ABD’den AB ürünlerine gümrük vergisi

ABD Başkanı Donald Trump, Avrupa Birliği’nin (AB) 11 milyar dolar değerindeki ürünlerine gümrük vergisi uygulayacaklarını duyurdu.
Eklenme Tarihi: 10.04.2019 10:18:00 - Güncellenme Tarihi: 10.04.2019 10:17:12

Twitter hesabından paylaşımda bulunan Trump, “Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ), Avrupa Birliği’nin (AB) Airbus’a sağladığı sübvansiyonların ABD’yi kötü etkilediğini tespit etti. Şimdi ABD, 11 milyar dolarlık AB ürünlerine gümrük vergisi uygulayacak. AB, yıllarca ticarette ABD’den faydalandı. Bu yakında sona erecek” ifadelerini kullandı.

Trump’ın bu kararı, Beyaz Saray bünyesinde doğrudan başkana bağlı çalışan ABD Ticaret Temsilciliği’nin, Airbus şirketine sağlanan sübvansiyonlara karşılık vergi uygulanacak ürünlerin listesini oluşturmasının ardından geldi. ABD Ticaret Bakanlığı da AB’nin Airbus’a verdiği mali desteği gerekçe göstererek, havacılıkla ilgili ürünler, süt ürünleri ve şarapların da aralarında bulunduğu AB ülkelerinden ithal edilen çok sayıda ürünün listesini Beyaz Saray’a sunmuştu.

Bakanlığa göre, AB’nin Airbus’a sağladığı sübvansiyonlar, ABD’ye yıllık olarak 11 milyar dolar zarar veriyor. ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer de dün yaptığı açıklamada, “Nihai hedefimiz AB ile büyük sivil uçakların üretimine sağlanan dengesiz sübvansiyonların sona erdirilmesi konusunda uzlaşı sağlamak. AB bu zarar verici sübvansiyona son verdiğinde ABD’nin uyguladığı ek gümrük vergileri de kaldırılabilir” ifadelerini kullanmıştı.

AB VE ÇİN TİCARETTE ORTAK ÇALIŞACAK

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk, “Kurallara dayalı küresel sistemin devam edebilmesi için hızla güncellenmesi gerekiyor” dedi. Tusk, AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ve Çin Başbakanı Li Kıçiang, Brüksel’de düzenlenen 21’inci AB-Çin Zirvesi ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Tusk, kurallara dayalı küresel ticaret sisteminin devamlılığının AB ve Çin’in çıkarına olduğuna dikkati çekti. AB Komisyonu Başkanı Juncker da AB ve Çin ortaklığının bugün her zamankinden daha önemli bir konu olduğuna işaret etti. Çin Başbakanı Li Kıçiang ise “Çin, DTÖ reformu konusunda üye ülkeler ve AB ile çalışmaya hazırdır” ifadesini kullandı. Zirvenin ardından yapılan ortak açıklama açıklamada AB ve Çin’in karşılıklı ticaret ve yatırımlarda iş birliğine odaklanacağı ve sorunlara ortak biçimde çözüm arayacakları vurgulandı.


kaynak: hürriyet

http://www.enpolitik.com/haber/310571/abdden-ab-urunlerine-gumruk-vergisi.html

Sizin Yorumunuz:

*
*