ABD Çin'e ek tarife getirdi

ABD, 200 milyar dolarlık Çin ürününe yönelik tarifeyi yüzde 10'dan yüzde 25'e yükseltti. Karar ABD'nin resmi gazetesi olan Federal Register'da yayınlandı. ABD Başkanı Donald Trump, twitter hesabından "Tarifelerden gelecek yılda 100 milyar doların üzerinde para ile mutlu olurum" diye yazdı
Eklenme Tarihi: 08.05.2019 16:36:00 - Güncellenme Tarihi: 18.01.2020 16:11:17

ABD, 200 milyar dolarlık Çin ürününe yönelik tarifeyi  10 Mayıs'tan itibaren yüzde 10'dan yüzde 25'e yükseltti. Karar ABD'nin resmi gazetesi olan Federal Register'da yayınlandı. Karara göre, Çin'den ithalata ek tarifelerden bazı ürünler için muafiyet talebinde bulunacak bireyler  için süreci ABD Ticaret Temsilcisi belirleyecek.

'100 MİLYAR DOLAR SANDIKLARIMIZI DOLDURACAK'

ABD Başkanı Donald Trump kararın ardından twitter hesabından yaptığı açıklamada,  Çin Başbakan Yardımcısı Liu He'nin anlaşma yapmak için Washington'a geleceğini bildirdi.  Çinli heyetin.  Joe Biden ya da çok zayıf Demokratlardan biriyle müzakere etmeyi deneyebilecekleri ve ABD'yi yılda 500 milyar dolar kazıklamaya gelecek yıllarda da devam edebilecekleri umudunu taşıdıklarını ileri süren Trump, bunun gerçekleşmeyeceğini savundu. Trump twitter mesajında "Göreceğiz, ancak yıllık 100 milyar doların üzerindeki verginin ABD'nin sandıklarını dolduracağından dolayı çok mutluyum. ABD için harika, Çin için iyi değil!" diye yazdı.

PAZAR AKŞAMI AÇIKLAMIŞTI

Trump, pazar akşamı Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Çin'den ithal edilen 200 milyar dolarlık ürünün vergisi yüzde 10'dan yüzde 25'e çıkaracağını duyurmuştu. Trump, twit'inde ticaret görüşmelerinin çok yavaş ilerlediğinden, Çin'in birçok konuyu yeniden müzakere etmek istediğinden şikayet eden Trump, Çin'den ithal edilen bazı ürünler üzerindeki yüzde 10 vergi diliminin cuma günü yüzde 25'e çıkarılacağını bildirdi. Bu ürünlerin tutarı 200 milyar doları buluyor. Trump'ın çıkışı Çin heyetinin bu hafta yapmayı planladığı Washington'a ziyareti öncesinde geldi. Trump geçen cuma görüşmelerin iyi gittiğini söylemişti.

'ÜRÜN FİYATLARI ÜZERİNDE ETKİSİ AZ OLDU'

Trump "Çin, 10 aydır ABD'ye 50 milyar dolar değerindeki yüksek teknoloji ürünlerinde yüzde 25, 200 milyar dolar değerindeki diğer ürünlerinde ise yüzde 10 gümrük vergisi ödüyor. Bu yüzde 10 da cuma günü yüzde 25'e çıkacak. Çin'den gelen 325 milyar dolar değerindeki diğer ürünler halen vergilendirilmiyor ancak yakında yüzde 25 olacak. ABD'ye ödenen vergilerin, Çin tarafından karşılanması sayesinde ürün fiyatları üzerinde çok az etkisi oldu. Çin ile Ticaret Anlaşması devam ediyor ancak tekrar müzakere etmek istemeleri nedeniyle çok yavaş ilerliyor." diye yazmıştı.

'ARTIK ÇİN'E KARŞI KAYBETMEYECEĞİZ'

Trump mesajında Amerikan ekonomisinde son zamanlarda görülen iyileşmenin, Çin'den alınan bu ek vergilerle sağlandığına dikkati çekmişti.  ABD Başkanı pazartesi günü de sabah saatlerinde attığı mesajda yine Çin'i hedef almıştı.  Trump bu kez "ABD, ticarette yıllardan bu yana, yılda 600-800 milyar dolar kaybediyor. Çin'e 500 milyar dolar kaybettik. Üzgünüm ama artık bunu yapmaya devam etmeyeceğiz" ifadelerini kullanmıştı.

ÇİN HEYETİ ZİYARETE GİDİYOR

Öte yandan Çin Ticaret Bakanlığı, Başbakan Yardımcısı Liu He'nin ABD'li üst düzey yetkililerin daveti üzerine ikili ticaret görüşmeleri için 9-10 Mayıs tarihlerinde ABD'yi ziyaret edeceğini açıklamıştı.


kaynak: habertürk

http://www.enpolitik.com/haber/311342/abd-cine-ek-tarife-getirdi.html

Sizin Yorumunuz:

*
*