Adalet Bakanı Gül: Yeni adli yıl hukuk devleti ilkesini derinleştirme dönemi olacak

Adalet Bakan Gül, "Yargı Reformu Strateji Belgesi, yeni adli yılın temel ajandası ve yol haritası niteliğini taşımaktadır" dedi.
Eklenme Tarihi: 01.09.2019 12:10:00 - Güncellenme Tarihi: 17.12.2019 21:13:35

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül Yargı Reformu Strateji Belgesi ile ilgili yaptığı açıklamada, "Yeni adli yıl, reformcu ve kararlı bir yaklaşımla temel hak ve özgürlüklerin teminatı olan hukuk devleti ilkesini derinleştirme dönemi olacaktır" dedi. Adalet Bakanı Gül, "Yargı Reformu Strateji Belgesiyle milletimize taahhüt ettiğimiz hedefleri demokratik ve çoğulcu zeminde birer birer hayata geçireceğiz" ifadesini kullandı.

Adalet Bakanı Adulhamit Gül, yarın başlayacak 2019-2020 adli yılı dolayısıyla bir mesaj yayınladı. "Yeni adli yıl hukuk devleti ilkesini derinleştirme dönemi olacak" diyen Adalet Bakanı Gül, mesajını şöyle sürdürdü:

"Yeni adli yıl, adalet teşkilatımız için reformcu ve kararlı bir yaklaşımla temel hak ve özgürlüklerin teminatı olan hukuk devleti ilkesini derinleştirme dönemi olacaktır. Bu noktada, 30 Mayıs 2019'da Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kamuoyuna açıklanan 'Yargı Reformu Strateji Belgesi' yeni adli yılın temel ajandası ve yol haritası niteliğini taşımaktadır. Özünde insan onuru, insan hak ve hürriyetleri bulunan Strateji Belgesi'yle demokrasimizi güçlendirmeye, özgürlükleri geliştirme ve genişletmeye yönelik irademizi açıkça ortaya koymuş bulunuyoruz. 'Güven veren ve erişilebilir adalet' prensibiyle hazırladığımız bu belgede yer alan temel amaçlar doğrultusunda, milletimize taahhüt ettiğimiz hedef ve faaliyetleri, ilgili tüm kurumların aktif katılımıyla demokratik ve çoğulcu bir zeminde birer birer hayata geçireceğiz.

Bu reform belgesinin kararlılıkla uygulanması, güncel sorunların çözümüne katkı sunacağı gibi, yargısal işleyişimizin ve hukuk sistemimizin istikbaldeki yerini ve standartlarını da güçlendirecektir. Hangi reformu, hangi düzenlemeyi yaparsak yapalım, adalet hizmetlerinde çıtayı yükseltecek olan hiç şüphesiz uygulamalardır, mahkemelerden çıkan kararlardır."

Bakan Gül, "Adliyenin kapısı adalete açılan kapıdır. Bu kapıdan herkes memnuniyetle ayrılmalıdır. Adalet beklentisi karşılanmış, adalet ihtiyacı tatmin edilmiş bir toplum, hukukun üstünlüğünün de güvencesi ve bekçisi olacaktır" dedi.kaynak: t24
http://www.enpolitik.com/haber/315723/adalet-bakani-gul-yeni-adli-yil-hukuk-devleti-ilkesini-derinlestirme-donemi-olacak.html

Sizin Yorumunuz:

*
*