KUZEY IRAK'TA NELER OLUYOR?

Sorulan soru bu?

Türkiye'nin tezi; "Irak'ın toprak bütünlüğünden yanayız".

Türk Dışişleri yetkilileri bu tezi yıllardan beri kullanıyor.

Habur sınırına yakın bir bölgede yaptığı kara tatbikatına Irak kara kuvvetlerinin de Silopi’de dahil edilmesi, bu tezi kuvvetlendirmek için.

Peki, Barzani’nin Kuzey Irak'ta gerçekleştirdiği referandumdan kukla Kürdistan Devleti için "Evet" kararı çıkarsa; o vakit Türkiye ne yapacak?..

CIA Ajanı Saddam'ın devrilmesiyle, daha doğrusu Amerika'nın NATO kuvvetleri ve ülkelerini de yanına alarak Irak'ı işgal etmesinden bu tarafa Irak'tan ve bilmem kaçıncı paralel denilerek ayrılarak "Kuzey Irak" diye oluşturulan Türkmen ve Arapların da yaşadığı bölgede (Kerkük, Musul, Erbil) bugüne kadar ABD, çekilirken de aynı taktiği uygulamıştı:

BÖL, PARÇALA, YÖNET.

Kuzey Irak'ta vuku bulan (referandum da dahil) hadise, Raif Karadağ'ın Petrol Fırtınası adlı eserinde dile getirdiği "KARA ELMAS" ve dolayısıyla petrolün paylaşımından başka bir şey değil. Amerika, terör örgütlerini kullanarak petrol bölgelerindeki demografik yapıyı Irak'ı işgal ettiği günden itibaren değiştirmek için elinden geleni ardına koymadı mı?.

Türkmen nüfusu azaltılarak ve göç politikası uygulattırılarak demografik yapı Kürtler lehine işletilmedi mi?..

Şimdi sıra, IRAK'ın bölünmesinde…

ABD ve diğer Avrupa ülkeleri ve devletleri tarafından Referandumun sonucunda çıkan kararla birlikte Kürdistan Devleti (2. Büyük İsrail) tanınırsa, o zaman Türkiye ne yapacak?

Aslında sorunun püf noktası da burası...

Irak'ın toprak bütünlüğünden yana olan Türkiye, bu bölgede kurulması muhtemel Türkmeneli Devleti'ni tanıyacak mı?..

Araplar da boş durmuyordur herhalde. Peki Farisiler (İran) bu olaylarla ilgili ne düşünüyor?..

Amerikan'ın tezi ise, işgalin başından beri Irak'ın üçe bölünmesi, Suriye'nin dörde bölünmesi, sonra sırayla Mısır'ın ve S. Arabistan ile İran ve Türkiye'nin iki veya üçe bölünmesidir.

Hatta bu bölünmeye Rusya'yı da ekleyebilirsiniz.

Şu durumda Suriye'nin bölünmemesi için Türkiye, İran ve Rusya aralarında anlaşmış görünüyor. Eğer sözde referandumu İsrail, Amerika ve Avrupa devletleri kaale alır ve sözde Kürdistan Devleti'ni tanımış olurlarsa; Türkiye, Ankara Anlaşması'ndan doğan haklarını kullanarak Kerkük'e ve Musul'a müdahale eder ve edebilir mi?

Küresel Emperyalist Güçler, Türkiye’ye, Kerkük ve Musul'a müdahale ettirmezler ise, Tükmeneli Devleti'ni kurdurtarak petrolden acaba yüzde kaç verirler?..

Irak'ta ve Kuzey Irak'ta olup bitenler "KARA ELMAS" paylaşımıdır.

Hatta petrol boru hattının nereden akıtılması yönünde yapılan bir mücadeledir.

Türkiye diken üstündedir. Küresel baskılara daha fazla dayanacak güce sahip değildir. Türkiye, Kırım Lideri Mustafa Abdulcemil Kırımoğlu'nun dediği gibi “çok dikkat etmesi” gereken tarihleri, günleri ve saatleri yaşamaktadır.

***

Türkiye’den Erbil’e, Kerkük ve Musul’a giden Kürt topluluklarını orada konuşlanmalarına müsaade eden zihniyete ve iradeye ne diyeceğiz?

Örnek mi istiyorsunuz:

“Erbil'deyiz. Şoförümüz "evet" i vermiş, gelmiş. "Ortalık karışırsa ben hemen hanımı çocukları alıp, Türkiye'ye geçiyorum" diyor.”

***

Türk Milleti diyor ki...

KERKÜK MENEM...

TÜRKMENELİ MENEM...

IRAK MENEM...

SURİYE MENEM...

AZERBAYCAN MENEM...

BOSNA MENEM...

KIRIM MENEM.

Millete rağmen, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin güvenliğini zora sokacak bir harici politika hiç uygulanır mı?

Millet buna müsaade eder mi?..

http://www.enpolitik.com/kose-yazisi/1548/kuzey-irakta-neler-oluyor.html

Sizin Yorumunuz:

*
*

Diğer Yazılar

Diğer Yazılar