HAC ARAFAT’TIR, ARAFAT VAKFE’DİR

Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem “Hac Arafattır, Arafat Vakfedir” buyurmuştur. Hacılar Arefe günü Arafat’a çıkacaklar ve Vakfe yapıp Hacı olacaklar. Hacılar için en önemli gün. Aman Hacılar kendinize dikkat edin. Hasta olmayın. Ben çok şahit oldum. Hacca gitmiş ama hasta olup Arafat’a çıkamamış ve Hacı olamamışlar.

Arefeden bir gün önce Mina’ya gidip geceyi orada geçirmek lazım ama kalabalıklardan dolayı mı yoksa ucuza maletmek veya organizeyi kolaylaştırmak için mi bilemem Diyanet başta olmak üzere bir çok Hac şirketi de Hacılarını Mina’ya götürmüyorlar. Oysa Efendimiz nasıl yapmışsa Hac odur.

Neyse önemli olan Arefe günü Arafat’ta olmaktır. Orada sınır levhaları göreceksiniz. Ki bu sınırlar Osmanlı döneminde alimler tarafından tespit edilen işaretleri konmuş olan sınırlardır. Arefe günü bu sınırlar içinde olan Müslüman Hacı olacaktır.

Arafat dağı diye bir dağ yok ama bir tepe var. O tepede bir işaret taşı var. O işaret Adem ile Havva’nın buluştuğu yer olarak biliniyor. Orası Adem aleyhisselam affedilmesi için Allah’a dua ettiği yer olarak biliniyor. Hac zamanı belki o tepeyi mahşere dönen kalabalık ve Türklere ayrılan yerin oraya uzak olmasından hiç göremeyeceksiniz. O kalabalıkta kaybolma olaylarının yaşanmaması için her millete ait tel örgülerle çevrili yerler ve çadırlar hazırlanmış. Tuvaletler ve duş alma yerleri yeteri miktarda hazırlanmış. Yiyecek içecek her türlü satış mevcut.

Hacılar Arafat’ta ibadetler, sohbetler, zikir halkaları, Kur’an tilavetleri ile başka hiçbir yerde alamayacakları hazzı yaşayacaklar. Veda Hutbesi burada okundu. İnşallah yanlarında Veda Hutbesini taşırlar ve orada okurlar veya grup Hocaları onlara okur temennisindeyim. O Veda Hutbesi ki bir insanlık vesikasıdır. İnsanlığı batılılardan öğrenmeye ihtiyacımız hiç olmamıştır ve olmayacaktır. Kadın haklarını başkalarından öğrenmeye ise hiç ihtiyacımız yoktur. En önemlisi ise bugün kaybettiğimiz Müslümanların kardeşliğidir.

Öğle namazı vakti geldiğinde öğle ile ikindi namazını birleştirip seferi olarak ikişer rek’at olarak kıldıktan sonra o kutlu an gelmiş olacaktır. VAKFE DUASI. Ayakta yapılan Vakfe duasında yapabildiğiniz kadar dua ediniz. Rabbinizden isteyeceğiniz tüm isteklerinizi sıralayınız. Vakfe duasında Allahu Teâlâ’nın rahmet yağmurlarıyla günahlarınızdan arındığınızı hissediniz. Sizi günahlarınızdan arındırmak için Arafat’ta bulunduran ve Vakfe Duası’nı nasip eden Rabbinize şükrediniz. Türkiye’miz için, İslam coğrafyasındaki tüm mazlumlar için dua ediniz. Müslümanları ezmek isteyen zalimlerin, dinimize bilerek kast eden münafıklara, hainlere hidayetleri mümkünse hidayetlerine, değilse kahru perişan olmalarına dua ediniz. Ümmet-i Muhammed’in dinlerini ihlasla yaşamaları için dua ediniz. Aileniz için, akrabalarınız için, komşularınız için, sevdikleriniz için dua ediniz.

Hacılar Arafat belki de hayatınızdaki son Arafat’tır. Her saatinin değil her saniyenin kıymetini bilin ve sakın boşa harcamayın. Arafat bağışlanma, günahlardan arınma yeridir. Ve günahlarınızdan arındıktan sonra bir daha günaha girmeme kararının verileceği yerdir. Arafat’ta hayatınızın en önemli kararlarını alın ve öyle dönün Türkiye’ye. Bizim sizin gibi günahlarından arınmış ve bundan sonraki hayatını ihlasla yaşayacak insanlara ihtiyacımız var.

Vesselam.

BİR SONRAKİ YAZI: MÜZDELİFE, MİNA VE VEDA TAVAFAFI…

http://www.enpolitik.com/kose-yazisi/1405/hac-arafattir-arafat-vakfedir.html

Sizin Yorumunuz:

*
*

Diğer Yazılar

Diğer Yazılar