ŞİZOFRENİ VE SANAT ÜZERİNE

Şizofreni; Yunanca ayrık ve bölünmüş anlamına gelen şizo ve akıl anlamına gelen frenos sözcüklerinin birleşiminden oluşmaktadır.

Bu hastalık kişinin duygularını, düşüncelerini ve hareketlerini etkilemektedir.

Hastalığın çok çeşitli belirtileri vardır. Özellikle toplumdan kendini soyutlama, gerçek dünyaya uyum sağlama da yaşanılan problemler bunların başında gelmektedir.

Peki, şizofreni ve sanat arasın da nasıl bir ilişki vardır?

Bazı kaynaklarda sanatsal yeteneklerle, psikiyatrik hastalıkların ortak bir gene sahip olduğundan bahsedilmektedir. Örneğin; sanat eğitimi almamış birçok şizofreni hastasından ilk kez resim yapmaları istediğinde oldukça etkili çizimler yapabildikleri bilinmektedir.

                           Resim 1: Louis Wain, Cat Piper

Yine tarih boyunca birçok şizofreni hastası yazar, ressam, heykeltıraş, müzisyen ve bilim insanından söz etmek mümkündür.

Başta ünlü ressam Louis Wain olmak üzere, John Nash (Nobel Ödüllü Matematikçi), Andy Goram (İskoçyalı futbol oyuncusu), grubun ilk yıllarında bestelerin çoğunu yazan, vokal yapan ve gitar çalan ama ne yazık ki hastalığı yüzünden grubu bırakmak zorunda kalan Pink Floyd’dan Syd Barrett bunlardan birkaçıdır.

Özellikle Louis Wain …

Şizofren ressamların en bilinenlerindendir.

Çalışmalarını incelediğinizde sanatçının dünyasının, sıra dışı kediler ile dolu olduğunu görebilirsiniz.

Oldukça eğlenceli bir şekilde tasvir edilen bu kedilere rağmen, sanatçının hayat hikâyesi oldukça dramatiktir.

Sanatçı, çok sevdiği eşi meme kanserine yakalanınca onu mutlu etmek için kedi resimleri yapmaya başlar. Fakat eşinin ölümü ve aynı zaman da patlak veren 1. Dünya savaşı ile birlikte aylarca tek başına yoksullukla mücadele etmek zorunda kalır. Bu sürede ağır bir depresyon geçiren sanatçının hastalığı şizofreniye dönüşür.

57 yaşında sanatçının kapısını çalan bu hastalık ile birlikte başlangıçta oldukça keyifli bir şekilde resmedilen kedi tasvirlerinde değişmeye başlar.

                                                                   Resim 2 : Louis Wain

Hastalığının atakta olduğu dönemlerde oldukça fantastik bir şekilde tasvir edilen bu kediler, sanatçının çizmiş olduğu kartpostallar ile oldukça popüler bir hale gelmiştir.

Öyle ki; hastalığından dolayı yoksulların kaldığı bir akıl hastanesine yatırılmak zorunda kaldığında bile dönemin Başbakanı Ramsey MacDonald Wain tarafından geçimini sağlaması ve eserlerini üretebilmesi için adına bir fon açılmıştır.

Hastalığının son dönemlerinde gittikçe silik bir şekilde ortaya koyduğu kedileri ile Louis, günümüzde hala kendisine has üslubu ile hatırlanmaktadır.

.

http://www.enpolitik.com/kose-yazisi/1237/sizofreni-ve-sanat-uzerine.html

Sizin Yorumunuz:

*
*

Diğer Yazılar

Diğer Yazılar