24 saatte 30 kişinin öldüğü saldırıların ardından konuşan Trump: Nefretin ülkemizde yeri yok

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, Teksas ve Ohio eyaletlerinde yaşanan ve 29 kişinin hayatını kaybettiği silahlı saldırıların ardından yaptığı ilk açıklamada "Nefretin ülkemizde yeri yok" dedi.
Eklenme Tarihi: 05.08.2019 09:17:00 - Güncellenme Tarihi: 05.08.2019 09:17:29

ABD'nin New Jersey eyaletinde gazetecilere konuşan Trump, bu tür şiddet olaylarını engellemek için ne gibi önlemler alınabileceğine dair FBI (Federal Soruşturma Bürosu) ile, Başsavcı William Barr ve kongre üyeleri ile görüştüğünü, pazartesi günü konuyla ilgili geniş bir açıklama yapacağını söyledi.

Yetkililer, Teksas'taki bir süpermarkette alışveriş yapan kişilerin üzerine ateş açarak 20 kişiyi öldürüp, 26 kişiyi yaralayan saldırganın 'ırkçı' motivasyonla hareket ettiğini ve olayın bir nefret suçu olarak görüldüğünü, federal savcının 'terör' soruşturması başlattığını, açıkladı.

Teksas'ta Güney Amerika kökenlilerin yoğun olarak yaşadığı El Paso kentinde gerçekleşen bu saldırıdan yalnızca 13 saat sonra Ohio eyaletine bağlı Dayton kentinde 9 kişinin hayatını kaybettiği bir başka silahlı saldırı haberi geldi.

  Demokrat adaylar Trump'ı ırkçılıkla suçladı


  Gelecek yıl yapılacak başkanlık seçimi için kampanyalarını sürdüren Demokratlar, saldırıların ardından silahsızlanma için daha sıkı tedbirler alınması gerektiğini, ülkelerinde beyaz ırkçılık ve yabancı düşmanlığının canlandığını söyledi.

  El Paso'dan kongre üyeliği yapmış ve şimdilerde Demokratlar adına başkanlık yarışına katılmak için mücadele eden Beto O'Rourke, "Bunun sebebinin ABD başkanı olduğu konusunda net olalım. Trump'ın ırkçı olduğu bariz ve ülkede de ırkçılığı teşvik ediyor" dedi.

   Başkan adayı olmak için kampanya yürüten Senatör Bernie Sanders da Trump'ın bir ırkçı olduğuna katıldığını söyledi: "Tabi ki Donald Trump, masum insanların öldürülmesini istemez. Ancak bunu söylemekten keyif almıyorum ama bütün kanıtlar Başkan'ın bir ırkçı olduğunu ortaya koyuyor."

   Sadırıları bir "akıl hastalığı" olarak niteleyen Trump ise gazetecilere yaptığı açıklamada ırkçı olduğu yönündeki eleştirilere değinmedi.


   kaynak: euronews

   http://www.enpolitik.com/haber/314923/24-saatte-30-kisinin-oldugu-saldirilarin-ardindan-konusan-trump-nefretin-ulkemizde-yeri-yok.html

   Sizin Yorumunuz:

   *
   *