Kuşatma altında doğan Saraybosna Film Festivali 25 yaşında

Bosna Hersek'in başkentinde bu yıl 25. yaşını kutlayan Saraybosna Film Festivali başladı. Bölgenin en büyük film festivali, yerel ve uluslararası sinemayı on binlerce izleyiciyle Saraybosna'da buluşturacak.
Eklenme Tarihi: 20.08.2019 12:18:00 - Güncellenme Tarihi: 28.03.2020 01:52:35

Festival, Avrupa Birliği'nin fon katkısı ile 25. yılında kapılarını sinemaseverlere açtı. Etkinliğe 16-23 Ağustos arası 100 binden fazla izleyicinin katılması bekleniyor.

Ancak ilk festival bugünkünden farklıydı. Temeli Bosna Savaşı sırasında atılan film festivali, ilk kez 1995 yılında düzenlendi. Elektriksiz kentte projektörlere taşınabilir jenaratörler güç sağladı.

Yönetmenler Alfonso Cuaron ve Leos Carax, ilk Saraybosna Film Festivali için kuşatılmış kente çevredeki dağların üzerinden zırhlı araçlarla geldi, film kutularını ise havaalanın altından açılan tünelle kente taşıdı.


O dönem ülkede kullanılabilir para birimi olmadığından organizatörler seyircilerden 37 filmden herhangi biri için bilet karşılığında sigara bağışlamalarını istedi.

Festival 1995'te bir meydan okuma olarak başladı. Ülkeyi etnik sınırlara ayıran, bölgeyi tahrip eden ve Saraybosna'yı sürekli bombardıman ve keskin nişancı ateşine maruz bırakan savaşın kültürleri öldüremeyeceğini göstermenin bir yolu olarak sanat kullanıldı.


Sırp ordusu 1992'den beri saldırdıkları bu şehri dışarıdan kuşatmıştı; kaynakların kente girişini durdurdu, ancak seyircilerin filmleri izlemesini engelleyemedi.

Sonraki sene yapılan festivalin bitişi savaşı kağıt üzerinde bitiren Dayton Anlaşması'nın imzalandığı güne denk geldi. Bundan sonra ise organizatörler savaşın yıktığı bir şehirde film göstermekten başka hedefler buldu: "İlk yıl bir vizyonumuz vardı. Ancak savaş bittikten sonra gerçek bir film festivali yaratalım dedik."

 Saraybosna, bugün 2019 yılında dünyanın önde gelen isimlerini "gerçek" bir film festivalinde ağırlıyor.


kaynak: euronews


http://www.enpolitik.com/haber/315363/kusatma-altinda-dogan-saraybosna-film-festivali-25-yasinda.html

Sizin Yorumunuz:

*
*