Dünyanın dikkatle takip ettiği G7 Zirvesi'nin sonuç bildirgesi açıklandı

Fransa'da gerçekleştirilen G7 Zirvesi'nin 1 sayfalık sonuç bildirgesinde, Dünya Ticaret Örgütü, Çin-İngiltere Ortak Deklarasyonu, İran ve Libya konuları işlendi.
Eklenme Tarihi: 27.08.2019 09:53:00 - Güncellenme Tarihi: 27.08.2019 09:52:53

Fransa'nın Biarritz kentinde düzenlenen 45'inci G7 Zirvesi'nin sonucunda 1 sayfalık bildirge açıklandı. Bildirgede Dünya Ticaret Örgütü, OECD, Çin- İngiltere Ortak Deklarasyonu, İran, ve Libya konuları işlendi.


DTÖ'NÜN İŞLEYİŞİ


ABD, Fransa, Almanya, İngiltere, İtalya, Japonya ve Kanada'dan oluşan G7'den açıklanan bir sayfalık sonuç bildirgesinde, anlaşmazlıkların daha çabuk çözülebilmesi ve ortadan kaldırılabilmesi için Dünya Ticaret Örgütü'nün (DTÖ) işleyişinin değişmesi gerektiği ifade edildi.


OECD'DE VERGİ SORUNUNA ÇÖZÜM BULUNACAK


Bildirgede, G7 ülkelerinin, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü'nde (OECD) gelecek yıl uluslararası vergi hususunda çözüm bulacağına yönelik bir anlaşma sağlandığı kaydedildi.


İRAN


Liderlerin, İran'ın asla nükleer silaha sahip olmaması gerektiği ve bölgede barışla istikrarın sağlanması konusunda aynı görüşü paylaştığı vurgulanan bildirgede, Ukrayna'ya ilişkin, "Fransa ve Almanya, somut çözüm bulmak için gelecek haftalarda Normandiya formatında bir zirve düzenleyecek" ifadesine yer verildi.


LİBYA


Bildirgede, G7 ülkelerinin Libya'da kalıcı ateşkesi desteklediği vurgulandı. Libya'ya ilişkin, "Savaştan etkilenen tüm tarafları ve yerel aktörleri ortak eden ve iyi hazırlanmış uluslararası bir konferansın düzenlenmesini istiyoruz." ifadesi kullanılan bildirgede, bu bağlamda Birleşmiş Milletler (BM) ve Afrika Birliği'nin yaptığı çalışmalara destek verildiği kaydedildi.


ÇİN-İNGİLTERE ORTAK DEKLARASYONU


Bildirgede, "G7, 1984'te imzalanan Çin-İngiltere Ortak Deklarasyonu'nun önemini ifade ediyor ve şiddetten vazgeçilmesi çağrısında bulunuyor." değerlendirmesinde bulunuldu.

http://www.enpolitik.com/haber/315565/dunyanin-dikkatle-takip-ettigi-g7-zirvesinin-sonuc-bildirgesi-aciklandi.html

Sizin Yorumunuz:

*
*