayı bazılarının aklını başına getirmiş midir bilemem. Ama özerkliğe olumlu bakanların  ne kadar yanıldıkları bir defa daha ortaya çıktı.
Katalonya'nın her şeyi vardı. Eğitim onlara bağlıydı, ayrı meclisleri, başbakanları vardı, ama  bu onlara yetmedi. Özerkliğin bağımsızlığa giden yolda bir ara istasyon olduğunu bir defa daha bize gösterdiler.


İspanya uzun süredir özerk bölgeler oluşturmanın sıkıntısını yaşıyor. Bazı yetkileri özerk bölgelere devrederek onları -milli bütünlüğe- daha çok bağlayacağını sandılar, tam tersi oldu. Katalonya'da İspanyolca kapı dışarı edildi. Şimdi de İspanya kapı dışarı ediliyor.


Biz burada Barzani'nin bağımsızlık referandumunu seyrederken İspanya hükümeti seyretmedi, bunun bağımsızlık ilanının alt yapısı olacağını gördü ve müdahale etti. Burada Barzani'yi seyretmemizi isteyenler İspanya'nın sert müdahalesini görünce -Barzani'ye- endeksledikleri demokrasi ve özgürlük anlayışlarını  gözden geçirmeye bile gerek görmediler.


AB, belki de Katalan sorunu ile karşı karşıya kalmasaydı, Barzani'nin bağımsızlık referandumundan sonra Kuzey Irak'ı tanımak için sıraya gireceklerdi. Şimdi Batı da benzer bir sorunla karşı karşıya. Ya her zaman olduğu gibi çifte standartlı davranacak yahut her önüne gelenin bağımsızlık ilanına karşı çıkacak. Çünkü bu şekilde devam ederse dünya  köy ve kasaba devletlerinden oluşan bir nevi çağdaş aşiret devletlerine dönüşecek. Böyle bir dünyanın sonu kaostur.

Bu noktada Barzani'nin bu cüret ve cesareti nerede bulduğunu sormak, sorgulamak gerekiyor. Kendi ayakları üzerinde duracak imkanlara sahip olmayan bir bölgenin devletleşme iddiası taşıması sadece kendi cesareti ile izah edilemez.

Barzani'yi itekleye itekleye bu noktaya getiren ABD' dir. Nitekim referandumdan sonra ABD'nin takındığı tavır bunun göstergesidir.
Bir büyükelçilik görevlisinin casusluk iddiasıyla göz altına alınması ikisinin aranması nasıl bir dost ve müttefik(!) ülke  ile karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor. 15 Temmuz'un arkasında da ABD'nin emsalsiz dostluğu(!) vardı.
Türkiye ciddi bir saldırı ile karşı karşıyadır.

Bir tarafta darbe kalıntıları, öbür tarafta Kuzey Irak'tan başlayarak Türkiye'ye uzatılmak istenen etnik devlet tasarımları ülkemizin hedefe alındığını gösteren en önemli  göstergelerdir. Kısa bir süre önce "çözüm" adı altında ülkemizi tuzağa düşürmek isteyenlerin hedefi de Barzani Irak'ı gibi bir yapılanmayı burada tatbik etmekti. Şükür, Kuzey Irak'nın sabırsızlığı bu oyunu boşa çıkardı.

Türkiye'nin hem Kuzey Irak referandumundan, hem de Katalonya'dan önemli dersler çıkardığını düşünüyorum.

Hala ulus devleti tehlike olarak gören ve  onu dağıtmayı ülkeyi birleştirmek olarak anlayan varsa bin defa düşünmesini tavsiye ederim.

Eğer ulus devlet olmasaydık, bir Irak ve ya İspanya'da biz olurduk.

http://www.enpolitik.com/kose-yazisi/1603/katalonya-dersi.html

Sizin Yorumunuz:

*
*

Diğer Yazılar

Diğer Yazılar