Sağlık Çalışanları Şiddet Yerine Karşılıklı Anlayış İstiyor

Samsun Tabip Odası Başkanı Doç. Dr. Fatih Özkan, sağlık çalışanlarının en büyük sorununun şiddet olduğunu belirterek, “Karşılıklı anlayış içerisinde hastalarımıza ve hasta yakınlarımıza yardım etmek istiyoruz” dedi.
Eklenme Tarihi: 09.02.2016 17:06:40 - Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00:00
Samsun Tabip Odası Başkanı Doç. Dr. Fatih Özkan, sağlık çalışanlarının en büyük sorununun şiddet olduğunu belirterek, “Karşılıklı anlayış içerisinde hastalarımıza ve hasta yakınlarımıza yardım etmek istiyoruz” dedi.
Tabip Odası Başkanı ve Samsun eğitim Araştırma Başhekimi Doç. Dr. Fatih Özkan, hekimlerin ve sağlık çalışanlarının sorunları hakkında açıklamalarda bulundu. En büyük sorunun şiddet olduğunu belirten Özkan, sağlık çalışanlarının özlük haklarında da iyileştirilmeye gidilmesi gerektiğini ifade etti.
Sağlıkçıların en büyük sıkıntısının kendilerine uygulanan şiddet olduğuna dikkat çeken kaydeden Doç. Dr. Fatih Özkan, “Pek çok hekim grubu var. Öğretim üyesi hekimlerimiz var. Asistan, emekli, kamuda çalışan, özel sağlık kurumlarında ve pek çok yerde çalışan hekimlerimiz var. Maalesef şu anda şiddet ve güvenlik olayları ile ilgili sıkıntılarımız 1. sırada bulunuyor. Daha sonra mali sorunlarla birlikte özlük haklarının iyileştirilmesi sorunları var. Hastanelerdeki şiddet olaylarının azalması için yasal düzenlemelerin ve hukuksal açıdan cezaların caydırıcı olması, medya olarak bu işin üzerine engelleyici yönüyle düşülmesi ve çeşitli düzenlemelerin hayata geçirilerek, hastanelerde ve hekimlerin çalıştığı yerlerde şiddetin engellenmesi söz konusu olabilir. Bizim şuandaki en önemli sorunumuz budur. Bunların dışında bizim emekli hekimlerimizin maddi anlamda eş değer mesleklerle aynı ölçüde ücretlerini almalarını istiyoruz. Özel hastanelerde çalışan hekimlerimizin, alacaklarının devlet tarafından garanti altına alındığı ortamlarda çalışmalarını istiyoruz. Özel hastanede 1 gün olurum olmam korku içerisinde değil, kendilerini garanti altında görerek çalışmalarını istiyoruz. Hocalarımızın eğitim yönünde desteklenmesini istiyoruz. Eğitime destek verirken de ekonomik olarak da gerekli şartların sağlanmasını istiyoruz. Asistan hekimlerimizin nöbet düzenlerinin kanunlara uygun şekilde uygulanmasını istiyoruz. Bizlerin insani şartlara uygun ortamlarda ve düzenlemelerle çalışmamızı istiyoruz” diye konuştu.
KARŞILIKLI ANLAYIŞ
Hastalarla ve hasta yakınlarıyla karşılıklı hoşgörü ve anlayışla anlaşmak istediklerini belirten Doç. Dr. Fatih Özkan, “Toplum olarak şu anda insanlarda sağlıkçılara karşı genel bir infial hali var. Bizim en büyük sorunumuz, bütün sağlık çalışanlarına, doktorundan temizlik personeline kadar herkesin güvenli ortamlarda güvenli şartlarda herhangi sözel ve fiili şiddete maruz kalmadan çalışmasını temin etmektir. Bu ortamlarda karşılıklı anlayış içerisinde hastalarımıza ve hasta yakınlarımıza istedikleri tedavileri ve şartları sağlama noktasında yardım ederek çalışmak istiyoruz. Buraya gelen hastalar ve hasta yakınları hassaslar. Bunu biliyoruz hastaları var. Ama burada çalışan kişilerin de insan olduğunu, bizlerin de etten kemikten olduğumuzu unutmamalarını istiyoruz” şeklinde konuştu.
X-RAY CİHAZLARI
Hastanelerde alınabilecek güvenlik önlemleri hakkında konuşan Özkan, “X-ray, cihazlarının hastanelerde kullanılması düşüncesinin rafa kalktığını düşünmüyorum. Bunlar bugünden yarına olmuyor. Belki olayların ilk olduğu andaki sıcaklığını yitirdi ama bu konuyla ilgili konuşmalar ve tartışmalar devam ediyor. Bu konuyla ilgili olarak önlemlerin alınması noktasında adımların ivedilikle atılması lazım. Bunların da yapıldığına inanıyorum. Önümüzdeki günler bu konu hakkındaki gelişmeleri gösterecektir” ifadelerini kullandı.
http://www.enpolitik.com/haber/5262/saglik-calisanlari-siddet-yerine-karsilikli-anlayis-istiyor.html

Sizin Yorumunuz:

*
*