Barış PKK’nın Tasfiyesi ile Mümkündür

Bugün anlaşılıyor ki, PKK Suriye’de elini rahatlatmak için masaya oturmuş. İki cephede birden mücadele edemeyeceği için Suriye’de Kantonlaşırken güçlerini dağıtmak istememişler. Öcalan’ın HDP’lilerle yaptığı görüşmelerin satır aralarında da bu  gerçek var. Bir görüşmede size zaman kazandırıyorum diyor. Neyin zamanı, Barış görüşmelerini zaman kazandırma olarak gören birinin samimiyetine inanılabilir mi?

PKK bir terör örgütü, bütün bir geçmişi kan ve katliamlarla dolu. En iyi bildiği şey öldürmek, yakmak, talan etmek, tahrip etmek… Kurgusunda başka bir mücadele biçimi yok. Böyle bir örgütle masada bir şey elde etmek mümkün değil.

Gelinen nokta herkes için üzücü bir nokta ama en çok örgüt liderine güvenerek barışa inanan hükümet için üzücü. Büyük riskler alınarak bir süreç başlatıldı, operasyonlar durduruldu, tutuklamalara ara verildi, sonuç ortada. Hala hükümetin samimi olmadığını, masayı PKK’nın değil iktidarın devirdiğini söyleyenler var. İktidar barış arzusunda samimi olmasa PKK bu yığınağı yapabilir miydi? Hep beraber bir terör örgütü ve onun liderine güvenmenin sıkıntısını yaşıyoruz.

Bundan sonra kimse hükümetin barış için çaba göstermediğini söyleyemez. O kadar gayret gösterdi ki PKK’nın istismarını, ihanetini, çapul zihniyetini görmezden geldi. Barış uğruna asli görevlerini bir süre ihmal etti. Belki de sürecin tek faydası bu olacak… Bu sürecin tarihini yazanlar PKK ve uzantılarını barışa engelleyen taraf olarak kodlayacaklar.

Türkiye ciddi bir dönemeçten geçiyor; içte PKK ihaneti, dışta bir sürü Türkiye düşmanının Suriye üzerinden oluşturduğu şer koalisyonu… Amaç Suriye’de Irak’ta uç veren çatışmaları, kavgaları Türkiye’ye taşımak, vatan coğrafyasını benzer şekilde parçalamak. Hedef AK Parti iktidarı değil, topyekün Türk milleti ve aziz vatanımızdır. Siyasi ihtilaflar, farklı politikalar tehdit vatana yönelince bir tarafa atılır. Dağ gibi dalgalar Türkiye’nin üzerine gelirken sen ben kavgasına tutuşmak Türkiye’yi odağa alan şer cephesinin işini kolaylaştırmaktan başka işe yaramaz!

Bu kuşatma yarılacaktır, buna şüphem yok. Lakin aynı delikten iki defa geçmemeliyiz. Terör örgütü en büyük sıçramayı çözüm sürecinde yaptı. Takibe uğramamayı örgütsel yapısını güçlendirmek için kullandı. Bölgeyi ahtapot gibi sardı. Bunu bazı bürokratların vurdumduymaz, çözüm sürecini PKK’nın meşrulaşması olarak anlayan tavrı  da kolaylaştırdı.

Şimdi aynı çözüm sesleri yine yükseliyor. Türkiye’yi ateşe itekleyen çevrelerin sesleri yine herkesten fazla çıkıyor. Yeni bir masa Türkiye’nin intiharı olur. Bundan sonra muhatap halk olmalıdır. PKK bu coğrafyada kimsenin temsilcisi değildir. Kendini besleyen güçler adına bir vekalet savaşı yürütmektedir. Bölge halkı barışın, huzurun ancak PKK yok edilerek gelebileceğini aksi takdirde PKK’nın elinde rehin olacağını gördü. Onun için bölgeye yaptığım her seyahatte vatandaş bu işi bu sefer tam bitirin diye adeta yalvarıyor. Esnafın kazancına, vatandaşın ekmeğine, namusuna ortak olan hiçbir ahlaki ve insani değeri olmayan bir örgüt var karşımızda. Türkiye halkıyla zaten barışıktır, PKK gibi bir örgütle ise barış değil mücadele olur.

Yazının tamamını orjinal kaynağından okumak için TIKLAYINIZ

http://www.enpolitik.com/kose-yazisi/14/baris-pkknin-tasfiyesi-ile-mumkundur.html

Sizin Yorumunuz:

*
*

Diğer Yazılar

Diğer Yazılar