AMPUTE DEĞİL CESUR YÜREK MİLLİ TAKIMI

Futbolun zekâ oyunu olduğunu bilirdik.

Üstadlarının dilinden çok defa duyulmuştur; “futbolun yüzde elli biri zekâdır” sözü. Efsane gibi… Tartışılmayacak bir futbol gerçeği olarak.

Yakın tarihten iki tanıdık ve pek meşhur örnek; Gheorghe Hagi ve Alex de Souza

Futbollarına doyulamadan sahneden çekilen iki dev oyuncu… Romanya, Brezilya ve dünya futbolunun iki yaşayan efsanesi…

Daha top kendilerine gelmeden, zekâ küpü beyinleri ve bir radar gibi etrafı tarayan gözleri sayesinde; geldiğinde nereye, kime göndereceğinin kararını veren, o nedenle de top geldiği anda rakip oyuncular, “acaba şimdi/ bu kez ne yapacak” diye düşünürken, düşündüğünü çoktan yaparak, topu filelerle veya arkadaşıyla buluşturmuş olan altın ayaklar

.…..

Dün akşam Avrupa Ampute Futbol Şampiyonası final maçında İngiltere'yi 2-1 yenerek Avrupa Şampiyonu olan Ampute Milli Futbol Takımımız ise, yeni ve çok önemli bir gerçeği futbol tarihine mal etti; "Futbol ayaktan önce yürekle oynanır."

Hele de milli maç söz konusuysa...

Yani insanın zafere ulaşması için iki sağlam ve güçlü ayağından önce, sağlam bir yüreği, güçlü bir imanı ve yazılamayan ancak sahaya yansıyan bir vatan sevgisi olması gerekir.

Demiştik, bir daha diyelim; “iman, imkândır.” Bilvesile, insan güzeli Ebubekir Kurban’ı da kitabının adıyla anmış olalım; “Türkiye sevgisi imandandır.

…..

Kaptanları Osman Çakmak’ın, vatan savunması yaparken Şırnak’ta mayına basması sonucu sol ayağını kaybettiği Ampute Milli Futbol Takımımız, dün geceki muhteşem futboluyla imkânsız görüneni mümkün kıldı.

Tüm maçlarını sekiz gün içinde oynayarak üstelik…

“Önümüzde milli maç var, ligler tatil edilsin” demeden…

“Hafta sonu lig maçları, hafta içi Avrupa maçlarımız var. Tabii bu bizi çok zorluyor, çok yoruluyoruz, bu da performansımıza yansıyor” artistliğine düşmeden.

Topu kaptırdığı zaman elini beline atmak şöyle dursun, tek ayağı ve iki kanedyenin (değnek) üzerinde uçarcasına rakibe nasıl yetişip de topu tekrar kazandıklarını, “aşk olsun” diyerek izlemedik mi dün akşam bu aslan parçalarının, cesur yüreklerin... Demek ki, yürek gerekiyormuş koşmak için öncelikle, ayak bacak değil. Yüreğinin yorgun olmaması gerekiyormuş futbolcunun mücadele etmek için, bacaklarının değil.

…..

Yüksünmeden oynadılar, yoruldum demeden koştular… Futbolun hele de milli maçlarda ayakla bacakla değil, yürekle oynanan bir oyun olduğunu cümle âleme gösterdiler.

Çünkü inanıyorlardı. Çünkü kararlıydılar. Çünkü Türk’ün kim olduğunu iyi biliyor, Türklüğü yüreklerinin derininde hissediyor ve göstermek istiyorlardı.

Onun içindir ki, “İngiltere çok güçlü, daha gol bile yememişler” diyen spikere, Kaptan Osman, “çünkü daha Türklerle, daha bizimle karşılaşmadılar” diyebildi.

Aşk olsun size çocuklar, aşk olsun!

Varsın birileri hâlâ büyük futbolcu edasıyla dolaşıyor olsun markalı yerlerde, plazalarda, şurda burda…

Türkiye sizinle gurur duyuyor.

Türkiye sizinle gurur duyuyor.

Aşk ile bir daha haykıralım hep birlikte…

Türkiye sizinle gurur duyuyor.

http://www.enpolitik.com/kose-yazisi/1595/ampute-degil-cesur-yurek-milli-takimi.html

Sizin Yorumunuz:

*
*

Diğer Yazılar

Diğer Yazılar