BAĞCILAR’DA HER GÜN KİTAP, HER GÜN KÜTÜPHANE!

Geçen hafta “Kütüphane Haftası” idi (27 Mart – 2 Nisan). Ülke genelinde çok çeşitli etkinliklerle kutlandı. Kutlamalar, uzun yıllar boyunca mesleki konulara odaklanan konferans, panel vb. etkinlikler çerçevesinde gerçekleştirilirken, son dönemlerde her yıl biraz daha halkla buluşularak, kütüphane kullanıcılarıyla el ele kutlamalar yapılmaya başlandı.

Yazar-okur buluşmaları, imza günleri, minik yarışmalar, şehir merkezlerinde aynı gün aynı saatte yarım saat süreyle kitap okuma etkinliği, spor etkinlikleri, türkülü-şarkılı mini konserler bunlardan sadece birkaçı…

İşte böyle, tam da böyle olmalı...

Artık eskiye dönmeden, her yıl biraz daha halkla iç içe olunan Kütüphane Haftası kutlamaları gerçekleştirilmeli. Gerçekleştirilmeli ki, kütüphaneye gelenler “sâdık kullanıcı”lar haline gelsin; gelmeyenler nezdinde de farkındalık yaratılarak ve bilgi eksiklikleri giderilerek, onlar da tez zamanda kütüphane kullanıcısı haline getirilebilsin.

Sadece kütüphaneye gelen, üye olan ve hizmetleri talep eden oldukça sınırlı bir grupla yetinmeyip; çevresindeki kütüphanelerin varlığından haberdar olmayan, olsa da iki adım atıp içeri girmeyenlere ulaşabilmek noktasında Kütüphane Haftası etkinlikleri daha verimli bir şekilde değerlendirilmeli. Dahası, bu amaç uğrunda sadece bir haftaya sığdırılmaya çalışılan kutlamalarla yetinilmeyerek, bütün bir yıla yayılan planlı halkla ilişkiler faaliyetleri yürütülmeli.

…..

53. kez gerçekleştirilen kutlamalar çerçevesinde İstanbul’da, Beyazıt Devlet Kütüphanesi ve bir halk kütüphanesinde; Bilecik’te ise, Şeyh Edebali Üniversitesi’nde okuma kültürü, okuma alışkanlığı ve kütüphane kültürü konularında konferanslar vererek, paylaşımlarda bulunduk. Ayrıca, konferanslara adını veren “Ekmek, Su, Kitap ve Kütüphane” isimli kitabımızı kitapseverlere imzaladık.

Bunlara farklı yazılar kapsamında ayrı ayrı değinmeyi düşünüyorum.

İlk sırayı, Bağcılar Belediyesi Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz Kültür Merkezi bünyesinde hizmet veren halk kütüphanesine verelim.

Mesleğine âşık, tutkuyla hizmet veren ve karşılığını da, dopdolu bir kütüphane ve kullanıcıları tarafından gösterilen yoğun ilgiyle alan uzman kütüphaneci Zeynep Gedikoğlu’nun sorumlu olduğu, ülke genelinde her gün biraz daha tanınan kütüphaneye…

Söz konusu kütüphanenin; üye sayısı, kitap koleksiyonu, kullanıcı sayısı, çeşit çeşit hizmetleri ve projeleriyle “yaşayan kütüphane” gerçeğine en yakın kütüphanelerden biri olduğunu belirtmeden geçmeyelim.

Bu noktada, Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı’nın destek ve izniyle, Kültür’den sorumlu Başkan Yardımcısı Kenan Gültürk’ün yakın ilgisinin bu başarıdaki payını, bir kitap ve kütüphane sever olarak, teşekkürlerimiz eşliğinde, dile getirelim. Ve elbette Kültür ve Sosyal İşlerden Sorumlu Müdür Kemal Akdoğan’ı anmadan geçmeyelim. Yakın mesai arkadaşı Zeynep Hanım’a ve dolayısıyla kütüphaneye omuz vermesinin, bu güzel ve kaliteli hizmetlerin oluşumundaki rolünü teslim edelim.

