İran ile savaşın eşiğinden dönen Trump, masaya oturmak için ön koşul öne sürmedi

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, İran ile yaşanan askeri gerginliğin ardından müzakere masasına oturmak için ön koşulunun olmadığını ifade etti.
Eklenme Tarihi: 22.06.2019 09:07:00 - Güncellenme Tarihi: 09.01.2020 03:41:38

NBC televizyonunda katıldığı bir programda İran ile yaşanan gerginlikle ilgili soruları yanıtlayan Trump, İran'a saldırmanın can alacağını ve bunun orantısız karşılık olacağını düşündüğünden saldırı emrini vermediğini söyledi.

Amerikalı başkan, "Her şey hazırdı benim onayım bekleniyordu... Son kararı vermeden ne kadar insanın ölümüne neden olabileceğini öğrenmek istedim. Generaller, yaklaşık 150 kişi dedi. Bir saniye düşündüm. onlar bizim insansız hava aracımızı vurdu. Ben onay verdikten muhtemelen yarım saat sonra 150 kişi ölmüş olacaktı. Bu fikirden hiç hoşlanmadım. Bunun orantılı olacağını düşünmüyorum" diye konuştu.

Trump ayrıca, İran'a ait bazı hedeflere yönelik saldırı için havada uçakların hazır olup olmadığı şeklindeki soruya ise "Hayır fakat hemen bunu yapabilirlerdi, ayrıca işler geri dönemeyeceğiniz noktaya varabilirdi." cevabını verdi.

Düşürülen İHA ile tansiyon daha da yükseldi

İran Devrim Muhafızları Ordusu dün, ülkenin güneyindeki Hürmüzgan eyaletinde ABD Hava Kuvvetleri'ne ait 'casus' insansız hava aracını (İHA), İran hava sahasını ihlal ettiği gerekçesiyle düşürdüğünü duyurmuştu.

Tahran ve Washington aracın vurulduğunu teyit ederken, ABD, vurulan noktanın uluslararası hava sahasında, İran kıyısına 34 kilometre uzaklıkta olduğunu iddia etmişti.

Olay, ABD'nin nükleer anlaşmadan tek taraflı çekilmesiyle patlak veren gerginliği daha da tırmandırdı.

http://www.enpolitik.com/haber/312690/iran-ile-savasin-esiginden-donen-trump-masaya-oturmak-icin-on-kosul-one-surmedi.html

Sizin Yorumunuz:

*
*