Tunus'un Suudi Arabistan'a sığınan devrik lideri Zeynel Abidin bin Ali hayatını kaybetti

Tunus'u 24 yıl demir yumrukla yöneten ve 'Arap Baharı' olarak adlandırılan toplumsal halk hareketleri sonucu 2011'de görevden ayrılarak Suudi Arabistan'a sığınan devrik lider Zeynel Abidin bin Ali, 83 yaşında Riyad'da bir hastanede hayatını kaybetti.
Eklenme Tarihi: 19.09.2019 20:06:00 - Güncellenme Tarihi: 18.02.2020 00:02:55

Tunus?u 24 yıl yönettikten sonra 2011?de aylarca süren gösterilerin ardından görevi bırakıp Suudi Arabistan?a sığınan eski Cumhurbaşkanı Zeynel Abidin bin Ali, sağlık sorunu nedeniyle hastaneye kaldırılmıştı.

Euronews'e açıklamada bulunan bin Ali ailesinin avukatı Munir bin Salha, eski liderin öldüğü bilgisini teyit etti.

Son 8 yılını Suudi Arabistan'da geçiren Zeynel Abidin bin Ali, 13 Eylül'de Riyad'da bir hastanede tedavi altına alınmıştı.

Bin Ali ülkeden kaçtıktan sonra 2011'de bir Tunus mahkemesi, yolsuzluk ve işkence suçlamalarından ötürü 35 yıl hapis cezasına çarptırmıştı.

2012'de ise bir askeri mahkeme, gösteriler sırasında eylemcilere ateş açılması emri nedeniyle "cinayet ve yağmalamayı teşvik" suçlarından ilave 20 yıl hapse mahkum etmişti.

Tunus'un 83 yaşındaki eski Cumhurbaşkanı Zeynel Abidin bin Ali, devrimin yapıldığı 14 Ocak 2011'den bu yana Suudi Arabistan'da yaşıyordu.

O tarihten bu yana kamuoyunda görünmeyen ve açıklama yapmayan bin Ali, birkaç ay önce ilk kez tekrar Tunus'a döneceğini bildirmişti.

Bin Ali'nin ölümünün ardından nerede toprağa verileceği tartışmaları başladı.

Eski lider mayıs ayında yaptığı açıklamada Suudi Arabistan'da defnedilmek istediğini belirtmiş, Tunus Başbakanı Yusuf Şahid ise bin Ali'nin Tunus'ta toprağa verilmesine yeşil ışık yakabileceklerini kaydetmişti.

http://www.enpolitik.com/haber/316204/tunusun-suudi-arabistana-siginan-devrik-lideri-zeynel-abidin-bin-ali-hayatini-kaybetti.html

Sizin Yorumunuz:

*
*