KOKUSU, ANLAMI VE BİÇİMİ İLE YEGANE BİR ÇİÇEK “GÜL”

Karşılaştığımız an kendisine hayran bırakan,

Kokusu, biçimi ve taşıdığı anlamlar ile birçok çiçekten ayrılan güller, yıllarca çeşitli mitlere konu olmuştur.

Resim 1: Roses

Örneğin; Yunan mitolojisinde Eros gülü, çiçeklerin kraliçesi olarak adlandırmaktadır. Yine  Roma Mitolojisinde Venüs’ün oğlu Cupid’i günün birinde bir arı sokar. İşte o anda aşk tanrısı Cupid oklarını kazara bir gül bahçesine yöneltir. Bu okların bedenlerine saplanmasından dolayı da güller daima dikenleri olan bir çiçek olarak kalacaktır. Ardından Cupid’in annesi Venüs bu dikenli çiçeklerin arasında yürümeye başladığında, ayağının kanaması ile birlikte güllerin kırmızı rengini aldığı anlatılmaktadır.

Mitsel öğelerin yanı sıra farklı inanç sistemlerinde de bu çiçeğe çok derin anlamlar yüklenmiştir. Ezoterik açıdan ele alındığında ulaşılabilen bu anlamlar oldukça özel ve gizemlidir.

Türk kültüründe ise gül, başta kitaplar olmak üzere, işlemelerde, kokularda, atasözlerinde ve daha birçok alanda karşımıza çıkmaktadır. Hatta dini ritüellerde yine güllerin kullanıldığı bilinmektedir.

Son olarak gül ’ün tasavvufi özelliğinden de kısaca bahsetmek istiyorum…

Tasavvuf terminolojisinde gül, gönülden meydana gelen anlamı taşımaktadır.

Öte yandan; peygamber efendimiz Hz. Muhammed (sav) de yine gül ile tasvir edilmektedir.

Gülün henüz açmamış hali olan gonca, insanın Allah’la beraber olmasını, açmış halde iken de, birliğin çokluk olarak görünmesini, temsil etmektedir.

Kısacası gül bir çiçekten, çok daha fazlasıdır..

http://www.enpolitik.com/kose-yazisi/1213/kokusu-anlami-ve-bicimi-ile-yegane-bir-cicek-gul.html

Sizin Yorumunuz:

*
*

Diğer Yazılar

Diğer Yazılar