Plastik poşetten vazgeçtik

Plastik poşetlerin ücretli olmasıyla birlikte kullanımının büyük oranda düştüğü açıklandı. Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Birpınar, “Yaptığımız istatistikler ve şu anda net gelen resmi verilere göre poşet kullanımı yüzde 75 azaldı” diye konuştu.
Eklenme Tarihi: 15.04.2019 09:50:00 - Güncellenme Tarihi: 15.04.2019 09:51:11

Türkiye, 2019 itibariyle alışverişte ‘ücretli poşet’ dönemine geçti.  Plastik tüketimini azaltmak amacıyla başlatılan sistemle poşetler en az 25 kuruşa satılmaya başlandı. Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar da, 5 büyük zincir markette poşet tüketiminin, yılın ilk iki ayında bir önceki yıla göre yüzde 75 oranında azaldığını söyledi. Ülke olarak poşet kullanımında çok önemli mesafeler katetmeye başladıklarına işaret eden Birpınar, “Yaptığımız istatistikler ve şu anda net gelen resmi verilere göre 5 tane büyük zincir market geçen sene ocak ve şubat aylarında yani iki ayda 600 milyon adet poşet tüketmiş. Bu sene poşet paralı olduğu için aynı dönemde 5 zincir markette poşet kullanımı 150 milyona düşmüş. Yani yüzde 75 başarı var” dedi. 
Vatandaşın artık tek kullanımlık poşetler yerine bez çantaları, fileleri tercih etmeye başladığını anlatan Birpınar, şöyle devam etti: “İlk başta belki bize biraz kızdılar ama şunu unutmasınlar bu poşetlerden o kadar çok doğada var ki. Bugün İç Anadolu Bölgesi’ne gittiğiniz zaman bütün buğday tarlaları poşetle dolu. Bunlar hasat yapıldığında buğdayın içerisine parçaları giriyor. Daha sonra unun içerisine giriyor, ekmeğin içerisine girip bize geliyor. Aynı şekilde pamuk tarlalarına giden bu poşetler yine hasat edildiği zaman bu pamuğun içerisine giriyor, ipliğin içerisine giriyor ve kumaşların içerisine giriyor boya tutmuyor. Birçok kumaş maalesef yeniden yapılmak zorunda kalıyor. Hem sağlığa hem ekonomiye inanılmaz zararlarının olduğunu biliyoruz.” Yasa hazırlanmadan önce, plastik poşetlerin doğada bozulmaya başladığında çevreye zararlı kimyasal maddeler yaydığı ve bu maddelerin toprağa, suya karışarak besin zincirimizi yavaş yavaş kirletiğine dikkat çekildi.


kaynak: karar

http://www.enpolitik.com/haber/310671/plastik-posetten-vazgectik.html

Sizin Yorumunuz:

*
*