İHH'dan Bilim ve Sanat Vakfına ilişkin bildiri

Eklenme Tarihi: 22.01.2020 18:46:15 - Güncellenme Tarihi: 08.02.2020 12:28:46

Çok sayıda vakıf, dernek, yazar, gazeteci ve siyasetçi Bilim ve Sanat Vakfı'na (BİSAV) skandal bir şekilde atanan kayyuma tepkilerini dile getiriyor. 

 Pek çok kurum kuruluş ve isim Bilim ve Sanat Vakfı’na kayyum atanması ile vakıfların siyasi alanda tartışma konusu yapılmasına dikkat çekiyor. Türkiye'nin önde gelen Vakıflarından İnsani  Yardım Vakfı  da (İHH) bugün ortak bir bildiriyle hükümete tepkisini net şekilde gösterdi.

İHH’nın da altında imzası bulunan bildiride Bilim ve Sanat Vakfı’na kayyum eliyle el konulması net şekilde kınandı.

“Bilim ve Sanat Vakfı’na el konulması vakıf kültürünü yaşatmaya ve geliştirmeye çalışan kişi ve kurumları son derece üzmüş ve rahatsız etmiştir. Vakıflar tarih boyunca birbirinden önemli çeşitli hizmetleri üstlenerek çok sayıda kamusal ve toplumsal görevi başarıyla yerine getirmiş. devletlerin yetişemediği alanlarda hizmet ederek dualara konu olmuşlardır. Bu vakıflardan birisi olan Bilim ve Sanat Vakfı da yüzlerce yıllık vakıf kültürünün getirdiği birikim ve hassasiyetle kurulmuş olup felsefe bilim ve sanat gibi kültür alanlarında 40 yıldır faaliyet göstermektedir.” denildi.

Bildiride ayrıca şu ifadeler yer aldı…

Üniversite bu vakfın asli faaliyeti olmayıp uzun çalışmaların meyvesi olarak ortaya çıkardığı ürünlerinden sadece birisidir. Belli bir toplum kesiminde “üniversite”den çok daha öte anlamları olan ve faaliyet gösterdiği 

alanda binlerce nitelikli öğrenci yetiştirmiş bir kuruma uygulanan yaptırım kanuna dayansa da Anayasa’ya ve temel hak ve özgürlüklere aykırı olup açık bir hukuksuzluktur. Üniversiteye el koyma surecini vakfa taşımak asla kabul edilemez.

http://www.enpolitik.com/haber/319047/ihhdan-bilim-ve-sanat-vakfina-iliskin-bildiri.html

Sizin Yorumunuz:

*
*