KUDÜS’TE YAŞANANLAR VE SİNEMA

Dün yine kutsal mekan Kudüs’ten, kutsal Mescid-i Aksa’dan acı haberlerle irkildik. Her zaman olduğu gibi. Canım sıkılmıştı. Ofisime gittim. Filmleri taradım ve aradığımı bulmuştum. Yine Müslümanlara hakaret içeren ama İsraillileri medeni, insancıl gösteren bir film. 11 İsrailli sporcunun katliamı olarak sunuluyor ve Müslümanları terörist, kaba, cahil, medeniyetsiz insanlar olarak gösteriyordu. Bir anda yıllar önce seyrettiğim başka bir filmi hatırladım. Cezaevinde tutuklu bulunan Müslümanlara yapılan küfürlü hakaret ve burada yazamayacağım kadar aşağılamalar. O gün karar vermiştim sinemaya atılmaya. Dün akşam seyrettiğim 11 İsrailli için yapılan bir filmdi. Peki bizler katledilen 11 milyon Müslüman için bir şeyler yapmalı değilmiydik. Çağın silahıydı sinema. Bunu kim inkar edebilir ki. Dün Kudüs’te yaşananlar bu kaçıncı dedirtmiyor mu? İsrail’in bu zulümlerini dünyaya sinemayla da anlatmalı değil miydik. Ya Afganistan’da yüzlerce sivili bombalayarak öldüren Amerika “Yanlışlık oldu” açıklaması yapıyor ama Müslümanlardan özür bile dilemiyorlardı. Çünkü onlara göre Müslümanlar zaten ölmeliydi. Onca gerçek zulüm var ki anlatılacak.

Kahroluyorum. Kudüs için. Kahroluyorum Kudüs’teki masum çocuklar için. Daha bu sene 7 Mayıs’ta İsrailli polisler tarafından öldürülen 17 yaşındaki genç Filistinli kızımız için kahroluyorum. 50 yıldır savaşlardan kurtulamayan ve hala her gün ölmeye devam eden Afganlıma kahroluyorum. Arakan’da diri diri yakılarak öldürülen kardeşlerim için kahroluyorum. Ne yapabilirim? Ne yapmalıyım?

Tüm dünyaya Müslümanların haksızlığa uğradığını, katledildiğini anlatmalıyım. Efendimiz aleyhisselatü vesselam “Kötülüğü elinizle durdurun, gücünüz yetmiyorsa dilinizle, ona da gücünüz yetmiyorsa kalbinizle buğz edin ama bu imanın en alt derecesidir” buyurmuştu. Dua ediyorum ki Rabbim Türkiye’ye güç versin, imanlı idarecilerimize güç versin ki zalimleri elimizle, ordumuzla durdurabilelim. Ama ben de bir şeyler yapmalıyım. Bu zulümleri elimle durduramıyorsam filmini çekerek dilimle ve kalbimle buğz ederek durdurmak için çabalarım. Bu bana verdiği kabiliyetlerle üzerime farz olmuş bir ibadettir artık.

Filmini çekmek isterim ve haykırmak isterim mazlumlar adına ama; film bu, para lazım. Paradan gayrı her şeyimiz var ama paramız yok. İlk filmimde o güne kadar kazandığımın on katı fazlasını harcadım tek başıma. Devletten yardım almadım. Bana inanmış birkaç imanlı dostumun desteği oldu, onlara da borçlandım. Herkes hemen oskar ödülü alacak film bekledi benden. Kimse daha ilk filmi demedi. Bir trilyondan fazla borçlandım ama büyük bir tecrübe sahibi oldum.

Bizim zenginlerimiz ne yapıyor acaba? Malikanelerinde oturup Amerikan filmi mi izliyorlar. Ben film izlemiyorum demeyle geçiştiremeyiz. Sen izlemiyorsan dünya izliyor.

Hitler’in öldürdüğü Yahudi sayısı ne kadardı? Bu katliam’ın gerçekleri yansıtmadığını da söyleyen var. Olduğunu farz edelim ve kayıtlara girmemiş sayının en yükseğini baz alalım. 5.5 milyon Yahudi. Peki bu güne kadar son 50 yılda kaç Müslüman katledildi dersiniz. Sadece orta doğuda bile bu sayıdan fazla ve resmi rakamlarla dünyada 10 milyonun üzerinde Müslüman katledildi.

Kurtlar Vadisi dizisini bazı sebeplerden dolayı izlemezdim ama Kurtlar Vadisi “Irak” ve “Filistin” filmlerini tebrik etmemek elde değil. Gerisini getirmeliydiler ama maalesef bir kardeş kavgası güçlerini dağıttı. Şaşmaz kardeşlerin tekrar bir araya gelmesi gerekli. Hatta onlara birleşmeleri için baskı bile yapılmalı.

Ne zaman sanatçılarımıza sahip çıkacağız? Müslümandan daha çok Müslümanları katledenleri sevenlere mi sanatçı demeye devam edeceğiz? Hani ortaya koyun destekleyelim derseniz eğer. Neyle ortaya koyalım derim ben de? Bizim sanatçılarımız neyle ortaya koysunlar. Ahlakımızı yerle bir eden sanatçılar her ay sevgili değiştirdiklerini boğazdaki yalılarından haber verirlerken bizim sanatçılarımız ekmek kavgasındalar, aileleri, çoluk çocukları aç kalmasın diye çabalamaktadırlar. Bizim sanatçılarımız serveti olanlardan araba, ev almak için destek istemiyorlar. Bu acıyı yüreklerinde hissederek, Allah’ın kendilerine verdiği kabiliyeti Allah’ıncelle celalühü yolunda kullanmak istedikleri için destek istiyorlar.

Müslümanların terörist olmadığını, İslamiyet’in mükemmel bir din olduğunu anlatacak ama sömürgeci ve emperyalist batılıların çirkin yüzlerine her sahnesinde bir tokat indirecek filmleri yapmak için destek istemekteler.

Allah’ım bize verdiğin kabiliyet ve azalarımızı dinin yolunda kullanmayı nasip et. Bize lutfettiğin kabiliyet ve azalarımızı çok sevdiğin Habibi’nin mazlum ve masum  ümmetinin kurtuluşu için kullanabilmemizin yollarını aç. Bizleri desinlerden, riyadan ve kibirden uzak tut. Bizi zalimlere karşı güçlü kıl. Amin.

Vesselam

http://www.enpolitik.com/kose-yazisi/1354/kuduste-yasananlar-ve-sinema.html

Sizin Yorumunuz:

*
*

Diğer Yazılar

Diğer Yazılar