İMAMOĞLU: "BİZ ONLARI KIZDIRMAYA VE ÖFKELENDİRMEYE DEVAM EDECEĞİZ, BUNDA KARARLIYIZ"

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Mecidiyeköy'de ‘Halaskar Gençlik ve Yaşam Merkezi’nin temelini attı.
Güncel 16.12.2022 20:08:00 0

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Mecidiyeköy'de ‘Halaskar Gençlik ve Yaşam Merkezi’nin temelini attı. İmamoğlu, hakkındaki hapis cezası ve siyasi yasak kararına işaret ederek, “Bizden böyle bir kötü kararın peşine eklenip yürümemizi bekleyen, bu kararı alan ve aldıran kişiler. Biz ne yapacağız? İyiliklerin peşinde koşmaya, iş üretmenin peşinde koşmaya ve güzel Cumhuriyetimizin 100. yılı, 2023’ün zaferinin peşinde koşmaya devam edeceğiz. Bundan asla vazgeçmeyeceğiz. Dolayısıyla, var olan kızgınlıkları ve öfkeleriyle beraber onları baş başa bırakıyoruz. O kızgınlıkları ve öfkeleri, bu kararı aldırmış olabilir. Biz onları kızdırmaya ve öfkelendirmeye devam edeceğiz. Bunda kararlıyız. Bundan asla vazgeçmeyeceğiz” dedi.
 

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Mecidiyeköy'de ‘Halaskar Gençlik ve Yaşam Merkezi’nin temelini attı. İmamoğlu, hakkındaki hapis cezası ve siyasi yasak kararına işaret ederek, “Bizden böyle bir kötü kararın peşine eklenip yürümemizi bekleyen, bu kararı alan ve aldıran kişiler. Biz ne yapacağız? İyiliklerin peşinde koşmaya, iş üretmenin peşinde koşmaya ve güzel Cumhuriyetimizin 100. yılı, 2023’ün zaferinin peşinde koşmaya devam edeceğiz. Bundan asla vazgeçmeyeceğiz. Dolayısıyla, var olan kızgınlıkları ve öfkeleriyle beraber onları baş başa bırakıyoruz. O kızgınlıkları ve öfkeleri, bu kararı aldırmış olabilir. Biz onları kızdırmaya ve öfkelendirmeye devam edeceğiz. Bunda kararlıyız. Bundan asla vazgeçmeyeceğiz” dedi.

İBB'nin “150 Günde 150 Proje” maratonu kapsamındaki, belediye iştirakleri KİPTAŞ ve İMAR AŞ tarafından Şişli'nin Mecidiyeköy semtinde yapılacak ‘Halaskar Gençlik ve Yaşam Merkezi’nin temel atma töreni bugün gerçekleştirildi. İçinde kız öğrenci yurdu, cami, kültür merkezi, meydan ve etkinlik alanlarının da bulunacağı merkezin temel atma törenine, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun yanı sıra Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin ve CHP milletvekili Turan Aydoğan da katıldı. 

İmamoğlu, hakkındaki Yüksek Seçim Kurulu'nun Başkan ve üyelerine hakaret iddiasıyla verilen hapis cezası ve siyasi yasak kararlarına da değinen İmamoğlu, ülke olarak olağan dışı bir süreçten geçildiğini belirterek şunları söyledi:

