'İlk'lerin sanatçısı Semiha Berksoy

Türkiye'nin ilk profesyonel müslüman kadın opera sanatçısı olarak tarihe geçen Semiha Berksoy, 1934 yılında rol aldığı 'Özsoy' operası ile dikkatleri üzerine çekmiş ve Atatürk tarafından Avrupa'ya gönderilmiştir. Orada opera sahnesine çıkan ilk kadın sanatçı unvanını elde eden Semiha Berksoy, bu alanın yanı sıra ressamlığa da gönül verdi. İşte, 2004 yılında kaybettiğimiz Semiha Berksoy'un hayatına dair bazı bilgiler.
Eklenme Tarihi: 24.05.2019 08:36:00 - Güncellenme Tarihi: 24.05.2019 08:45:28

Dünyaca ünlü arama motoru Google, özel günler için hazırladığı doodle tasarımına yenisini ekledi ve Türk opera sanatçısı Semiha Berksoy'un 109. yaş gününü kutladı. Google'ın ana sayfasında sanatçının grafiğini görenler Semiha Berksoy'u araştırmaya başladı. İşte, opera sanatçısı ve aynı zamanda ressam olan Semiha Berksoy'un hayatı ile ilgili bazı bilgiler.

İŞTE SEMİHA BERKSOY'UN KENDİ AĞZINDAN HAYAT HİKAYESİ

Daha ilkokul yıllarında hikâyeler yazar, yazdıklarımı resimlerdim. Şiirler okur, kendi kendime şarkılar söylerdim. Güzel Sanatlar Akademisi Namık İsmail Atölyesi'nde resim eğitimi alarak resim yapmaya da başladım. Tiyatro eğitimi aldığım Darülbedayi Tiyatro Okulu'ndan sonra sesimi konservatuardaki, yani o zamanki adıyla Dar'ül Elhan'daki ilk şan hocası sopranı Nimet Vahit Hanıma dinlettim. Nimet Vahit Hanım'ın şan sınıfında benim ruhumu sürükleyen, bende alev haline gelen o sanat aşkıyla derslere başladım.


19 Haziran 1934 tarihinde Adnan Saygun'un bestelediği ilk Türk Operası "Özsoy'da" Ayşim rolünü oynadım. Ulu Anne rolünü öğretmenim soprano Nimet Vahit Hanım, Feridun rolünü bariton Nurullah Şevket Taşkıran oynuyordu. Dans ve koreografiyi Selma ve Azade Selim Sırrı üstlenmişlerdi. Koroyu Halil Bedii Yönetken yönetiyordu.
Berlin Yüksek Müzik Akademisi Opera bölümüne devlet bursu ile gönderildim. Öğrenciliğim devam ederken, 22 Haziran 1939'da Richard Strauss'un 75. Doğum Yılı Festivali'nde, Berlin Akademisi Eski Apollon Operasında, Richard Strauss'un Ariadne auf Naxos operasında, Ariadne rolüyle sahneye çıktım.
Nisan 1941'de Ankara'da profesyonel anlamda ilk opera gösterisi olan Tosca operasında Karl Ebert yönetiminde oynadım.
1999 yılında New York City Lincoln Center'da, Robert Wilson'un rejisörlüğünü yaptığı, Umberto Eco'nun eseri 'The Days Before. Death, Destruction and Detroit III' adlı oyunda, Tristan ve Isolde Operası'ndan, Isolde'nin, "Aşk Ölümü" aryasını söylediğimde 89 yaşında idim.
Benim ruhum çok canlı. Sanat aşkı var bende. Sürekli birşeyler yaratıyorum. Babamın konservatuvarı bırakmam için yazdığı mektubuna cevaben 18 yaşında yazdığım mektupta, 'benim ruhumu sürükleyen, bende alev haline geçen birşey var; o da sanat aşkıdır, bunu bilesiniz, ölsem de mezarımda selvi ağaçları söyler.' diyerek sanattan asla vazgeçmeyeceğimi vurguluyorum.
Hakikaten de bu yaşa geldim, hala vazgeçmiyorum. Sanatın yaşı yok, 90'da da, 9 yaşında da olur. Bu ruhi bir mesele. Ve bu aşk, merak beni genç ve enerjik tutuyor. Çünkü beni sevindiriyor. Aşık olmak da insanı sevindirir.


Süreyya Operası'nda primadonna olarak sahneye çıktığı operetler

Emir
Çardaş Fürstin (Csárdásfürstin, Emmerich Kálmán)
Maskot (La Mascotte, Edmond Audran)
Leblebici Horhor Aga (Dikran Cuhaciyan, Tekfor Nalyan)
Semiha Berksoy ve Resim
Resimlerim hayatımı yansıtıyor.
Ne hissediyorsam onun resmini yapıyorum. Kiminde çocuk gibiyim, kiminde melek, kiminde şeytan... Melekliğim, karşılık beklemeden sevmemden geliyor. Sevince, melekleşiyorum, sevince çocuk saflığına kavuşuyorum... Şeytanlığım ise, sevdiğimi bırakıp gidebilmem. Sanatım için çekip giderim, gidebilirim... Bana şeytanlığı yaptıran sanat aşkı. 

SEMİHA BERKSOY'UN EĞİTİM HAYATI

1939 Berlin Devlet Yüksek Müzik Akademisi Opera bölümü (birincilikle mezuniyet)
1929 Güzel Sanatlar Akademisi Namık İsmail atölyesi ve Refik Epikman ile İsmail Hakkı Toygur Seramik Atölyesinde resim ve heykel çalışmaları
Dar'ül Elhan (bugünkü İstanbul Belediyesi Konservatuarı), Nimet Vahit'in Şan sınıfı
Darülbedayi tiyatro okulu
İstanbul Kız Lisesi
Kadıköy İlkokulu


kaynak: akşam

http://www.enpolitik.com/haber/311884/ilklerin-sanatcisi-semiha-berksoy.html

Sizin Yorumunuz:

*
*