Büyük Taaruz'un büyük kurtuluşu kutlu olsun! İzmir'in Kurtuluşu 97 yaşında

Büyük Taarruz harekâtı sonucu Türk ordusu Yunan işgali altındaki İzmir'e 9 Eylül 1922'de girerek düşman işgalinden kurtardı. Bugün İzmir'in kurtuluşunun 97. yıl dönümü gururla kutlanıyor!
Eklenme Tarihi: 09.09.2019 09:55:00 - Güncellenme Tarihi: 09.09.2019 10:54:06

"Savaşın iyisi güzeli olmaz ama savaşın haklısı , meşru, vatanını savunmak için yapılanı olur..."

Ülkemizde her 9 Eylül’de İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşu kutlanıyor. Ülkemizin kuruluş tarihindeki en önemli günlerden biri sayılan, 9 Eylül İzmir’in Yunan işgalinden kurtuluş gününde neler yaşandı? Haberimizde...

İzmir’in Yunan ordusu işgalinden kurtarılmasının üzerinden 97 yıl geçti.

Büyük Taarruz harekâtı sonucu Türk ordusunun işgal altındaki İzmir’e 9 Eylül 1922’de girmesi, Mudanya Ateşkes Antlaşması ve devamında Lozan Barış Antlaşması’na uzanan süreci başlatması nedeniyle Milli Mücadele’nin sona ererek milletimizin kurtuluşu ve bağımsızlığını elde edişinin simgesi olmuş çok önemli bir tarihi olaydır.

" Kan süzülür kefenler; Döner mi hiç gidenler? Size selam yollamış; Peygamberler, erenler! 9 Eylül İzmirin kurtuluşu kutlu olsun!"

Bu tarihi olay Anadolu’da Milli Mücadele’nin başlaması açısından çok önemlidir. İzmir’in işgaline kadar olan süreçte Anadolu’da dağınık ve örgütsüz bir yapılanma vardı. İzmir’in işgali Anadolu insanının direniş ve karşı koyuş düşüncesini körüklemiş, İstanbul’da başlayan işgali protesto mitingleri Damat Ferit hükümetinin çökmesine sebep olmuş; örgütlenme ve protesto mitingleri Anadolu’nun en ücra köşelerine kadar yayılmıştı.

Ve artık İzmir, Anadolu harekâtı için sembol haline getirilmişti. Birinci İnönü, İkinci İnönü, Aslıhanlar-Dumlupınar ve Sakarya Meydan Muharebeleri milli mücadelenin kazanılmasında önemli adımlar atılmıştı.

Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ün Önderliğindeki Büyük Taarruz 


Türk güçleri tarafından 26 Ağustos 1922’de başlatılan Büyük Taarruz, Kurtuluş Savaşı’nın son safhasını temsil etmektedir. Net zafer beş gün içinde şöyle elde edildi; 30 Ağustos’ta Başkomutan Mustafa Kemal Paşa ordulara bir bildiri yayımlayarak “Ordular ilk hedefiniz Akdeniz’dir. İleri!” tarihi emrini verdi ve 2 Eylül’de Uşak’a giren Türk ordusu ilerlemeye devam ediyordu.

20 yy dan Osmanlı askerlerinden bir kare

Dumlupınar Meydan Muharebesi’nde kendisinin de haberdar olmadan Yunanistan Küçük Asya Ordusu’nun başkomutanlığına getirilmiş General Nikolaos Trikupis tutsak edilmişti. Türk ordusu, İzmir’e doğru hızla ilerlemeye devam etti.

Yunan birlikleri ve Rum siviller Anadolu’dan çekilmek zorunda kalıyordu. 9 Eylül 1922 sabahı Ahmet Zeki Bey komutasındaki 2. Süvari Fırkası, ardından Mürsel Paşa komutasındaki 1. Süvari Fırkası birlikleri İzmir şehrine girdi. Ardından 5. Süvari Kolordusu Komutanı Mirliva Fahrettin Paşa, komutasındaki birliklerle saat 10.00’da İzmir’e ayak bastı.

Beraberindeki sekiz askerle yaya olarak ilerleyen Şerafettin Bey, bir fabrika yolunda pusuya düşürülmüş ve burada dört asker hayatını kaybetmişti. Şerafettin Bey, Hükümet Konağı’na göğsüne isabet eden mermilerle yaralı halde ulaşmıştı.

Atatürk

Mustafa Kemal Paşa’nın emrindeki ordulara 1 Eylül’de verdiği tarihi emirle başlayan ve 18 Eylül 1922 tarihine kadar yapılan Takip Harekâtı ile bütün Batı Anadolu’daki Yunan askerleri Türk sınırları dışına atılmıştı. Takip harekatının başarı ile sonuçlanması sayesinde İzmit bölgesinden İstanbul Boğazı’na, Balıkesir bölgesinden Çanakkale Boğazı’na kadar Türk ordusu için hayati önem taşıyan diğer stratejik hedefler de İtilaf Devletlerinin işgalinden, olaysız olarak ve barış yoluyla kurtarılmıştır.

Türk Ordusunun elde ettiği bu zafer, Mudanya Ateşkes Antlaşması’na giden süreci başlatmış oldu. Türkiye, Mudanya Ateşkes Antlaşması’ndan sonra 24 Temmuz 1923’te Lozan Barış Antlaşması’nı imzalayarak bağımsızlığını kazanmıştı.

İZMİR 9 EYLÜL KUTLAMALARI

Öte yandan İzmir'in kurtuluşu her sene olduğu gibi sene de çeşitli etkinliklerle kutlanacak.

Etkinlikler, Basmane Karakolu önünde başlayacak. Burada toplanan vatandaşlar, Zafer Yürüyüşü ile Cumhuriyet Meydanı'na gidecek. Yürüyüşün rotası ise, Türk Ordusu'nun İzmir'e girerken kullandığı yol olacak. Vatandaşlar, bu yürüyüş sırasında boyu 350 metrelik Türk bayrağını taşıyacak. Bu yürüyüşün ardından Cumhuriyet Meydanı'nda Atatürk anıtına çelenk sunumu yapılacak. Vatandaşlar, çelenk sunumunun ardından Hükümet Konağı önünde buluşacak. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, burada vatandaşlara konuşma yapacak. Saat 17.00'ye kadar bu bölgede koro ve halk dansları gibi etkinlikler sergilenecek.

9 EYLÜL İZMİR KONSERİ 2019

Saat 17.00 itibarıyla Solo Türk ve Türk Yıldızları'nın gösterisi başlayacak. Gösteri, 17.30'da start alacak. Gösteri sonrasında Fener Alayı Yürüyüşü yapılacak. Cumhuriyet Meydanı'ndan başlayacak yürüyüş Kültürpark Lozan kapısında son bulacak. Geçtiğimiz günlerde meydana gelen ve 5 bin hektarlık bir bölgeyi küle çeviren orman yangınları nedeniyle bir de konser düzenlenecek. Haluk Levent, Gazapizm, Anıl Piyancı, Serap Yağız, Niyazi Koyuncu, Oğuzhan Uğur, Edis, Halil Sezai, Gripin ve Hayko Cepkin’in yer alacağı etkinlik Kültürpark'ta başlayacak. 9 Eylül tarihinde Fuar'a giriş ücreti 10 TL olacak ve elde edilen gelir, yanan ormanların eski haline çevrilmesi için kullanılacak.http://www.enpolitik.com/haber/315951/buyuk-taaruzun-buyuk-kurtulusu-izmire-kutlu-olsun-izmirin-kurtulusu-97-yasinda.html

Sizin Yorumunuz:

*
*