ABD’den Suudi Arabistan ile ilgili flaş iddia

ABD Federal Soruşturma Bürosu’nun hazırladığı raporda Suudi Arabistan hükümetinin ABD’de suça karışan vatandaşlarını yargıdan kaçırmaya çalıştığı iddia edildi.
Eklenme Tarihi: 18.01.2020 10:49:12 - Güncellenme Tarihi: 10.02.2020 01:33:26

ABD’den Suudi Arabistan ile ilgili dikkat çeken bir iddia geldi. ABD Federal Soruşturma Bürosu’nun hazırladığı raporda Suudi Arabistan yönetimi ülkesinin imajını korumak için ABD’de suça karışan vatandaşlarını yargıdan kaçırmaya çalıştığı belirtildi. Raporda, Washington yönetiminin devreye girerek söz konusu hamlenin önüne geçmesi gerektiğinin altı çizildi.

ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) tarafından hazırlanan raporda, Suudi Arabistan hükümetinin ülkesinin imajını korumak için, ABD’de ağır suçlara karışan vatandaşlarını yargıdan kaçırdığı bildirildi.

Suudi Arabistan’ın ABD’deki faaliyetlerine ilişkin Kongre tarafından talep edilen 29 Ağustos 2019 tarihli raporda, "ABD’de ağır suça karışmış Suudi Arabistan vatandaşları, neredeyse mutlak surette Riyad tarafından ABD’den kaçırılıyor" ifadeleri kullanıldı.

Suudi hükümetin, krallığın 'ayıbını örtmek' amacıyla böyle bir yönteme başvurduğu belirtilen FBI raporunda, "ABD hükümeti Suudi Arabistan ile doğrudan bu konuyu görüşmez ve bu konuda iş birliğini temin etmezse, Suudi yetkililerin yakın zamanda bu faaliyetlerine son verecekleri mümkün görünmüyor" değerlendirmesinde bulunuldu.

Büyük bir kısmı gizli bırakılan raporun kamuya açık kısmında, Suudi yetkililerin vatandaşlarını nasıl kaçırdığına ilişkin bilgilere yer verilmedi.

 

 

kaynak:yeniçağ

http://www.enpolitik.com/haber/318918/abdden-suudi-arabistan-ile-ilgili-flas-iddia.html

Sizin Yorumunuz:

*
*