“EKREM'İN SESİ KISILMIŞ NE OLACAK! MİLLETİMİZİN SESİ ASLA KISILMADI VE KISILMAYACAK: Son iki günde halkla gerçekleştirilen buluşmalardan ve soğuktan dolayı sesim kısıldı. Allah biliyor ki bu ülkenin sesi kısılmayan 85 milyon insanı var. Onun için bir Ekrem'in sesi kısılmış ne olacak! Milletimizin sesi asla kısılmadı ve kısılmayacak. Ülke olarak olağan dışı bir süreçten geçiyoruz. Ama bu sürecin panzehiri ne biliyor musunuz? Çok çalışmak, iyi niyetli olmak, samimi olmak ve geleceğe umutla bakabilmek. Örneğin; dün evvelsi gün yaşadığımız huzursuzluk, gerginlik, problem. Ne yapacağız? Tedbir alacağız. Ne yapacağız? Mutlaka ve mutlaka ona dönük stratejilerimizle, kendimizi bu millet adına daha güçlü kılacağız. Ama bir şeyi daha yapacağız. Yüzümüz gülerek, işimize odaklanıp, işimizi iyi yapacağız. Bizden böyle bir kötü kararın peşine eklenip yürümemizi bekleyen, bu kararı alan ve aldıran kişiler. Biz ne yapacağız? İyiliklerin peşinde koşmaya, iş üretmenin peşinde koşmaya ve güzel Cumhuriyetimizin 100. yılı, 2023’ün zaferinin peşinde koşmaya devam edeceğiz. Bundan asla vazgeçmeyeceğiz. Dolayısıyla, var olan kızgınlıkları ve öfkeleriyle beraber onları baş başa bırakıyoruz. O kızgınlıkları ve öfkeleri, bu kararı aldırmış olabilir. Biz onları kızdırmaya ve öfkelendirmeye devam edeceğiz. Bunda kararlıyız. Bundan asla vazgeçmeyeceğiz.

YÖNETİCİLERİN BU MİLLETİN YÜZÜNE BAKAMAMASI GEREKİR: Çocukların, gençlerin, kadınların ve kentteki bütün insanların sorunlarına çözüm üretmenin boynumuzun borcu. Temeli atılan kompleks içerisinde kız öğrenci yurdu bulunacak. İstanbul'da yaşayan gençlerin yüzde 80’ine yakını, Türkiye'de fırsat eşitliği bulunmadığını düşünüyor. Bu, büyük bir umutsuzluk. İstanbul'un, Türkiye'nin gençlerinin yüzde 76’sı yurt dışında çalışmak istediğini beyan ediyor. Bunlar İstanbul Planlama Ajansı’mızın yaptığı araştırmalarda önümüze gelen veriler. Gençlerin yüzde 86’sı, bir tanıdığı olmadan işe giremeyeceğini düşünüyor. Böyle bir toplum, böyle bir gençliği var eden yöneticilerin, bu milletin yüzüne bakamaması gerekir. Başını öne eğip utanması gerekir. Yüzü kızarması gerekir. Ama o yüz var mı onlarda, onu bilmiyorum. Dolayısıyla gençlerimizin bu şekilde kendilerini kötü hissettiği bir ortam yerine, biz onlara daha fazla imkan sunma konusunda özenli gayretler gösteriyoruz.

ESAS KONULARI BİZE ISKALATIYORLAR: Bir ülkenin en büyük sermayesi insan kaynağıdır. Bu topraklarda doğan iki insan, bir aşı bulup dünyayı kurtarıyor işte. Bu insanlar, bu memlekette doğuyor. Bunları ıskalamadığınız zaman, siz bu ülkenin insanlarını mutlu edersiniz. Peki ondan sonra dönüp şunu konuşur mu bu ülke: Mezhebi neymiş, efendim giyimi, kuşanmış öyleymiş. Şu bölgenin insanıymış. Etnik kökeni oymuş. Kürt’müş, Laz'mış, Çerkez'miş. Yapmayın. İşte esas konuları bize ıskalatıyorlar ki bu konuları konuşturuyorlar ki, gerçeklerden uzak olalım. Onun için olan olmuştur. Tedbirimizi alacağız. Ama göreceksiniz ben, Cumhuriyet için dünden daha fazla nefer gibi koşmaya devam eden Belediye Başkanınız olacağım. Onun için ‘150 Günde 150 Proje’ başlattık. Onun için bir 150 projeyi daha şubat, mart nisana hazırlıyoruz. Bunlar öyle havaya balon fırlatma değil. Bunlar, işte tam da böyle işin tam göbeğinde, ihtiyaç olan sorunları çözen güzel projeler.

