KARAMANOĞLU MEHMETBEY ÜNİVERSİTESİ’NDE LÂLEYİ KONUŞMAK

24 Nisan Pazartesi günü, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi’nde klasik Türk şiirinde Lâle konusunu konuştuk.

“Niye Lâle ve niye Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi? Lâle konusunu İstanbul’da konuşmak daha doğru değil mi hocam?” diye soranlarınız olacaktır.

Anlatayım…

Lisans mezuniyeti Muğla Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü olan (Bu arada bölümün ilk mezunlarından ve fakülte birincisi olarak mezun olan) Yrd. Doç. Dr. Yasemin Akkuş, birkaç seneden beri Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi’nde çalışmaktaydı. Klasik Türk şiirinde imge olarak kullanılan çiçeklerden oluşan bir bahçeyi “Divan Şiiri Bahçesi” adıyla geçen yıl düzenlediği haberini almıştım. Geçen yıl 3 değerli klasik Türk edebiyatçısı ( Prof. Dr. Muhammet Nur Doğan, Prof. Dr. Atilla Şentürk ve Prof. Dr. Sabahat Deniz) klasik Türk şiirinde çiçek konusunda bir panel gerçekleştirmişlerdi.

Panel, Karamanoğlu Üniversitesinde özel olarak tanzim edilen bir bahçe vesilesiyle gerçekleşiyordu sizin anlayacağınız. İstanbul’un her tarafı lâle ama özel amaçlı bir tanzim yok.  Yasemin hanım, özel amaçlı bir bahçe tanzim etmiş ve amacına da ulaşmış. Bozkırın ortasında klasik şiirde geçen çiçeklerden ve ağaçlardan oluşan iki bahçe tanzim edilmesine ön ayak olmuş ve üniversite yöneticilerinin de desteklemesiyle iki yıldırt bu bahçe öğrencilerin imge dünyasını zenginleştiriyor.

Derslerde bazı açılardan işlemiş olsalar da, çiçek ve özellikle lâle kültürünün şiire yansımasın, uzmanların ağzından dinlemek, öğrenciler için de bir farklılık olsa gerek ki, Yasemin hanım bu sene fakiri, Prof. Dr. Mustafa İsen’i ve Prof. Dr. Ahmet Kartal’ı panelde konuşmaya davet etti.  Hadi kendimi bir tarafa bırakalım, panelde Prof. Dr. İsen gibi bir ekol açıcı akademisyenin konuşması, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi için büyük bir imkândı. (Prof. Dr. İsen akademisyenliğinin yanı sıra, yıllarca Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarlığı ve Cumhurbaşkanı Genel Sekreterliği gibi görevler üstlenmiş biridir; hâl-i hazırda Sakarya Milletvekilidir. Hem akademik ve hem de bürokratik ve siyasi açıdan sıradan biri değildir yani.) Ayrıca klasik şiirde lâle konusunu kitap hacminde bir yayınla ortaya çıkaran Prof. Dr. Ahmet Kartal’ın Karaman’da öğrenciler ve meraklılarla buluşması, güzelliği tartışılamayacak bir şeydir.

Panelde Prof. Dr. İsen, bahçe kültürünün Türk kültüründeki mümeyyiz vasıflarından söz ederek bu kültürün medeniyetin belirleyici bir hususiyeti olduğunu dile getirdi. Lâlenin Orta Asya’dan Batı’ya doğru serencamı konusuna da temas eden Prof. Dr. İsen, bahçe kültürünün, kültürel gelişmişlik düzeyini belirleyen bir gösterge olduğunu da örnekleriyle anlattı.

Prof. Dr. Ahmet Kartal, lâlenin mitolojik arka planını vererek başladığı konuşmasında, lâlenin klasik Türk şiirinde imge olarak kullanılmasına örnekler verdi ve bir şehir çiçeği olan gül karşısında lâlenin kırsalı temsil ettiğini söyledi.

Ben de tulipa, anemon ve papaver türü lâle çeşitlerini görsel olarak sunduktan sonra lâlenin renk, şekil, mevsim ve yetiştiği yerler açısından klasik şiirdeki önemine parmak bastım.

Amacım, elbette o panelde neler konuşulduğunu anlatmak değil; böyle bir toplantının ve böyle bir bahçenin gerçekleştirilmesinin önemine katkıda bulunmak üzere yapılan konuşmaları zikretmektir. Divan şiiri bahçesi, çiçekleri, ağaçları ve duvarlara asılan işçiliği son derece mükemmel beyitlerle, bir farkındalık yaratmıştır. Yani, Karamanoğlu Mehmetbey üniversitesi bu iki minik bahçe ile Türkiye’deki üniversitelerin tamamına fark atmış, marka değerine inanılmaz bir değer katmıştır.

Başta Yrd. Doç. Dr. Yasemin Akkuş olmak üzere, bu rüyanın gerçekleşmesine destek olan yöneticilere ne kadar teşekkür etsek azdır.

http://www.enpolitik.com/kose-yazisi/1092/karamanoglu-mehmetbey-universitesinde-lleyi-konusmak.html

Sizin Yorumunuz:

*
*

Diğer Yazılar

Diğer Yazılar