Fitch, Türkiye'nin kredi notunu açıkladı

Fitch, Türkiye'nin kredi notunu BB olarak, not görünümünü ise negatif olarak teyit etti. Fitch, jeopolitik ve siyasi risklerin Türkiye'nin notu üzerinde baskı yarattığını kaydetti.
Eklenme Tarihi: 04.05.2019 09:37:00 - Güncellenme Tarihi: 04.05.2019 09:39:30

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye'nin "BB" olan uzun vadeli döviz cinsinden kredi notunun ve "negatif" not görünümünün teyit edildiği belirtildi.

"GENİŞ DIŞ AÇIK FİNANSMAN GEREKSİNİMİ"

Kredi derecelendirme kuruluşundan yapılan açıklamada, "Türkiye'nin reytingi ve negatif not görünümünü, zayıf dış finansmanını, geniş dış açık finansman gereksinimini, düşük döviz rezervlerini, yüksek net dış borcunu, yüksek enflasyonunu, ekonomik oynaklık geçmişini ve politik ve jeopolitik risklerini yansıtıyor." ifadesine yer verildi.

Açıklamada, Türkiye ekonomisinin güçlü yanlarına da değinilerek, "Reyting, güçlü kamu finansmanı, geniş ve çeşitlilik taşıyan ekonomisi, canlı özel sektörü, kişi başına gayri safi milli gelir ve aynı gruptaki ülkelerin ortalamasını üzerinde olan insani kalkınma göstergeleri ile destekleniyor." vurgusu yapıldı.

2020 YILINDA 3,1 BÜYÜME BEKLENİYOR

Fitch Ratings'in açıklamasında, geçen yıl yaşanan Türk lirasındaki değer kaybının ardından ekonominin uyum sağladığı belirtilerek, şu değerlendirmede bulunuldu:

"Yeniden dengelenme ve istikrar yolunda cari açık tarafında sert bir düzeltme gerekiyor. Ekonomik iyileşme görünümü, enflasyon, ekonomik politika uygulaması, bunun kamu finansmanı ve bankacılık sektörüne olan etkisi açısından dikkate değer belirsizlikler mevcut."

Açıklamada, Türkiye ekonomisinin bu yılın sonunda yüzde 1,1 seviyesinde daralmasının beklendiği, ekonominin 2020 yılında ise yüzde 3,1 büyüme ile yeniden canlanmasının beklendiği aktarıldı.


kaynak: son dakika

http://www.enpolitik.com/haber/311213/fitch-turkiyenin-kredi-notunu-acikladi.html

Sizin Yorumunuz:

*
*