ÖLÜNCE BÖYLE ÖLMELİ İNSAN

“Allah, ölümün de hayırlısını versin” diye dua ederdi büyüklerimiz. Sayıları hızla azalmış olsa da, hâlâ bu duayı eden güzel insanlar görüyoruz çok şükür. Allah onları ziyade etsin.

Bu minvalde bilinen ve bilhassa genç ölümlerinde çokça dillendirilen bir güzel söz daha; “Cenabı Allah sıralı ölüm versin.

Şüphesiz bu sözü dillendiren imanlı güzel insanlar, “Her can ölümü tadacaktır. Sonunda bize döndürüleceksiniz.” (Ankebût, 57); “Her canlı ölümü tadacaktır.” (Âl-i İmrân, 185); “Her canlı ölümü tadar.” (Enbiyâ, 35); “Biz Allah'ın kullarıyız ve biz O'na döneceğiz.” (Bakara, 156) gibi ayetleri iyi bilirler.

Bilir, iman eder ve fakat bilhassa genç ölümlerinde, hele de mevtâ “adamlığı”yla meşhur ise, “iyiler hep böyle erken gider”; “Cenabı Allah onu dünyanın pisliğinden çekip aldı”; “Allah bizden çok sevmiş” gibi, merhumun/ merhumenin iyiliğini öne çıkaran sözleri dile getirmekten geri durmaz, duramazlar. Yüksek sesle ve yoğun biçimde.

Bu sözlerin, ölümün sıcaklığıyla söylendiği düşünülebilirse de; vefatın üzerinden uzun süreler geçtiğinde bile tekrarlandığı vakit, mevtânın gerçekten iyi bir kişi olduğu için dillendirildiği genel kabul görür, böyle olduğuna inanılır.

…..

Bu girizgâhın ruhunun birebir yaşandığı bir ölüm, yaktı kavurdu yürekleri birkaç gün önce.

Gecenin ilk saatlerinde bir yazı üzerindeyken Facebook hesabıma düşen mesajla başımdan aşağı kaynar sular döküldü. Gözümü gönlümü yakan yazılar gayet açıktı, fakat telaş içerisinde teyit etmek için, kurucularından olduğu Yordam firmasındaki en yakın arkadaşlarından birini telefonla aradım. “Büyük bir yanlış anlaşılma var” desin istedim. Fakat gerçekti...

Genç yaşına rağmen Türk kütüphanecilik camiasının gelişmesi noktasında çok kıymetli katkılar sunmayı başaran Ramazan Kayalar, iş için bulunduğu Antalya’da, kalp krizi sonucu emaneti Sahibine teslim etmişti.

Hani Orhan Veli,  “Anlatamıyorum” adlı meşhur şiirinde , “bilmezdim şarkıların bu kadar güzel, kelimelerinse kifayetsiz olduğunu” diyor ya, öylesine kelimesiz kalakalmıştım.

Beraber olduğumuz toplantılar ve bilhassa birkaç ay önce yaptığımız uzun telefon konuşması film şeridi gibi geçti gözlerimin önünden. İçimde bir yangın büyüdü, büyüdü, büyüdü…

…..

Vefat haberinin duyulmasının ardından pek güzel sözler söylendi, yazıldı çeşitli zeminlerde. Doğrusu, ne kadar güzel şeyler söylense, daha fazlasını hak edecek bir insandı Ramazan Bey…

İdealist bir kütüphaneci, çalışkan bir meslek adamı, yardımsever bir insan, vefakâr ve güvenilir bir dost, imanlı bir vatanseverdi.

Mensubu olduğu kütüphanecilik mesleğine çok büyük hizmetleri oldu. “Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır” sözünün ete kemiğe bürünmüş örneklerinden biriydi.

Hizmetleri Türkiye sınırlarını aşarak gönül coğrafyamıza ulaşmıştı. Her zaman hizmet aşkıyla yanıp tutuşur, daima gülen gözleriyle de adeta bu aşkı dillendirirdi.

Türkiye’nin en geniş kullanım ağına ve müşteri portföyüne sahip yerli kütüphane yazılımının ve çeşitli kütüphane ekipmanının ticaretini yapıyor olmakla birlikte, vefat haberinin yayılmasından itibaren net bir şekilde görüldü ki, paradan daha çok kardeşlikler, arkadaşlıklar, pek kıymetli dostluklar, hayırlar ve sevaplar biriktirmiş.

