Türk Hava Yolları Genel Müdürüne Açık Mektup!

Sn. Genel Müdürüm;

Avrupa’da ki insanımızın THY‘nın 01.07.2017 tarihi itibariyla yürürlüğe konacak olan yeni bagaj uygulamasıyla ilgili, bize ulaşan duygu, düşünce ve hayalkırıklıklarının yanısıra ayrıca bu konu hakkında bizimde kanaatlerimizi, bilgilerinize sunmak istiyoruz.


Avrupa’da ki insanlarımız genellikle okul tatillerinde, yılbaşında ve yaz tatillerinde sıla-i rahim yapmak, akraba, dost ziyaretleri gerçekleştirmek ve burada doğan nesillerin anavatanlarıyla olan bağlarını güçlendirmek maksadıyla ülkemize gitmektedirler.


Milli Hava Yollarımız olan THY, bu insanlarımıza gerekli kolaylıklar sağlayarak bu ziyaretleri teşvik etmelidir. Bilhassa sezon olarak adlandırılan bu tatil dönemlerinde fiyatlar üst seviyelere çıkmakta ve 4-5 kişilik çocuklu ailelerin uçakla Türkiye’ye ziyaretleri ciddi bir külfet getirmektedir. Hatta bu sıkıntıdan dolayı her yıl ziyaret yapmak isteyenler bunu iki, üç yılda bir ancak gerçekleştirebilmektedirler.


Seçimler ve Referandum öncesi insanlarımıza asgari %20 indirim yapılacağı sözleride verilmiştir.


Böyle bir indirim gerçekleşmediği gibi, şimdide 30 Kg olan bagajların 23 Kg’ya indirilmesi bunun üzerind ki bagajlardan ek ücret taleb edilmesi gibi gelişmeler gerçekten hayalkırıklığına ve güvensizliğe sebebiyet vermektedir.


Avrupa’da ki insanlarımızın sıkıntılı ekonomik durumları zaten ortadadır. Yaşadıkları ülkelerde ötekileştirme, dışlanma, aşağılanma zaten zirve’ye ulaşmıştır. Böyle bir ortam da milli kurumlarımızdan gördüğümüz THY yeni uygulamasıyla insanımızı tarifsiz üzmüş ve güvensizliğe itmiştir.


23 Kg nedir ki?


Türkiye’ye gelirken akrabalarına bir kaç küçük hediye almak isteyen insanlarımıza, Türkiye’den dönerken de, ülkemize ciddi ekomonik girdi sağlayan buradaki arkadaş ve dostlarına bir kaç hediye getirmek isteyenlere bu çok mu görülmektedir? Bunun mantığının nasıl izah edileceğini merakla bekliyoruz.


30 Kg’luk bagaj haklarına rağmen havaalanlarında yaşanan sıkıntıları biliyoruz. Şimdi bu yeni uygulama daha fazla sıkıntıya sebebiyet verecektir.


THY zarar ediyorsa, bunu vatandaşın bagaj hakkını 7 Kg azaltarak çözemeyeceğinizi, zararın sebebini başka yerlerde aranması gerektiğini belirtmek istiyoruz.


Sn. Genel Müdürüm,

Bu yeni uygulamanın ivedilikle yeniden gözden geçirilmesini istirham ediyoruz.


Sizlere kendi kanaatlerimle vatandaşımızın algılamalarını samimi olarak kısa ve öz olarak bildirmek istedik.
Mutlaka sizin de kendinize göre haklı sebepleriniz olabilir. Bize bunu açıklayabilirsiniz de.


Ama sebep ve gerekçeleriniz ne olursa olsun, bu yeni uygulama; insanımızdaki hayalkırıklıklarını ortadan kaldıramayacak ve onların ülkemize gönül bağlarını zayıflatacaktır. Kimsenin de buna sebep olmaya hakkı yoktur ve olmamalıdır da.


Saygı ve muhabbetlerimizle

İhsan Öner
ATİB Genel Başkanı

ATİB: Avrupa Türk İslam Birliği

http://www.enpolitik.com/kose-yazisi/1169/turk-hava-yollari-genel-mudurune-acik-mektup.html

Sizin Yorumunuz:

*
*

Diğer Yazılar

Diğer Yazılar