YENİ ATATÜRKÇÜLÜK İLKESİ: BÜST ISLANMASIN; ÇOCUKLAR ISLANSIN!

Tek parti devrinin Atatürk kültü, Atatürk’ün heykellerini, büstlerini de Atatürkle özdeşleştirir ve kutsar.

Bu yüzden büste dokunmak, heykele zarar vermek, olağanüstü tepkilerle karşılanır. Yıpranmış bir heykeli değiştirmek veya bir heykeli bulunduğu yerden başka bir yere nakletmek, ciddî sıkıntılara yol açar.

Bu sakat zihniyetin fideliği, Millî Eğitim’in bir türlü reforma tabi tutamadığı müdredattır. Okullarımızda Atatürk, objektif olarak anlatılmaz. Gerçek Atatürk yerine, efsane Atatürk anlatılır. “O mavi gözler, o yele saçlar, o gür kaşlar!”

Haber şu:

“Edirne'nin merkeze bağlı Tayakadın Köyü'nde bulunan Şehit Cem Havale İlkokulu'nun birinci sınıf öğrencileri Damla İnceoğlu, sınıf arkadaşı Dilay Büyükkılıç ve ikinci sınıf öğrencisi Masal Cam, yağmur yağışı sırasında teneffüse çıktıklarında okul bahçesindeki Atatürk büstünün yağmurda ıslandığını gördü.

3 minik öğrenciden Dilay Büyükpiliç, arkadaşlarına Atatürk'ü yağmurdan korumaları gerektiğini söyleyince, birlikte koruma kararı aldılar ve çıktıkları iki tenefüs boyunca yağmur altında büstü şemsiye ile korumaya çalıştılar.

Bu anın fotoğrafını çeken bir velinin sosyal medyada paylaştığı bu an günün en çok konuşulan konusu olurken çok sayıda beğeni ve paylaşım aldı.

Atatürk'ü çok sevdiğini ve yağmurda ıslanmasına dayanamadığını söyleyen Dilay, ‘Dışarı çıktığımda Atatürk'ün yağmurdan ıslandığını gördüm. Arkadaşım Damla'ya, 'Atatürk'ü yağmurdan korumamız lazım' dedim. O da bana 'ver şemsiyeni koruyalım' dedi. Boyum büste ulaşmadığından dolayı şemsiyemi Damla'ya verdim. Bu sırada arkadaşım Masal'da yanımıza geldi. Hep beraber Atatürk ıslanmasın diye şemsiye tuttuk. Biraz biz ıslandık ama olsun, Atatürk ıslanmadı.’ dedi.”

Bunu haber yapan, dağıtan ve yayın yoluyla duyuran zincir, gerçekte Atatürk’e ve Atatürkçülüğe hizmet etmiyor. Hurafelere belenmiş bir kült, daha net söyleyelim “din” oluşturmaya çalışıyorlar. Uluhiyet derecesine yükseltilmiş bir Atatürk, büstlerine ve heykellerine de hulûl ediyor! Onlara dokununca Atatürk’e dokunmuş oluyorsunuz; onları yağmurdan koruyunca Atatürk’ün ıslanmamasını sağlamış oluyorsunuz!

Çocukların Atatürk’ü büstlerinden ayıramaması, öğretmenlerden sirayet eden bir idrak sefaleti. Mesele Atatürk büstleriyse, heykelleriyse, iş kolay; onlara gerekli gereksiz tazim göstererek işi hâllederiz.

Aslında ülkede bu zihniyetle mücadele edecek gerçek Atatürkçüler olması lâzım. Onun mücadelesini, fikirlerini öne çıkarıp bugüne bir şeyler söylemek önemlidir. Eğer Atatürk büst ve heykele hapsedilirse fikir öldürülmüş demektir.

Bu haber, mini mini çocuklara şunu söylüyor: Çocuklar bırakın Atatürk’ün fikirlerini, siz onun büstlerini, heykellerini yağmurdan koruyun; hatta bu uğurda siz ıslanın, hatta hasta olun, ölün, önemli değil.

İdeoloik sığlığın vardığı nokta bu: Atatürk’ün fikirleri, yol göstericiliği konusunda bir şey yapamayanlar, Atatürk kültünü yükseltmeye devam ediyorlar.

Atatürkçülük, pozitivist bir düşünce olmaktan çıkarılıyor; hurâfevî bir ideolojiye dönüştürülüyor.

http://www.enpolitik.com/kose-yazisi/1570/yeni-ataturkculuk-ilkesi-bust-islanmasin-cocuklar-islansin.html

Sizin Yorumunuz:

*
*

Yorumlar

Deniz
05.10.2017 23:15
Sayin D. Mehmet Dogan yazinizi gorunce yorum yapmadan edemedim. Bahsettiginiz haberdeki cocuklarin yaslari 7-8 ve bu cocuklar sadece sevgilerini masum bir sekilde gostermis. Malesef bu guzel fotografin bile altindan hemen farkli seyler aranabiliyor. Yazinizi gulerek okudum.Merak etmeyin fotografta aylardan eylul, disarida firtina kopmuyor ve cocuklar minik yurekleriyle gerektigi kadar atamizi seviyor. Emin olun yeni nesil bizlerden daha cok Atamizin fikirlerine sahip cikacak

Diğer Yazılar

Diğer Yazılar