Çin zulmünü bir yıldır tek başına protesto ediyor!

Çin’in, Doǧu Türkistan’da her geçen gün dozunu artırarak devam ettirdiǧi zulüm ve işkence dünyanın bir çok yerinde olduǧu gibi Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da da protesto ediliyor.
Eklenme Tarihi: 23.06.2019 00:46:00 - Güncellenme Tarihi: 23.06.2019 00:46:21

Uygur Türkü Abdurrahim Gheni’nin Amsterdam’ın en kalabalık meydanlarından DAM Meydanında tam bir yıl önce başladıǧı Çin zulmünü protesto eylemi 22 - 23 Haziran itibarıyla bir yılını doldurdu. Hollanda’da yaşayan Uygur Türkü Abdurrahim Gheni’nin tek başına başlattıǧı ve her hafta sonu devam ettirdiǧi protesto ile milyonlara Çin zulmü anlatıldı. Abdurrahim Gheni, her hafta sonu, her türlü hava şartlarına raǧmen Amsterdam’a gelerek, şehrin en kalabalık meydanında inandıǧı dava için mücadele verdi. Tehditlere ve kışkırtmalara aldırmayan Abdurrahim Gheni, dünyadaki Uygurlara ve ezilen milletlere örnek teşkil etti.

Protestonun 1. yıldönümü ayrıca DAM Meydanında açılan bir çadır ve etrafında zulm ve işkenceleri anlatan sergi, konuşmalar ve Uygur müziği ile kutlandı. Kutlamalara Hollanda’da yaşayan Uygurlar katılırken, Amerika’da yaşayan ünlü Uygur lider Rabia Kader de katılarak bir konuşma yaptı.

Program’da elleri ve ayakları zincirlere vurulmuş Uygurlar yabancı basın mensuplarının dikkatini çekti. Aynı anda DAM Meydanında Filistin, Sarı Yelekli ve diğer bazı grupların da gösterileri vardı. Kutlamalara katılan bazı Uygur Türklerinin önünde İngilizce olarak “Babam Nerede?”, “Kardeşimden 2 yıldır haber alamıyorum” cümlelerinin olduğu afişler vardı. Bu afişler, Doğu Türkistan’da sorgusuz sualsiz tutuklanan Uygurların sayısının kabarık olduğunu gösteriyordu.

Abdurrahim Gheni, önümüzdeki günlerde Paris’e gideceğini ve Eyfel Kulesi önünde de Çin işkencesini protesto edeceğini belirtti.

http://www.enpolitik.com/haber/312704/cin-zulmunu-bir-yildir-tek-basina-protesto-ediyor.html

Sizin Yorumunuz:

*
*