BFRC: Finansal Kosullar Ekonomik Aktivitenin Gücünde Zayiflamaya Isaret Ediyor

Bahçesehir Üniversitesi Finansal Arastirma ve Uygulama Merkezi (BFRC), finansal kosullara iliskin özet bir gösterge olusturdu ve endeksin ekonomik aktiviteyle iliskisine dair bir arastirma yayimladi.
Ekonomi 11.11.2022 12:07:00 0

Bahçesehir Üniversitesi Finansal Arastirma ve Uygulama Merkezi (BFRC), finansal kosullara iliskin özet bir gösterge olusturdu ve endeksin ekonomik aktiviteyle iliskisine dair bir arastirma yayimladi.

 

‘Finansal Kosullar Bize Ne Söylüyor?’ baslikli arastirma sonucuna göre 2022 yilinda finansal kosullarda izlenen sikilasma egilimi, 2022 yili ortalarindan itibaren ekonomik aktivite göstergelerindeki ilimli yavaslama egilimini teyit ediyor ve söz konusu egilimin önümüzdeki dönemde devamina isaret ediyor.

 

“2022 Yili Ikinci Yarisinda Ekonomik Aktivitede Ilimli Yavaslama Sinyalleri Var”

Arastirma, öncelikle Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasi’nin (TCMB) 2022 yili Agustos ayindan bu yana Para Politikasi Kurulu (PPK) karar metinlerinde faiz indirimlerine gerekçe olarak sundugu sanayi üretimi ve istihdam görünümü açisindan “finansal kosullarin destekleyici olmasi” geregine dikkat çekiliyor. Ardindan 2022 yili ortalarindan itibaren çesitli ekonomik aktivite göstergelerindeki (sanayi üretimi, istihdam ve imalat PMI) ilimli yavaslama sinyalleri ortaya konuyor.

 

“Endeksteki Gerileme, Ekonomik Aktivitedeki Yavaslamanin 2023 Yilina Sarkabilecegini Gösteriyor”

Çalismada ilk olarak hisse senedi, tahvil, döviz kuru piyasalari, portföy akimlari ve risk primini içeren çesitli finansal göstergeler kullanilarak Finansal Kosullar Endeksi (FKE) olusturuluyor. Endeks, finansal kosullarin 2021 yili sonundan itibaren sikilasma egiliminde oldugu gösteriliyor. Çalismanin bulgularina göre, tarihsel olarak bakildiginda, pandeminin yarattigi geçici dalgalanma dönemi disinda FKE sanayi üretimini 5 ay kadar öncülüyor. Bu çerçevede, 2022 yili Eylül ayi itibariyla finansal kosullardaki sikilasma egiliminin sürmesi ekonomik aktivitedeki yavaslama egiliminin 2023 yilina sarkabilecegine isaret ediyor.   

 

BFRC, finansal kosullar ve ekonomik aktivite arasindaki iliskinin güncel olarak degerlendirilebilmesi amaciyla önümüzdeki dönemde de düzenli olarak arastirma sonuçlarini sunmaya devam edecek.


Pazar 1.3 ° / -1 °
Pazartesi 3.8 ° / 0.5 °
Salı 2.7 ° / -3 °