Dünyada toplu taşımayı ücretsiz hale getiren ilk ülke olmaya hazırlanıyorlar!

Eklenme Tarihi: 24.02.2020 12:22:32 - Güncellenme Tarihi: 27.02.2020 11:13:15

Lüksemburg, dünyada toplu taşımayı ücretsiz hale getiren ilk ülke olmaya hazırlanıyor. 1 Mart tarihinden itibaren ülkedeki tüm tren, tramvay ve otobüsler ücretsiz olacak. Ancak yurt dışına giden trenler ve bütün birinci sınıf biletler ücretli olmaya devam edecek.

2018'den bu yana hazırlanan bu planın amacının kişisel araçlardan vazgeçmek olduğunu vurgulayan Hükümet Sözcüsü Dany Frank, "Artık kimsenin bilet almaya ihtiyacı kalmayacak sadece kontrol esnasında geçerli bir kimlik göstermeleri gerekecek" dedi.

41 MİLYON EURO’YA MAL OLACAK

Euronews Türkçe’nin haberine göre; Xavier Bettel liderliğindeki koalisyon hükümeti yıllık 41 milyon Euro’ya mal olacak bu uygulama ile trafiği rahatlatmayı ve karbon salınımını azaltmayı hedefliyor.

Avrupa'nın en küçük ülkelerinden olan Lüksemburg Büyük Dükalığı'nın başkenti olan Lüksemburg şehri kıtanın en yoğun trafiklerinden birine sahip.

Nüfusu 110 bin olmasına rağmen çalışmak için şehre her gün 400 bin kişi geliyor. 2 bin 500 kilometrekare civarında yüz ölçümüne sahip ülkenin toplam nüfusu da 600 bin olmasına rağmen her gün 200 bin kişi Fransa, Belçika ve Almanya gibi komşu ülkelerden çalışmak için Lüksemburg'a seyahat ediyor.

http://www.enpolitik.com/haber/319813/dunyada-toplu-tasimayi-ucretsiz-hale-getiren-ilk-ulke-olmaya-hazirlaniyorlar.html

Sizin Yorumunuz:

*
*