REFERANDUM SONUCU BİR BAŞARIDIR AMA...

Referandumun sonuçlarını birkaç açıdan okumak önemlidir. Partili Cumhurbaşkanlığı sistemi, diğer bir ifadeyle Başkanlık Sisteminin oylandığı referandumda yüzde % 51.4 civarında oy alınması, elbette bir başarıdır.

Bu yeni sistem, milletimiz tarafından kabul görmüştür. Demokrasinin yapısı gereği, bir oy bile fazla alan taraf kazanmış demektir.

Şimdi soldan felçli güruhun mızmızlanmalarını bir müddet dinleyeceğiz yine, geçen her seçim sonucunda olduğu gibi. Yenilgi psikolojisi aynı zaman da ezikliğin de verdiği çöküntüyle beslendiğinden, bizim ülkemizdeki bu zevatın bu tür itiraz ve homurdanmalarını anlayışla karşılamak gerekir.

Referandumun sonuçlarından hareketle şunları söylemek mümkündür:

  • Başta Avrupa olmak üzere Batı cephesinin bütün gayretlerine rağmen, bu sonucun elde edilmesi bir başarıdır. Zira içimizde azımsanmayacak oranda, yetmeleri mevcuttur.
  • Bu başarı, Cumhurbaşkanı’nın halk tarafından seçilmesinin oylandığı referandumla nerdeyse aynı sonucu çıkarmış olması, hem Ak Parti hem de MHP’nin oy kaybını göstermektedir.
  • Milliyetçi Hareket Partisi’nin desteğine, Sayın Devlet Bahçeli’nin bütün samimi ve iyi niyetli duruşuna rağmen, yıllardır Erdoğan nefretinin pompalandığı MHP tabanını ikna edemediğini göstermiştir. Zaten yerleşik düşünce ve zihniyetlerin, günü birlik değişmesini beklemek hayaldir. Bu kadar kısa sürede bir insana berberini bile değiştirtemezsiniz.
  • Referanduma birkaç gün kala Sayın Cumhurbaşkanı’nın ismini bile duymadığımız bir danışmanının zıp çıktı bir hamleyle “eyalet sistemi”nden söz etmesi, MHP tabanı ile birlikte, üniter devlet yapısı açısından hassas olan bazı kesimlerin “evet” oyu vermelerini engellemiştir.
  • 16 Nisan referandum sonuçları, FETÖ ile mücadele sürecinin doğru yürütülmediğini, bazı çevrelerin bu süreci “Erdoğan’a düşman üretme sürecine” dönüştürmeyi başardıklarını göstermektedir. Mutlaka bu süreç gözden geçirilmeli, daha adil ve ılımlı bir mücadele yolu seçilmelidir. FETÖ terör örgütüyle hiçbir ilişkisi olmayan samimi Ak Partili tabanın haksızlığa, itibar kaybına uğratılması ve tedirgin edilmesi,  bu sonucun ortaya çıkmasında etkili olmuştur.
  • Bu sonuç, kesinlikle CHP’nin başarısı değildir. Hangi açıdan bakılırsa bakılsın, CHP ve yandaş parti ve gruplar bir kez daha yenilgiyi tatma zevkini yaşamışlardır.
  • Bütün seçim kampanyası süreci boyunca, Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın kendilerini Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Bakanlık ve diğer önemli mevkilere oturttuğu pek çok kişi sırra kadem basmıştır. Bu da Sayın Cumhurbaşkanı’nın seçimden sonra toz bulutunun dağılmasından sonra çevresinde bulunan kabuk bağlamış yardakçı kesimi gözden geçirmesini gerekli kılmıştır.
  • Referandum sonucundaki bu başarı, bütün gaye ve gayretlerinin Sayın Cumhurbaşkanı’na görünmek ve yaranmak için seçim otobüsünün tepesine çıkmış itici, bozguncu ve soğuk suratlara rağmen kazanılmıştır.
  • Referandum sonucu, bu milletin bir kez daha çoğu aydın geçinen kesimden daha ferasetli ve dirayetli davrandığını göstermiştir.

Hâsılı kelam bu sonuç, bazı kesim ve şahısların küçük katkılarına rağmen Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın tek başına inşa ettiği bir zaferdir.

Türkiye, tarihindeki önemli bir dönemeci bütün çelmelere ve engellemelere rağmen dönmeyi başarmıştır. Bizleri daha aydınlık günlerin beklediği umudunu yeniden hiisediyorum.

http://www.enpolitik.com/kose-yazisi/1066/referandum-sonucu-bir-basaridir-ama.html

Sizin Yorumunuz:

*
*

Diğer Yazılar

Diğer Yazılar