İSLÂM’IN OĞLUNA OĞLAN ÜNİVERSİTESİ
Kerime Yıldız

İSLÂM’IN OĞLUNA OĞLAN ÜNİVERSİTESİ

 

Efendim, laik sistemin 90 yıllık karma eğitim dayatmasına toplumun her kesiminden tepki geliyormuş. Şehir dışına okumaya gidecek olan genç kızlardan bir kısmı, “İslâm’ın kızına kız üniversitesi” kampanyası başlatmışlar.

Kızların günahlarıyla dertlenen bir ilâhiyatçımız da bu kampanyaya destek vermiş.

İlâhiyatçımızın adı, İhsan Şenocak, Müslüman kadınların Efendimiz zamanında da ayrı ortamlarda okuduğunu; kadınların özgürlükleri adına müstakil eğitimin daha doğru bir yöntem olduğunu ifâde etmiş. Bu tür eğitim daha başarılıymış. 7 coğrâfî bölgemizin her birinde sâdece hanım kardeşlerimize özel üniversite kurulmalıymış.

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var. Üniversitede karma eğitim, Osmanlı’da başladı. Laik sistemin dayatması değil. Laik sistemin dayatması, orta öğretim için geçerli.

Liseyi hem karma hem kız lisesinde okumuş birisi olarak, ortaöğretimde kesinlikle kız erkek ayrı eğitimden yanayım ve bu eğitimin daha başarılı olduğuna inanıyorum. Osmanlı’da başlayan ve yakın zamana kadar devam eden kız lisesi, erkek lisesi geleneğine yeniden dönülmesi taraftarıyım.

Bir ilâhiyatçının karma eğitim sistemi üzerine kafa yormasını ve çözüm önerisi getirmesini anlayabilirim. Ama getirdiği çözüm önerisinde tutarsızlık varsa, cinsel ayrımcılık varsa “Dur hocam! Bu nasıl samimiyet?” diye sorarım.

İlâhiyatçılar, bizim günahlarımızı dert ettikleri kadar erkeklerin günahlarını dert etmiyorlar maalesef.

Şenocak’ın çok haklı olduğu bir konu var. Müslüman kadınlar, Efendimiz zamanında ayrı ortamdaydı. İyi de kardeşim, erkekler karma ortamda mıydı? Onlar da ayrı ortamdaydı. 

İhsan Şenocak, 7 coğrâfî bölgede kızlar için üniversite istiyor da erkekler için niye istemiyor? Kızların ahireti kurtulsun da erkeklerinki kurtulmasın mı?

Bir erkek ilâhiyatçı, kızlar için üniversite isterken erkekler için niye istemez?

Erkekler için de ayrı üniversite istese samimi olduğunu düşünürüm ama sâdece kızlar için istiyor. Peki ya erkekler? Kızların rahat edemediği üniversitede onlar nasıl okuyacaklar? Onların iffeti, özgürlüğü, rahatlığı ne olacak?

Ayrı üniversite isteyen kızlara, hassâsiyetlerinden dolayı “Aferin!” çekip destek verenler, bu hassâsiyeti göstermeyen erkekleri eleştirmiyorlar. “Sizin derdiniz ne? Siz neden böyle bir şey talep etmiyorsunuz?” diye sormuyorlar.

İlâhiyatçılarımız, bir kadın için uygun olmayan ortamların erkek için de uygun olmadığını bilmiyorlar mı?

Bu iş, plaj havuz meselesine döndü. Yıllardır kadınlar için ayrı plaj savunulur ama erkekler için ayrı plaj isteyeni duymadım.

Mâdem kız erkek ayrı eğitim daha iyi, o zaman bundan faydalanmak erkeklerin de hakkı değil mi?

Cinsel ayrımcılık yaparak Müslüman erkeklerin âhiretini, özgürlüğünü düşünmeyen ilâhiyatçımızı kınıyorum ve ihmâl ettiği sessiz çoğunluğun, yâni Müslüman oğlanların sesi olmak istiyorum. Onların karma üniversitelerde İslâm’a uygun olmayan ortamlarda okumalarını istemiyorum. Onların da kızlar gibi cennete gitmeye hakları var. Bu haklarına saygı göstererek diyorum ki:

İslâm’ın oğluna, oğlan üniversitesi açılsın!

Hem de 7 bölgede 7 tâne…

Sâdece erkek kardeşlerimize özel…

 

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500