Libya'dan AB'nin Doğu Akdeniz operasyonuna tepki: Başarısız olacak

Eklenme Tarihi: 19.02.2020 08:28:41 - Güncellenme Tarihi: 29.03.2020 02:06:28

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Dışişleri Bakanlığı, 'Avrupa Birliği'nin (AB) Libya’ya silah ambargosunun denetlenmesi kararının başarısız olacağını' öne sürdü.

Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, AB'nin Libya'ya silah ambargosunu havadan ve karadan denetleme kararının, mevcut haliyle özellikle de doğu bölgesindeki kara sınırı ve hava sahasında başarılı olamayacağı söyledi. 

UMH'nin, daha önce 'pek çok kez Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK), yasa dışı yollardan ülkeye silah girişinin yasaklanması yönünde aldığı kararların uygulanması çağrısında bulunduğu' aktarılan açıklamada, ayrıca UMH'nin, meşru kanallar aracılığıyla müttefikleriyle askeri ittifaklarını sürdürme hakkı olduğu belirtildi. 

AB ülkelerinin dışişleri bakanlarının, Brüksel’de önceki gün düzenledikleri toplantıda Libya’ya silah ambargosunu havadan ve karadan denetleme kararı alınmış, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ise ambargoyu denetlemek için Akdeniz’in doğusunda operasyon başlatılacağını duyurmuştu.

 

kaynak: sputnik

http://www.enpolitik.com/haber/319693/libyadan-abnin-dogu-akdeniz-operasyonuna-tepki-basarisiz-olacak.html

Sizin Yorumunuz:

*
*