ARKADAŞ, BİZ 25 YILIMIZI NASIL HEBA ETMİŞİZ: Projelerin içinde metrolar, kreşler, yurtlar ve yeşil alanlar gibi hizmetlerin olacak. Peki, ‘2024 yerel seçimine daha var, hepsini niye bitiriyorsun. Seçim yatırımı mı?’ Hayır. Açtıklarımızdan daha fazlasını önümüzdeki sonbaharda, 2024 seçimlerine kadar açacağız ve temel atacağız. Milletimize ne dedirteceğiz biliyor musunuz? ‘Arkadaş, biz 25 yılımızı nasıl heba etmişiz ya? 5 yılda bak neler yaptı adam? Ekibine bak. Helal olsun. Heba ettik 25 yılı’ diyecekler. Ve sonra ne diyecekler biliyor musunuz? ‘Biz, bu memleketin bir gününü dahi heba edemeyiz. Gelin, şu Altılı Masa’ya oy verelim’ diyecek bu millet. Daha önce yapımını tamamladıkları Mecidiyeköy Meydanı ve temelini atacağımız yaşam merkezinin Şişli’nin çehresini değiştirecek. Geçmesen de para ödediğin yollardan daha fazla bu küçük şeylerle bu milleti mutlu edebilirsiniz aslında. Doğru yerde, doğru finansmanla, akıllı işlerdir bunlar.

MEYDAN CAMİİ OLARAK BELİRLENEN CAMİNİN ADI HALASKARGAZİ CAMİİ KIZ YURDUNUN İSMİNİN DE ZÜBEYDE HANIM KIZ YURDU OLSUN: Millete kalıcı bir eser ürettik. Biliyorsunuz değil mi Halaskar'ın anlamını? Halaskar, ‘kurtarıcı’ demek. Halaskar, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün unvanlarından biridir. Kurtarıcımız, bu güzel Cumhuriyet’i kimlerle kurdu? Burada bulunan herkesin dedesiyle, ninesiyle kurdu. Halaskar'da, bir kurtarıcının isminin verildiği bir alanda sosyal alan üretiyoruz. Projedeki 'Meydan Camii' olarak belirlenen caminin adının ‘Halaskargazi Camii”; kız yurdunun isminin de 'Zübeyde Hanım Kız Yurdu' olarak düzenlenmesini istiyorum.

HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK: İçinde bulunduğunuz şartlar ne olursa olsun, hangi şartlarda dahi iş başarabiliyorsanız, yol yürüyebiliyorsanız halk da sizdendir, millet de sizinledir, Yaradan da sizinledir. Yalnız koymaz o yolda. Dolayısıyla biz, hangi olaylar ve şartlar içinde olsak da vazifelerimizi unutmayacağız. Sizlere çok güveniyoruz. İyi ki varsınız. İyi ki yanımızdasınız. Çok güzel işler üretmeye devam edeceğiz. Haftaya da çok güzel açılışlarımız var. Mecidiyeköy'ü Fulya'ya bağlıyoruz. Ayın 31’inde de o metromuzun devamını açacağız burada hep birlikte. 1 Ocak'ta da İstanbul'un son yıllarda açılan en önemli, en uzun metro hatlarından birini açarak, yani Dudullu- Bostancı hattını açarak, 150 günde 150 projemizin şimdilik finalini yapacağız. Bunun anlamı şu: Hem Halaskargazi Gençlik ve Yaşam Merkezi, Şişli'ye, İstanbul'a hayırlı olsun hem de 2023 hepimize hayırlı olsun. Her şey çok güzel olacak.”


Pazartesi 3.8 ° / 0.5 °
Salı 2.7 ° / -3 °
Çarşamba 3.2 ° / -3.9 °