…..

Öyle bir ölümdü ki Ramazan Bey’in vefatı, koskoca Türk kütüphanecilik camiası ayağa kalktı. Sosyal medya ve mesleki tartışma listeleri üzüntü mesajlarıyla doldu taştı.

Henüz meslekte çok yeni olduğu için kendisiyle tanışmamış olanlar dahi, yaşanan acının büyüklüğü karşısında, hayretler içerisinde, üzüntülerini ifade eden mesajlar gönderdi.

Öyle bir can yaktı ki ölümü, yirmibeş yıldır bu camianın içinde yer aldığı halde mesleki tartışma listelerine bir tane dahi mesaj göndermeyenlerin bile yazıları görüldü, derin bir şekilde üzüntüsünü ifade eden.

En küçük bir şüphem yok ki, sevgili Ramazan Kayalar kardeşimiz için, iyiliği ve adamlığı noktasında mesajlara sığmayan kıymetli sözler yıllar sonra da söylenecek.

Kimilerine dar zamanında maddi destek vermiş; kimilerine de altın öğütler. Bugün her birinin büyük bir şükranla andığı…

Mesleki etkinliği için sponsor arayan kütüphanecileri kolay kolay geri çevirmemiş; içtenlikle desteklemiş, omuz vermiş.

Son birkaç yıldır, yurdun dört bir yanından onlarca kütüphanecilik uzmanını tatil beldelerinde beş yıldızlı otellerde ağırlayarak, bir yandan YORDAM programına dair yenilikleri ve çözüm önerilerini iletmiş, problemlerini dinlemiş; diğer yandan da, kuş sütü eksik sofralarda misafir ederek, minik bir tatil hediye etmiş çok sevdiği meslektaşlarına.

…..

Olayın sıcaklığıyla sosyal medyaya bıraktığım mesajımda da yazdığım üzere; Ramazan Kayalar, vatanına ve milletine âşık, sürekli üretme gayretinde olan pek güzel bir adamdı. Daima olaylara ve durumlara olumlu pencereden bakar, ülkesi ve mesleği için katma değer üretme çabası gösterirdi. İmanlı bir yürek, iyi bir insandı.

Rûz-i mahşerde, o büyük hesap gününde şahitliğimiz bu yönde olacak.

Dünya telaşının acımasızlığı altında son yolculuğunda yanında olamamanın üzüntüsüyle buradan ifade etmek isterim ki, varsa hakkım helâli hoş olsun.

Cümle İslam beldelerinde yapılan ihlaslı dualara ve masum çocukların dualarına ekleyerek dualarımı, Rabbimden rahmet diliyorum kendisine.

Biz ondan razıydık, güzel Allah’ımız da razı olsun.

Yolu açık, kabri nur, mekânı cennet olsun inşallah.

Rabbim, sınırsız rahmetiyle muamele eylesin. Kutlu Rehberimiz, Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa’ya (s.a.v.) komşu eylesin.

…..

Sözün özü, ölünce böyle ölmeli insan…

Ardından güzel sözler, rahmet duaları, ‘iyi bilirdik’ler çağlamalı.

Gözyaşlarına karışmış Fatihalar, İhlaslar uğurlamalı onu.

Yasinler yol arkadaşı olmalı…

…..

Bilvesile, Kayalar ve Yordam aileleri başta olmak üzere, bütün sevenlerine ve kütüphanecilik camiasına bir kez daha sabırlar dilerim.

http://www.enpolitik.com/kose-yazisi/1381/olunce-boyle-olmeli-insan.html

Sizin Yorumunuz:

*
*

Yorumlar

Nuran Yilmaz
02.08.2017 14:44
Çok güzel yazmışsınız Erol Hocam, elinize sağlık, duygularımıza, dualarımıza tercüman oldunuz. Allah Rahmet Eylesin, Sevgili Ramazan Bey le birlikte diğer tüm listeden ölüm haberini aldığımız meslektaşlarımıza ve diğer bütün ölmüşlerimize. Allah geride kalanlarına, bizlere ve sizlere hayırlı ömürler versin, ölümün de hayırlısını versin, Rabbim sıralı ölümler nasip etsin. Ama (O) nun dediği olur, vakit, vade ne zaman dolduysa kabulümüz. Öbür dünyamız hayırlı olsun inşaAllah. Selamlar.

Diğer Yazılar

Diğer Yazılar