İnsanlığa Saldırı Devam Ediyor

Dünya, son dönemlerde üst üste terör saldırıları, tarihi önemi olan yerlerde yaşanan yangınlar, afetler ve kötü olaylarla adeta diken üstünde.
Eklenme Tarihi: 21.04.2019 14:55:00 - Güncellenme Tarihi: 21.04.2019 14:56:17

Sri Lanka'da düzenlenen eş zamanlı bombalı saldırılar dünya basını tarafından son dakika haberi olarak duyuruldu. Paskalya Bayramı’na katılanlar terörün hedefi oldu. Uzmanlara göre, son dönemlerde artan terör olayları, sadece sebep olduğu ölümlerle değil, saldırıların gerçekleştiği yerlerin tarihi önemi, toplumlar üzerindeki etkisi, sonuçları itibariyle de her biri ayrı ayrı incelenecek kadar önemli. Terör inanç, etnik kimlik ayırımı yapmıyor. Terör saldırılarının çoğunun hedefinde Müslümanlar, Hristiyanlar, Yahudiler, Sih ve diğerleri var. 2011’den bu yana terör saldırılarının bazıları;


-2011 Norveç’te yaz gençlik kampına saldırı ve 77 ölü,

22 Temmuz 2011’de ırkçı Anders Behring Breivik, ilk önce Başkent Oslo’daki hükümet binası önünde bir bomba patlatmış ve bu patlamada 8 kişi hayatını kaybetmişti. Katil Breivik iki saat sonra polis kıyafetiyle Utøya adasına gelerek İşçi Partisi’nin gençlik örgütü AUF’in 1970’ten beri her yıl düzenlediği gençlik kampı alanına girmiş ve otomatik silahla saldırı düzenleyerek 69 kişiyi katletmişti. Irkçı ve Nazi yanlısı olduğu ortaya çıkan Breivik, her iki saldırıda toplam 77 kişiyi öldürmüş ve 242 kişiyi de yaralamıştı.Haziran 2015-ABD’de siyahların kilisesine saldırı ve 9 ölü

ABD’nin Güney Carolina eyaletinin Charleston kentindeki Emanuel African Methodist Episcopal Kilisesi'nde yerel saatle 21.00’da silahlı saldırı meydana geldi. Silahlı saldırganın ayin esnasında kiliseye dalıp etrafa ateş açması sonucu 9 kişinin hayatını kaybettiğini açıklayan polis şefi Gregory Mullen, kurbanlardan 8’inin kilisenin içinde, 1’inin de hastanede öldüğünü söyledi. Görgü tanıkları, saldırganın, 'dünyaya neler olup bittiğini anlatsın diye' 1 kadının gitmesine izin verdiğini anlattı.


- Haziran 2016-Birleşik Krallık’ta İşçi Partisi milletvekili Jo Cox öldürüldü, 

 İngiltere İşçi Partisi Milletvekili Jo Cox'a düzenlenen saldırıyla sarsıldı. 41 yaşındaki kadın milletvekili seçim bölgesinde düzenlediği bir toplantının ardından silahlı saldırının hedefi oldu.


- Ocak 2017-Kanada’da bir camiye saldırı ve 6 ölü,

Quebec eyalet polisinin verdiği bilgiye göre, aynı zamanda cami olarak da kullanılan Quebec İslam Kültür Merkezi'nde yatsı namazı için toplanan cemaate 3 kişi tarafından gerçekleştirilen silahlı saldırıda, 6 kişi öldü, 8 kişi yaralandı. Görgü tanıklarının yerel basına yaptıkları açıklamalara göre, saldırı 40 kadar Müslümanın yatsı namazını kılmak üzere camide bulunduğu sırada meydana geldi.- Ekim 2018-ABD’de bir sinagoga saldırı ve 11 ölü.

ABD'nin Pensilvanya eyaletindeki Pittsburgh şehrinde bulunan bir sinagoga silahlı saldırı düzenlendi. Olayda 11 kişi yaşamını yitirdi, 4'ü polis 6 kişi yaralandı.


-Mart 2019-Yeni Zelanda’da iki camiye silahlı saldırı ve 49 ölü.

Yeni Zelanda'da Christchurch'ün Hagley Park bölgesindeki Al Noor Camisi ve Linwood'daki camiye kimliği belirsiz kişiler tarafından saldırı gerçekleştirildi. Saldırıda 49 kişi yaşamını yitirdi ve 39 kişi de yaralandı.

- Ekim 2015-İsveç’de bir okulda saldırı ve 3 ölü,
- Mayıs 2017-ABD’de Müslümanlara saldırı ve 2 ölü,

- Haziran 2017-Birleşik Krallık’ta Müslümanlara kamyonla saldırı ve 1 ölü, 

- Ekim 2018-ABD’de siyahlara saldırı ve 2 ölü,

....Ve Nisan 2019’da Sri Lanka saldırıları ve 158 ölü...


kaynak: sputniknews/yeni şafak/enpolitik

http://www.enpolitik.com/haber/310847/insanliga-saldiri-devam-ediyor.html

Sizin Yorumunuz:

*
*