İsrail, Gazze'de Anadolu Ajansının Ofisinin de İçinde Olduğu Binayı Vurdu

İsrail ordusu, abluka altındaki Gazze Şeridi'nde içinde Anadolu Ajansının ofisinin de bulunduğu binayı vurdu. Alçak saldırının ardından Filistin Hümümeti ve Cumhurbaşkanlığı'ndan açıklama geldi.
Eklenme Tarihi: 05.05.2019 08:11:00 - Güncellenme Tarihi: 05.05.2019 08:15:23

İsrail ordusu, abluka altındaki Gazze Şeridi'nde içinde Anadolu Ajansının ofisinin de bulunduğu binayı vurdu. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, "İsrail ordusunun Gazze Şeridi'nde AA ofisinin de bulunduğu binayı vurmasını en sert şekilde kınıyoruz." açıklamasını yaptı. 

CUMHURBAŞKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA: KINIYORUZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gazze'deki ofisin vurulması nedeniyle AA Genel Müdürü'ne geçmiş olsun dileği iletti. Erdoğan yaptığı açıklamada, "İsrail'in AA'nın Gazze ofisine yönelik saldırısını şiddetle kınıyoruz. Türkiye ve AA, saldırılara rağmen İsrail terörünü dünyaya haykırmaya devam edecek." dedi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, "İsrail ordusunun Gazze Şeridi'nde AA ofisinin de bulunduğu binayı vurmasını en sert şekilde kınıyoruz." açıklamasını yaptı.

FİLİSTİN HÜKÜMETİ'NDEN AÇIKLAMA

Filistin Hükümeti'nden yapılan açıklamada "AA ofisinin hedef alınması, tanıkların uzaklaştırılması girişimidir ve İsrail'in Gazze'ye yönelik katliamlarına hazırlıktır." denildi.

AA GENEL MÜDÜRÜ KAZANCI'DAN SALDIRIYLA İLGİLİ AÇIKLAMA

AA Genel Müdürü Kazancı, "Anadolu Ajansı, Filistin'in haklı mücadelesi ve İsrail saldırganlığını tüm dünyaya aktarmaya kesintisiz devam edecek." ifadelerini kullandı.

Kazancı açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

"İsrail Ordusu, Anadolu Ajansı'nın Gazze'de bulunan ofisine bugün akşam saatlerinde bir hava saldırısı yapmıştır. Gazze ofisimizde çalışan arkadaşlarımızın saldırıdan kısa süre önce binayı terketmesi can kaybını önlemiştir.

İsrail Ordusu'nun, Gazze'deki Anadolu Ajansı ofisini ve çalışanlarını doğrudan hedef aldığı son derece açıktır.

Anadolu Ajansı'na ve çalışanlarına yapılan bu saldırı, özgür basına ve kitlelerin haber alma hürriyetine yapılmış bir saldırıdır. İsrail'in bu saldırısı, Filistin'de gazetecilere ve medya kuruluşlarına yapılan ilk saldırı da değildir. Bütün dünyanın bilmesini isteriz ki, bu saldırılar bizi yıldıramaz. Filistin ve Gazze'deki ekiplerimizle, Anadolu Ajansı, Filistin'in haklı mücadelesini ve İsrail saldırganlığını tüm dünyaya aktarmaya kesintisiz devam edecektir.

"AA, FİLİSTİN VE GAZZE'DE ÇALIŞMALARINI KESİNTİSİZ OLARAK SÜRDÜRECEKTİR"

İsrail'in, sivillere, çocuk, kadın ve yaşlılara yönelik pervasızca saldırıları boyut değiştirmiş ve artık medya kuruluşlarına, basın özgürlüğüne, dünyanın haber alma hakkına yönelmiştir. Geçmişteki saldırılar karşısında gerekli tepkilerin verilmemesi pervasızlığın bariz nedenlerinden biridir. Ülkemizdeki ve dünyadaki tüm basın kuruluşlarını İsrail saldırganlığı karşısında net bir tutum sergilemeye, ortak tepki vermeye ve dayanışmaya davet ediyoruz. Zira Anadolu Ajansı'na yönelik bu saldırı karşısındaki suskunluk İsrail'in başka basın kuruluşlarını hedef almasının önünü açacaktır. Basın Özgürlüğü konusunda duyarlı olduğunu iddia eden ancak saldırı İsrail'den geldiğinde suskunluğa gömülen uluslararası kuruluşlardan samimi tepki beklediğimizi özellikle ifade ediyoruz.

Bu vesileyle Gazze Ofisimizde çalışan arkadaşlarımıza ve ailelerine bir kez daha geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.

Saldırı sonrasında şahsımı bizzat arayarak Ajansımıza geçmiş olsun dileklerini ileten Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere Sayın Bakanlarımıza, Filistin Hükümeti yetkililerine, duyarlılık gösteren kurum, kuruluş ve vatandaşlarımıza yürekten Şükran'larımızı ifade ediyorum.

Tekrar ifade etmeliyim ki, Anadolu Ajansı, dünyanın her yerinde olduğu gibi Filistin ve Gazze'de de çalışmalarını kesintisiz olarak sürdürecektir. Kamuoyunun hızlı ve doğru şekilde bilgilendirilmesi için Ajansımız fedakar çalışanlarıyla görevini her şart altında ifa etmeyi sürdürecektir."

SINIR KAPILARINI KAPATTI

İsrail yönetimi, atılan roketleri gerekçe göstererek, Gazze'ye ticari ürün girişinin sağlandığı Kerm Ebu Salim ile yolcu geçişi için kullanılan Beyt Hanun (Erez) sınır kapılarını kapattı.

Yedioth Ahronoth gazetesinin internet sitesinde yer alan habere göre, kapatılan Beyt Hanun ve Kerm Ebu Salim sınır kapılarının ne zaman açılacağına dair bilgi paylaşılmadı.

İsrail yönetiminin ayrıca Gazze'deki balıkçılara avlanma yasağı getirilmesine karar verdiği kaydedildi.

Gazze'deki Filistinli Balıkçılar Sendikası Başkanı Nizar Ayyaş AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail ordusunun, "balıkçıların Gazze sahili açıklarında avlanmasının yasaklandığı" bilgisini kendilerine ilettiğini söyledi.

kaynak: dha
http://www.enpolitik.com/haber/311231/israil-gazzede-anadolu-ajansinin-ofisinin-de-icinde-oldugu-binayi-vurdu.html

Sizin Yorumunuz:

*
*