11. Cumhurbaşkanı Gül’den dikkat çeken konuşma: Mutlak otorite sürdürülemez!

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la birlikte kurucusu olduğu AKP’ye karşı yeni parti kurma hazırlıklarıyla gündemdeyken katıldığı D-8 toplantısında “manifesto” niteliğinde bir konuşma yaptı. Gül, “Mutlak yönetimlerde mutlak hakim olan mutlak otoritenin sürdürülebilirliği mümkün değildir; mutlak hakimiyet sadece Allah’a mahsustur" dedi.
Eklenme Tarihi: 29.06.2019 16:41:00 - Güncellenme Tarihi: 29.06.2019 16:41:54

“Kendi içi düzenli ve itibarlı olmayan bir ülkenin kendisine, bölgesine, komşularına ve İslam dünyasına katkısı olamayacağını” vurgulayan Gül, “Bununla da neyi kastettiğim gayet açık. İnsan haklarının, demokrasinin, hukukun üstünlüğünün, diyaloğun, huzurun; bütün bunların sağlanması gerekir” görüşünü dile getirdi. Abdullah Gül, “sağlam bir düzenin yolunun huzur, mutluluk ve refahtan geçtiğinin” altını çizerken, “Bunun yolu da medeni bir şekilde demokrasi ve hukuk standartlarının yükseltilmesi, insan hakları meselelerinin halledilmesi ile açık-şeffaf rekabet ortamlarının oluşturulmasından geçiyor” diye konuştu.


Gül, "Rahmetli Erbakan Hocamızı rahmetle anıyoruz. Bu teşkilat kurulurken adalet, eşitlik, diyalog, uzlaşı; gibi ulvi prensipler ve  evrensel değerler vurgulanmıştır. Mutlak yönetimlerde, mutlak otoritenin sürdürülebilirliği mümkün değildir; mutlak hâkimiyet sadece Allah’a mahsustur. Bugün üzülerek ifade etmek isterim ki bu kadar şey İslam dünyasını bitirmemiş gibi çok daha büyük bir savaş bulutları üzerimizde dolaşmaktadı" ifadesini kullandı.

Gül konuşmasını, "Bütün bunların rüyasını gördüğü için değerli hocamız bu ilkeleri sıraladı. Şimdi bunları hayata geçirmek bu ülkeleri yönetenlere, siyasetçilerine ve düşünürlerine rol düşmektedir. Bu anlamda bugünkü toplantıyı değerli buluyorum. Bundan dolayı Temel Bey ve arkadaşlarına teşekkür ediyorum" sözleri ile tamamladı. 

"Mesajlarınızın iç siyasetle bağını kurabilir miyiz" sorusuna 'tebessümlü' cevap

Abdullah Gül, 'insan hakları, demokrasi ve hukukun üstünlüğüne' vurgu yaptığı konuşması sonrasında T24'ün "Bugünkü mesajlarınızın iç siyasetle bağını kurabilir miyiz?" sorusuna tebessüm ederek, “Bölgesel” karşılığını vermekle yetindi.

Abdullah Gül, etkinliğin ardından Karamollaoğlu, Saadet Partisi’nin Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mesut Doğan, bir diğer Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kaya, eski Bakan Ziyaettin Tokar, İstanbul İl Başkanı Sevim ve Recai Kutan’ın aralarında bulunduğu küçük bir grupla kapalı bir görüşme gerçekleştirdi. T24’e bilgi veren Saadet Partisi kaynakları, Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı’nın görüşmeye özellikle çağrıldığını ifade etti.

Abdullah Gül ve Saadet Partisi lideri Karamollaoğlu, basına kapalı görüşme sonrası yeni partinin kuruluşunda da adı geçen gazeteci Fehmi Koru ile de ayaküstü sohbet etti.  

kaynak: t24

http://www.enpolitik.com/haber/312892/11-cumhurbaskani-gulden-dikkat-ceken-konusma-mutlak-otorite-surdurulemez.html

Sizin Yorumunuz:

*
*