Ak Parti Eski Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ: Türkiye'de karizmatik liderler dönemi bitmiştir!

Medyascopetv’de Fırat Fıstık’ın konuğu AK Parti Eski Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ yeni parti için kritik açıklamalarda bulundu. Özdağ, '"Karizmatik liderler dönemi bitmiştir" dedi.
Eklenme Tarihi: 08.08.2019 11:49:00 - Güncellenme Tarihi: 08.08.2019 11:51:01

AK Parti Eski Genel Başkan Yardımcısı, 24-25-26'ıncı dönem Manisa milletvekili Prof. Dr. Selçuk Özdağ, medyascopetv'de Fırat Fıstık'ın konuğu oldu. Kurulacak yeni parti için önemli açıklamalarda bulunan Özdağ:

“Bugün Türkiye’de karizmatik liderler dönemi bitmiştir. Artık aklı ön plana çıkaran, bilgili, ahlaklı, tecrübeli, satmayan ve satın alınmayan öncülere ve sözcülere ihtiyaç duyulmaktadır Türkiye’de. Hukukun ve ahlakın siyasetten uzaklaştırıldığı bir dönemi yaşıyoruz” dedi. 

Ayrıştırıcı dilin yıkıcılığını vurgulayan Özdağ şöyle devam etti. 

“Kutuplaştırıcı, tehdit edici dile gösterilen tepkiyi gördük. Parti genel başkanlığını ukdesinde barındıran Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin bir yıl geçmeden Türkiye’nin demokrasi kültürüne uygun olmadığı da anlaşılmıştır.

Bir devletin geleceği, büyümesi, güçlü olması bir kişinin hislerine, duygularına, heyecanlarına bağlanamaz. Devlet bir kurallar, kurumlar ve yasalar bütünüdür. Devlet kişinin, partinin, cemaatin, cemiyetin, mezhebin, etnisitenin olmaz. Devlet milletindir.

Bugün Türkiye’de karizmatik liderler dönemi bitmiştir. Artık aklı ön plana çıkaran, bilgili, ahlaklı, tecrübeli, satmayan ve satın alınmayan öncülere ve sözcülere ihtiyaç duyulmaktadır Türkiye’de. Hukukun ve ahlakın siyasetten uzaklaştırıldığı bir dönemi yaşıyoruz.” 

Yolsuzluk iddiaları nedeniyle Zafer Çağlayan, Muammer Güler, Egemen Bağış ve Erdoğan Bayraktar’ın Yüce Divan’a gitmesi için harekete geçilmiş ancak bu önerge TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilmemişti. Selçuk Özdağ yolsuzlukla anılan 4 bakanın yüce divana gitmemelerinin AK Parti için bir kırılma olduğunu belirtti.

Özdağ, Yüce Divan hakkında şunları söyledi:

"17-25 Aralık olduktan sonra. O bir darbe girişimiydi. Türkiye’nin ekonomisine, siyasetine, millet iradesine bir darbeydi. Ama bazı iddialar vardı. Bu iddialarla ilgili özellikle 4 bakanın yüce divana gitmesi gerekiyordu. Aklanarak gelmeleri hukuk, ahlak ve millet iradesi ve siyasete güven açısından doğru olandı. Ama bu meclisteki komisyondan yüce divana gitmelerine gerek yoktur kararıyla birlikte bu olay AK Parti’nin ilk kırılma noktası oldu. Ardından Sayın Davutoğlu’nun etik dışı şekilde, parti içi darbeyle görevden uzaklaştırılma sürecinin başlatılmış yaşandı. Ardından belediye başkanlarının istifaya zorlanması olayı var. CHP belediyelerinin ya da muhalefet belediyelerinin içişleri bakanlığı tarafından görevden alınması var."

 "Cumhurbaşkanı’nın miting meydanlarındaki konuşmaları yargıya müdahaledir"


Özdağ, açıklamalarında daha önceden de sık sık dile getirdiği Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne sert eleştiriler getirdi.

"Yüzde 50’yi hasım yapan bir sistemi kabul edemeyiz"

"Dünyada hiçbir yerde uygulanmayan, hiçbir modern ülkede, kalkınmakta olan ülkede uygulanmayan bir sisteme geçildi" diyen Özdağ, şöyle kaydetti:

"Parti genel başkanlığını uhdesinde barındıran bir partili cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi. Birileri diyor di Demirel de Özal da partiliydi. Doğru partiliydiler ama parti genel başkanı değillerdi. Onlar düşüncelerini söylüyorlardı, tarafsız olmaya gayret sarf ediyorlardı. Bugünkü sistemde cumhurbaşkanı bir partinin genel başkanı olduğu için mitinglere giderek çok rahat bir şekilde diğer partileri çok rahat tenkit edebililiyor. Hakaretlerde de bulunabileceği bir durumla karşı karşıyayız. Yüzde 50’yi hasım yapan bir sistemi kabul etmemiz mümkün değildir. Kuvvetler ayrılığını da ortadan kaldırmıştır. Bunlara yasama, yürütme ve yargı ile örnekler verebilirim.  Sayın Cumhurbaşkanımızın miting meydanlarında yapmış olduğu konuşmalar yargıya müdahale hatta yargıya talimat hatta bir noktada kendisinin hem savcı, hem hakim, hem de avukat olduğunu gösteriyor. Bu doğru değil. Meral Akşener, Kılıçdaroğlu, Saadet Partisi hakkındaki konuşmalar çok ciddi şekilde cumhurbaşkanlığı makamının büyüklüğüne nakısalık, eksiklik getirmektedir."

http://www.enpolitik.com/haber/315012/ak-parti-eski-genel-baskan-yardimcisi-selcuk-ozdagdan-yeni-parti-icin-kritik-aciklamalar.html

Sizin Yorumunuz:

*
*