Zarafet Sembolü Alaca Cami

Doğu Bosna'da bulunan ve alışılmışın dışında bir zarafetle ziyaretçilerini karşılayan Alaca Cami yıllara meydan okuyor.
Eklenme Tarihi: 25.04.2019 17:22:00 - Güncellenme Tarihi: 25.04.2019 19:18:32

Caminin mimarı İshak Bey’dir. Dönem camilerinin çoğu bir sultan, bey, paşa veya bir makam sahibi kişinin mali desteği ile yapılırken, Alaca Cami Kalkandelenli iki kız kardeşin mali desteği ile yapılmıştır. Cami, 1438 yılında yapılmış, 1833 yılında Abdürrahman Paşa tarafından onartılmıştır. İnce işlemeli, görüntüsüyle de ihtişamı olan bir cami örneğidir. Adı da mimari yapısındaki alacalıktan, renklilikten kaynaklanır.

Adeta bu iki Osmanlı hanımının zarafetine bürünen yapıda eşsiz boyamalar mevcut. Camideki boya düzeninin korunması amacıyla yaklaşık 30 bin yumurta kullanılmış. Hurşide ve Menşure hanımların kabri ise UNESCO kültürel miras listesinde olan camiinin 2009’da Dışişleri Bakanı olan Ahmet Davutoğlu tarafından yapılan yenileme sonucu günümüze ulaşan yapının avlusunda bulunuyor.

Ahmet Davutoğlu Alaca Cami ile olan anısını şu sözlerle anlatıyor:

“2005 yılında Bosna-Hersek’i Başbakan Başdanışmanı olarak ziyaret ettiğimde Malezya’da birlikte olduğumuz öğrencilerime  ‘beni Alaca Camii’ne götürün’ dedim. ‘Biliyorsunuz Alaca Camii yıkıldı hocam’ dediler. ‘Bir kez cami olan bir mekan her zaman camidir, onun bulunduğu mekana gidelim’ dedim. Caminin bulunduğu mekana ulaştığımızda yıllar önce Malezya’da yüreğimden kopan parçanın eksikliğini derinden hissettim.  Bosna’nın İncisi olarak anılan Alaca Camiinden iz kalmamış, alan bir parka dönüşmüştü. Takribi olarak mihrap taşının olduğu yerde iki rekat namaz kıldım ve ‘Allah’ım bu camii tekrar inşa etmeyi bize nasip et’ diye dua ettim. 

2009’da Dışişleri Bakanı olduğumda UNESCO kültürel miras listesinde olan camiinin yeniden inşası için girişimleri yoğunlaştırma talimatı verdim. 2012 Mayıs’ında Saraybosna ziyaretimde caminin yapılacağı müjdesini Boşnak kardeşlerime ilan ettiğim zaman nasıl bir duygusal atmosfer oluştuğunu bugün gibi hatırlıyorum. Bosna Hersek müftüsü Hüseyin Kavazoviç’in öncülüğünde 2013 Mayıs’ında camiinin bulunduğu boş alanda yıllar sonra ilk kez bir iftar yapılması caminin aslına dönüşünün bir işareti oldu.  17 Nisan 2019’da Saraybosna iş forumu için yaptığım ziyarette ise eşimle birlikte Foça’ya da gidip inşaatı tamamlanmış olan Alaca Camii’nde çeyrek asrı aşan bir özlemin sona ermesinin verdiği huzurla iki rekat namaz kıldım. Alaca Camii böylece benim için derin bir hüzün hikayesinden vakur bir gurur hikayesine dönüştü” dedi.kaynak: risalehaber/enpolitik

http://www.enpolitik.com/haber/310963/zarafet-sembolu-alaca-cami.html

Sizin Yorumunuz:

*
*