AYNI DELİKTEN İKİ DEFA ISIRILMAK, YENİ BİR ÇÖZÜM SÜRECİ Mİ?

Devlet kararlı olursa hiç bir terör örgütü amacına ulaşamaz. Çok değil, kısa süre öncesine kadar Güneydoğu'nun kaybedildiği  konuşuluyordu. Çözüm sürecinde yapılan yanlışlar hem halkın devlete olan güvenini sarsmış,hem de umutlarını yok etmişti.

Üç yıllık bir denemeden sonra bunun ne kadar büyük bir hata olduğu anlaşıldı. Konuşarak terörü bitireceğini sananlar örgütün ne kadar büyüdüğünü,süreci nasıl  istismar ettiğini gördüler.Şehirler silahla dolduruldu,güvenlik güçlerinin giremediği kurtarılmış bölgeler oluşturuldu,bazı yerlerde denetim tamamen örgütün eline geçti. PKK'yı çözüm sürecini kullanarak işgal ettiği yerlerden çıkarmak için 700 şehit vermek gerekti.

15 Haziran 2015'de Bese Hozat'ın Devrimci Halk Savaşı İlan Etmesi üzerine ancak devlet kendine gelebildi.Bu tarihten beri devlet kararlı bir şekilde terör örgütünün üzerine gidiyor.Eline silah alana karşı tavizsiz bir mücadele yürütüyor. Zaman, zaman sınır ötesine yapılan hava akınları ile örgütü ayakta tutan cephe gerisini vuruyor.

Düne kadar bölgenin PKK'ya teslim edildiğine inananlar  çocuklarını dağa göndermek için yarışıyordu. Bugün tam tersi.Dün Başbakan -dağa çıkışların -sıfırlandığını söyledi.Bu çok önemli bir aşama. Nitekim örgütün zemin kaybettiği her dönemde olduğu gibi tekrar -çözüm- söylentileri dolaşmaya başladı. Çözüm talepleri her defasında nedense örgütün zayıfladığı dönemlere tesadüf ediyor. TÜSİAD'ın açıklamalarını,Saray kulisçisi A.Selvi'nin yazdıklarını bu minvalde değerlendirmek gerekir.

Teröristlerle konuşulmalı mı? Konuşan ülkeler olmuştur. Ama ondan önce örgütü havlu atacak noktaya getirmişlerdir.Finans kaynaklarını kurutmuşlardır. Görüşmeleri ayağa düşürmemişlerdir. Toprak veya egemenlik pazarlığı yapmamışlardır. Konuşuyoruz diyerek örgütün her yaptığına göz yummamışlardır. Ellerindeki malzemeyi cömertçe harcamamışlardır. Örgüt silah bırakacak diye  onu ve liderini göklere çıkarmamışlardır.Örgütü meşrulaştıracak söz ve beyanlardan kaçınmışlardır. Konuşurken mücadeleyi bırakmamışlardır.Çoğu zaman dolaylı  görüşmeyi tercih etmişlerdir. Terörü bitireceğiz diyerek terörün kurbanlarının duygularını hiçe saymamışlardır. Görüşmelerin sınırını,çerçevesini önceden belirlemişlerdir.Görüşmeleri örgütün silahı bırakması ve bireysel hak ve özgürlüklerin alanını genişletmekle sınırlı tutmuşlardır.

Türkiye bu ölçülerin hiç birine uymamıştır.Terörü çözüyoruz derken büyütecek her yanlışı yapmıştır. Şimdi aynı yemek tekrar ısıtılıyor. Devlet aynı tuzağa tekrar çekiliyor. Çözüm sürecinde o kadar çok taviz verildi ki artık verilebilecek hiç bir şey kalmadı. Bunan sonra  ancak egemenliğin paylaşılması masaya getirilebilir. Türkiye elindeki kozları örgüte hiç bir taviz verdirtmeden tüketti. Yazık ki bu politikanın sorumlularından hiç biri hesap vermedi. Apo Başkan,PKK şampiyon diye Twit atanlar hala aramızda dolaşıyor.

Bir buçuk yıl süren kararlı bir mücadele, örgütü ciddi anlamda geriletmiştir. Bitmiş midir,hayır.  Konuşarak terör problemini çözen ülkelerde bile tam bir bitiş söz konusu değildir. Yeni bir masa kurulursa PKK'nın talep çıtası artık çok yüksek olacaktır. Kuzey Irak'da fiili olarak bir devlet kuruldu. Suriye'de PKK devletinin çekirdeği olan Kantonlar oluştu. PKK bu motivasyonla en az onlarla aynı hizada olmak isteyecektir. İçeride aldığı darbelerin yıkımını  dışarıda kazandığı mevzilerle  dengelemeye çalışacaktır.Orada kazandık,burada da kazanırız inancı, motivasyonunu korumasına yardımcı olmaktadır. Yeni bir  çözüm sürecinin ısıtılması bu aşamada, hem PKK'yı bir defa daha devletin elinden kurtaracak hem de terörle mücadele eden güvenlik güçlerinin moralini bozacaktır. Ayrıca bu aşamada bunu dillendirmek aslında güçlerinin bir kısmını Türkiye'de tutan örgütün tüm gücünü Suriye'de devletleşme amacına yöneltmesine neden olacaktır. ABD'de zaten bunu istemiyor mu? PKK'nın Türkiye'de  silahı bırakıp Suriye'de devam etmesi de aslında Türkiye'ye karşı savaşa devam etmesidir? Kurulmaya çalışılan koridor Türkiye'yi mengeneye almak için değil mi? Dostumuz,müttefikimiz (!?)ABD'de Türkiye'nin bir kısmını da içine alan haritalar yayınlanmıyor mu?  Böyle bir süreç Türkiye'nin Suriye'de olmasını da gayri meşru hale getirir. Burada yapma Suriye'de yap demek şimdiye kadar YPG ile ilgili söylenenlerin tamamını yalayıp yutmaktır.PKK ne burada ne orda olmalı,mücadele Türkiye Suriye ve Türkiye'de stratejik hedeflerini gerçekleştirinceye kadar devam etmelidir.

http://www.enpolitik.com/kose-yazisi/1146/ayni-delikten-iki-defa-isirilmak-yeni-bir-cozum-sureci-mi.html

Sizin Yorumunuz:

*
*

Diğer Yazılar

Diğer Yazılar