Kati Piri: Türkiye'de seçimle iktidarın değişeceğine güven kalmamıştır

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin iptal edilmesi ve yenilenmesi kararına ilk dış tepkiler, AP'nin Türkiye Raportörü ve Avrupa Konseyi Genel Sekreteri'nden geldi.
Eklenme Tarihi: 06.05.2019 22:46:00 - Güncellenme Tarihi: 06.05.2019 22:50:10

31 Mart yerel seçimleri kapsamında sadece İstanbul'da yalnızca Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin iptal edilmesi ve yenilenmesi yönünde Yüksek Seçim Kurulu (YSK) aracılığıyla gelen karara ilk dış tepkiyi Avrupa verdi.

Qvrupa Birliği'nin (AB) yasama organı olan Avrupa Parlamentosu'nun (AP) Türkiye raportörü Kati Piri, sosyal medya hesabından şu paylaşımı yaptı:

"Erdoğan yenilgiyi kabul etmiyor ve halkın iradesine karşı çıkıyor. AKP İstanbul seçimlerini yenilemesi için YSK'ye baskı yaptı. Bu, Türkiye’de seçimler yoluyla iktidarın demokratik değişiminin güvenilirliğinin sonu demek"

AVRUPA KONSEYİ: SEÇMEN GÜVENİNE AĞIR DARBE

Türkiye'nin de üyesi olduğu Avrupa Konseyi'nin Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland da İstanbul seçimini iptal kararının, 'seçmenlerin güvenine ciddi şekilde zarar verecek potansiyele sahip olduğu' uyarısını yaptı. Jagland, sözcüsü Daniel Holtgen aracılığıyla şu açıklamayı yaptı:

'ADİL VE SERBEST SEÇİMLER İÇİN ŞARTLAR SAĞLANSIN'

"Adil ve serbest seçimler için gerekli şartlar, seçim gününden sonra değil seçim gününden önce teyit edilmelidir. Kararın seçmenlerin güvenine ağır zarar verme potansiyeli vardır."kaynak: sputniknews
http://www.enpolitik.com/haber/311284/kati-piri-turkiyede-secimle-iktidarin-degisecegine-guven-kalmamistir.html

Sizin Yorumunuz:

*
*