Öğrenciler ve ev hanımlarını tuzağa düşürüp, ağlarını genişletiyorlar!

Piramit yapıların tüm dünyada gibi Türkiye?de de önemli bir sorun olduğuna dikkat çeken TOBB E-ticaret Meclisi Üyesi Cenk Çiğdemli, ?Göstermelik pahalı ürünler satarak ağlarını genişleten titan zincirleri binlerce kişiyi mağdur ediyor. Özellikle sosyal medya hesaplarından satış yaparak para kazanmak isteyen öğrenciler ve ev hanımları mağdur oluyor? dedi.
Eklenme Tarihi: 15.05.2019 18:27:00 - Güncellenme Tarihi: 13.02.2020 22:07:47

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ( TOBB) E-ticaret Meclisi Üyesi Cenk Çiğdemli, internette e-ticaret sitesi veya satış ağı gibi görünen piramit yapılara karşı uyardı.

Çiğdemli, ?Tek amacı yeni üyeler kazanarak para toplamak olan, göstermelik pahalı ürünler satarak ağlarını genişleten titan zincirleri binlerce kişiyi mağdur ediyor. Özellikle sosyal medya hesaplarından satış yaparak para kazanmak isteyen öğrenciler ve ev hanımları mağdur oluyor? dedi.

BAKANLIK ÇALIŞMA YÜRÜTÜYOR

Piramit yapıların tüm dünyada bir sorun olduğunu ifade eden Cenk Çiğdemli, bu tür yapıların piyasada yeteri kadar para topladıktan sonra ortadan yok olduklarını aktardı.

Aynı zamanda Ticimax E-ticaret Sistemleri Kurucusu olan Çiğdemli, Ticaret Bakanlığı?nın piramit yapılarla mücadele için mevzuat değişikliği konusunda çalışmalarını sürdürdüğünü de hatırlatarak, art niyetli zincir yapılar ile satış ağlarını birbirinden ayırmanın yollarını aktardı.

NASIL AYIRT EDİLİR?

Cenk Çiğdemli, bu konuya şunları söyledi:

?Satış ağları sattıkları ürün üzerinden kazanç sağlarlar ve üye satıcıların satamadığı ürünleri geri almayı taahhüt ederler. Kayıt ücreti almazlar ve abartılı bir kazanç vaadinde bulunmazlar. Herkes yaptığı satışa göre para kazanabileceğini bilir. Karmaşık bir prim sistemi ile kafaları karıştırmaz, sisteme yeni üyeler kazandırılması için, satış ağındaki mevcut satıcılarına prim vaat etmezler. Piramit yapılar ise hayal satarlar, satılan üründen ziyade yeni üye getirilmesi üzerinden kazanç vaat ederler. Satış ağına katılmak isteyenlerden kayıt ücreti alır ve abartılı gelir vaat ederler. Prim sistemi ile kafaları karıştırırlar. Göstermelik pahalı bir şeyler satarak, üyelerden tek seferde mümkün mertebe çok para almayı hedeflerler. Çünkü kısa süre sonra kayıplara karışırlar.?kaynak:habertürk
http://www.enpolitik.com/haber/311576/ogrenciler-ve-ev-hanimlarini-tuzaga-dusurup-aglarini-genisletiyorlar.html

Sizin Yorumunuz:

*
*