4 kardeşin intiharı mecliste: Cumhurbaşkanı Yardımcısı 'fakirlik bilgisi' yok dedi

Kardeşlerin siyanürlü ölümü Meclis gündeminde, Fuat Oktay ?Fakirlikten intihar bilgisi yok? dedi Fatih?te 4 kardeşin siyanür içerek yaşamını yitirmesi Meclis gündemine geldi. CHP ?Yoksulluktan? derken Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay ?Sefaletten bilgisi yok? dedi
Eklenme Tarihi: 07.11.2019 12:58:00 - Güncellenme Tarihi: 10.01.2020 17:14:42

İstanbul Fatih?te 4 kardeşin siyanür ile hayatını kaybetmesi Meclis gündemine taşındı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, TBMM Plan Bütçe Komisyonu sırasında 4 kardeşin ölümüyle ilgili soruya şöyle cevap verdi: 

Açlıktan, sefaletten, fakirlikten intihar şeklinde bir açıklama yapıldı. Bu doğru değildir. Adli soruşturma devam etmektedir. Şu an itibariyle bizim elimizde açlıktan, yoksulluktan intihar şeklinde böyle bir bilgi mevcut değildir.

Oktay, konu ile ilgili haberlerin anımsatılması üzerine de "Basında çıkan tüm bilgilere inanırsanız bundan sonra o zaman basından almanızı tavsiye ederim? ifadesini kullandı.

CHP: Kimse itibardan söz edemez

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel de TBMM Genel Kurulu?nda söz alarak, "Bu ülkede yaşamaktan, siyaset yapmaktan, bu iktidarın bu yoksulluğa karşı bu kadar kulak tıkamış hâlde bulunmasına şahitlik etmekten dahi insan utanır hâldedir" diye konuştu.

4 kardeşin ölümüne ilişkin Twitter'dan açıklama yapan CHP Sözcüsü Faik Öztrak da "Bir ülkenin itibarını yöneticilerinin oturduğu Saraylar, bindikleri uçaklar, kurulduğu lüks arabalar göstermez. Bir ülkede dört kardeş işsizlikten, yoksulluktan topluca intihar ediyorsa orada artık kimse itibardan söz edemez" ifadelerini kullandı.

TİP: İntihar değil, cinayet

Türkiye İşçi Partisi (TİP) milletvekili de Meclis'te konu hakkında şu konuşmayı yaptı:

Fatih'te yaşanan olay intihar değildir, bu bir cinayettir. 4 kardeşin hayatlarına son vermesinden en başta AKP iktidarı ve buradaki herkes sorumludur. 

İstanbul'un Fatih ilçesinde, kapısına 'Dikkat siyanür var' yazılı not astıkları evlerinde ölü bulunan dört kardeşe yapılan ön otopside, kardeşlerin siyanürden dolayı zehirlendikleri ortaya çıkmıştı. İddiaya göre kardeşlerden birisinin maaşına haciz konmuştu. Bakkala 2 bin liradan fazla olan kardeşlerin ölümünden sonra borçları yüzünden elektrikleri de kesilmişti.

http://www.enpolitik.com/haber/317378/4-kardesin-intihari-mecliste-cumhurbaskani-yardimcisi-fakirlik-bilgisi-yok-dedi.html

Sizin Yorumunuz:

*
*