Sürekli söyledik, yine söyleyelim…

Kütüphaneler ve kütüphane hizmetleri gibi, henüz ülkemizde hak ettiği değeri görememiş kurumlar ve hizmetler, karar verici yöneticilerin açık desteği olmazsa, çok zor var olur ve var kalırlar. Bağcılar Belediyesi Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz Halk Kütüphanesi bunun açık, net ve çok başarılı bir örneği.

…..

Konferans ve imza etkinliği için gittiğimizde, tahmin ettiğimiz gibi, Kütüphane’yi dopdolu bulduk. Gençler, çocuklar, anneler… Tek kelimeyle cıvıl cıvıldı… Bir tane bile boş masa ve sandalye kalmamıştı. Bu yoğunluğu görünce, kütüphaneleri çok uzun yıllardır baş tacı eden batılı gelişmiş ülkelerin kütüphanelerinde çokça şahit olduğumuz manzaralar gözümüzün önüne geldi.

Yılgınlık yok, yorulmak yok… O seviyeleri de bulacak ve geçeceğiz inşallah. Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı ve Başkan Yardımcısı Kenan Gültürk gibi, kütüphane dostu kamu yöneticileri olduğu sürece, yolumuz daha da kısalacak.

Konferans salonuna geçtiğimizde, kelimenin tam anlamıyla tıka basa dolu olduğunu gördük. Yaklaşık bir saat süren konuşmamız boyunca da eksilmeyen bir ilgiye tanıklık ettik.

Hele konferans sonrasında Kütüphane’nin pek meşhur grubu Bilge Kadın Platformu’nun üyesi olan hanımlardan gelen “on numara” soruları görünce, hayranlığımı gizleyemedim.

Öyle ayrıntılı okumuşlardı ki, “Ekmek, Su, Kitap ve Kütüphane”yi… Kitabı yazan kişi olmasam, cevaplamakta zorlanabilirdim. O kadar yani… Espri bir yana, şunu ifade etmek zorundayım; Ülkemizde kütüphane kullanma ve okuma alışkanlıklarını kazandırma konusunda mesafe almak isteniyorsa, Bilge Kadın Platformu gibi oluşumlara ciddi anlamda ihtiyaç var. Başarı açık ve net biçimde ortada duruyor.

Bir de, “20’de 20” etkinliği var ki, aşk olsun dedirtecek türden… Zira televizyona âşık bir toplumda, hem de dizilere tutsaklığın başladığı saatte (sekizde) yirmi dakika kitap okutmak, öyle çok basit bir iş değil. Aile içerisinde yapılması ve bilvesile aile üyelerini bir araya getiriyor olması ise, projenin katma değeri. Neresinden bakılsa alkışı hak ediyor. Gönülden ve hep birlikte alkışlayalım…

…..

Doğrusu, Bağcılar Belediyesi Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz Halk Kütüphanesi ve sorumlusu olan uzman kütüphaneci Zeynep Gedikoğlu’nun kütüphane kullanımı ve okuma alışkanlığı odaklı çalışmaları bir yazıya sığacak gibi değil.

İlgiyle izliyor olacağım. Ve elbette projeleri bağlamında üzerime düşen her ne varsa, her daim yanlarında bulunacağım.

Geliniz işbu yazıyı, Bağcılar Belediyesi’nin çalışmalarıyla ortaya koyduğu çok önemli bir gerçeğe işaret ederek sonlandıralım…

Sadece belli gün ve haftalarda değil, “her gün kitap, her gün kütüphane!”

http://www.enpolitik.com/kose-yazisi/1036/bagcilarda-her-gun-kitap-her-gun-kutuphane.html

Sizin Yorumunuz:

*
*

Yorumlar

Karabük il halk kütüphanesi
08.04.2017 20:52
Meslektaşımla gurur duydum!
Emine Seçkin Avci
10.04.2017 10:28
Zeynep işine duyduğun sevgi ve muhabbet ancak bu kadar güzel tarif edilebilirdi. Halk kütüphaneciliğine yeni bir bakış açısı ve günün ihtiyaçlarına uygun hizmetler ürettiğin için tebrikler, seninle gurur duyuyoruz Zeynep.

Diğer Yazılar

Diğer Yazılar